Strach ze samoty

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, co dělat se psem, který se bojí být sám doma.
Pes pochází od paní, která ho měla i s jeho rodiči a asi dvaceti kočkami, nyní je pouze se mnou a s mou rodinou, je mu přibližně 6-7 let a je to kříženec, máme doma kočku, ale ta ho moc nemusí. Nicméně, pes se zafixoval na mně, ležíme spolu v posteli, má hlavu na polštáři a je přikrytý, chtěl by se mnou být pořád a já to dovolil, ale nyní mám problém. Pejsek když k nám přišel, tak se nechal chvilku doma, brečel a k tomu pomočil jak postel tak i podlahu, později v jiném bytě zůstal sám a to si otevřel špatně zavřené dveře a na postel se jak vymočil tak dokonce vykalel. Většinou jsem měl hlídání, někoho z rodiny, nicméně teď nikdo není a já bych potřeboval chodit do práce, ale pejskovi se to samozřejmě nelíbí, když někam odcházím, on se klepe a hned zaleze k němu pod nohy, když tu nikdo není, tak se schová někam pod něco jako například stůl a tam kouká a klepe se.
Chtěl bych se tímto zeptat, zda existuje nějaké řešení, možnost, jak ho teď naučit být sám doma, někdy mám 12 hodin práce, někdy méně, před prací ho samozřejmě vyvenčím a po ní znovu..
Předem moc děkuji za odpověď, Petr.

Dobrý den,

pes má očividně z dosavadního života trauma.
To, že jste si ho takto naučil, nebylo pro psa dobré, protože teď mu ten režim budete muset zase měnit.

V první řadě bych vám doporučil, aby jste si pořídil do bytu dostatečně velkou klec pro psa, dal mu tam jeho pelíšek a naučil ho, že tam je jeho místo, kam si může zajít kdykoliv odpočinou a užít klidu. Další výhodou pro vás bude, že ho tam budete moct zavírat, když budete opouštět byt a budete mít jistotu, že vám do postele nevykoná žádnou potřebu, nic nezničí a ani si jinak neublíží. Bude tam mít klid i před vaší kočkou.
Když budete doma, bude mít klec otevřenou, aby si tam mohl kdykoliv zalézt.

Naučte ho to pozitivní metodou. Bude to dlouho trvat, ale musíte mít trpělivost a vydržet, a hlavně být důsledný!
Od teď mu dávejte krmení pouze do té klece. Aby to měl spojené s dobrým zážitkem. Krmte ho jen jednou denně. Dejte mu misku s jídlem dovnitř a nezavírejte ho tam. To dělejte vždy, když budete doma, aby se tam mohl v klidu najíst a pak zase vyjít ven. Až budete odcházet do práce, psa pořádně vyvenčete a unavte. Dopřejte mu vycházku alespoň 30 minut. Pak ho zavřete do klece a dejte mu za to odměnu.
Takto to praktikujte.

S pozdravem,
Adam Holeksa
  • 16. 3. 2020  08:44
  • Adam Holeksa
předchozí | další