Pes útočí na návštěvy

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,

mám problém s mým psem. Dovezla jsem si ho před 2 měsíci z útulku, je to kříženec (nejspíš border colie s něčím), střední vzrůst - má 15 kg, má přibližně rok a byl v minulosti týraný.

První den byl schoulený v pelíšku a nenápadně se šel vždy napít či najíst. Po vyvenčení před první nocí u nás doma si přišel za námi do postele a od té doby je na mně s přítelem dost závislý. Rodiče má rád (bydlí ve stejném domku).

Problém je, že jakmile se někdo z prarodičů či bratr a jeho rodina přiblíží ke dveřím na našem poschodí (prarodiče bydlí o poschodí níž), začne štěkat a vrčet. Nevím zda by to dělal i u cizích, zatím jsme neměli tu možnost to zjistit. Jakmile vstoupí dovnitř, pes pokračuje ve štěkání, po chvíli je klidně i hryzne do kalhot či plandavého svetru (všechny hryže pouze když se k němu otočí zezadu, babičku klidně i zepředu) a drží oblečení tak pevně, že mu musím otevřít tlamu. Jednou kousl i do nohy. Napadlo mě, že se mu nelíbí, když mu někdo "cizí" leze na jeho "teritorium". Ale dělá to stejné, když s ním jdu dolů o poschodí níž za prarodiči. Potom, co přijdou je někdy klid, ale po celou dobu je jeho celé chování nevyzpytatelné. Nepodařilo se nám vysledovat, co přesně ho rozhněvá, kromě příchodu. Chvílu je v klidu, jako největší kamarád s nimi - k bratrovi si klidně přijde, nechá se drbat, dokonce do něj čumákem dloube, aby ho drbal, lehne si k němu na záda a je klid. Bratr dál sedí a po pěti minutách na něj klidně z ničeho nic vyjede, začne vrčet a kousne ho. Když se bratr potuluje po baráku, neustále ho sleduje a neuhne pohledem. To stejné víceméně u dětí, tam ale držíme velký odstup, nepouštíme k nim vůbec psa blíž (pouze na vodítku a pod neustálým dohledem), protože si ani nechci představit, co by se dětem mohlo stát. Ještě bych jen dodala, že na zahradě si nikoho z nich vůbec nevšímá a nikdy na ně na zahradě nezaútočil. Když nejsme doma a jde ho babička navštívit, je hodný, v klidu, neštěká a nechá se celé hodiny drbkat.

Zkoušela jsem to cestou pamlsků a pochval když byl v klidu celý měsíc, žádný náznak zlepšení jsem nezaznamenala. Tak jsem poté dala na radu jiných a začala ho okřikovat, opět bez výsledku.

Jakým jiným způsobem se dá tento problém se psem zvládnout?

Děkuji předem za odpověď.
předchozí | další