Štěkání a roztěkanost/nepozornost

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou ohledně mé kříženky (matka černá NOxLabrador, otec Belgický ovčákxChrt) hmotnost cca 14 kg. Fenku jsem si přivezla přes inzerát, kde se jí zbavovali jakožto půlročního štěněte. Nyní má již za sebou první hárání a je jí rok a půl. Vyrůstá v bytě 3KK s kočkou, želvou a potkany a s ničím nemá problém ani neútočí. Minimálně 4 hodiny denně je venku vybití má až až. Chodíme na cvičák ikdyž aktuálně to již není možné pravidelně (karanténa).

Fenka od počátku vyštěkávala určité typy lidí (primárně starší generace a bezdomovce). Nyní je už jedno co je to za člověka ať už je blízko či daleko, jakmile udělá hlasitější zvuk nebo jen jde k nám Ray automaticky ztrpne nohy, naježí se a štěká. Jakmile je to můj známí a nechá fenu aby ho očuchala štěkání po chvílí ustane. Pokud ale nemá možnost zjistit že se nic neděje štěká dokud je člověk v jejím zorném poli. Na cvičáku zvládá základní poslušnost, doma taktéž. Venku je ale roztěkaná, lítá z místa na místo a v rychlosti se v ní projevuje právě chrt a lovec. Nejednou mi utekla za zvěří,což jsem řešila i s trenérkou elektrickým obojkem. Dostala z prvu ránu a od té doby funguje na přivolání jak v lese, ve městě nebo na cvičáku, když je venku a je hodně zaujatá pachy musím jí pípnout abych ji vytrhla z jejího delíria.

Co mě ale nejvíc trápí je její roztěkanost. Při cvicích nevydrží držet pozornost, začne čmuchat, vrtět se, a koukat do blba. Jakmile jí z místa uvolním skáče jak na pérkách. Venku okolo mě dělá kroužky a přijde mi jako kdyby si najela na nějaký vzorec, který asi patrně dělám spíše já (ona je můj první pes). Vždy doběhne ke mně a čeká odměnu když ji nedostane během vteřiny je pryč. Po přivolání také, čeká jak kdyby počítala do 5 a pak ji přestanu zajímat. Na cvičáku se takto neprojevuje a když tak velmi výjimečně. Trenérka si myslí že má období vzdoru které je třeba mít pod kontrolou právě cviky a včasným a správným odměňováním. Ikdyž se opravdu snažím to dodržovat a cvičit dle úkolů, fena vždy jak mávnutím proutku ztratí pozornost. Je hodně žravá takže jdeme hodně přes odměny (na fyzické pochvaly/ hlazení není). Když jsem si ji brala v tom půl roce neměla na sobě ani obojek. Je velmi učenlivá ale přijde mi že mě spíše přechytračila a nyní velí ona.

To mě uvádí i k první zkušenosti s "rvačkou" mezi ní a jejím venčícím společníkem (Belgický ovčák 40 kg). Na procházce vše probíhalo jako vždy, nejprve chvíle tréninku a pak volno na louce, než jsme se otočili byly psy v sobě, nevíme kdo bitku započal, ale psy vůči sobě vystupovali velmi agresivně. Fena se nenechala svým parťákem vůbec podřídit ikdyž byl dvojnásobně větší i starší (má 4 roky). Fena nakonec skončila na zádech a v jednom okamžiku to vypadalo že ji pes půjde po břiše. V tu chvíli jsme už zasáhli a psy od sebe odkopli. Důrazně jsme si vzala každá svého psy k sobě a uklidnili je. Následně jsme je opět vypustili a čekali jsme co se bude dít. Psi okolo sebe běhali a očuchávali se jako kdyby se nic nestalo, hráli si s klacky a pobíhali okolo nás.

Dále mě trápí způsob její komunikace jak vůči mě tak vůči lidem kteří jsou jí nablízku. Na počátku když jsem si ji vzala nechávali jsme ji aby nás vítala olizováním a žužláním rukou, nyní ale přitvrdila a pokaždé co vítá nebo si vydobíjí pozornost, tak začne skákat a snaží se dostat na naši úroveň, chytá nás za ruce a ačkoli neskousne občas zubem narazí do kosti velkou rychlostí. V tu chvíli ji okřikneme (zavrčíme) když nepřestává pokládáme ji na zem. Automaticky hned začne ukazovat břicho. Ale na druhýkrát to je opět celé dokola. Nevím zda máme být razantnější a více ji (usměrnit položením) nebo jak reagovat.

Bojím se aby vyštěkávání na okolí, nepozornost při cvičení i v běžném životě, bitka se psem kterého dobře zná, vítání razantním způsobem, a můj dojem že mě přechytračila nevyústilo do budoucna v nějaký konflikt ať už se mnou nebo s jiným člověkem nebo zvířetem.

Prosím o radu ať už Vaši nebo doporučení na nějakého kynologa/psího psychologa, který by mohl fenu vidět a důkladně mě proškolit o jejím charakteru a jak s ní pracovat. Velmi děkuji za pozornost a případnou odpověď.
předchozí | další