Má stafordka utíká na procházkách

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den, nevím si rady s mou skoro dvouletou fenkou - Americký stafordšírský teriér. Celkově má velice až neobvykle klidnou povahu. Doma v životě nic nerozkousala, je opravdu moc klidná a hodná. Venku vždy poslouchala - málokdy se dříve stalo, že neposlechla. Teď tak půl roku zpět - pokaždé, co jsme venku uteče - nasaje pach a běží (nevidí, neslyší). Uteče někdy na několik minut a vrátí se, někdy i třeba na minut více. Když jsme venku, tak cca za 2 hodiny procházky uteče třeba 3x a nebo ,,kormidluje" mimo cesty - kraj lesů a né po cestě, kde by jít měla a já ji nevidím. Nevím, jak mám jednat, aby se to nestávalo. Mám o ni strach. Moc děkuji za veškerou radu. Míša

Dobrý den,
Vaše fenečka našla novou vášeň a to je lov, i když ji to potkalo až ve dvou letech, je to bohužel nejsilnější pud, který vůbec pes může mít. Na nějaké procházce dříve se jí podařilo narazit na stopu čerstvou zvěře, nebo ji dokonce prohnat. Pro psy je to velký adrenalin a zkouší to znovu a znovu.
Nejjednodušší, pokud Vás neposlouchá a nejste schopna ji odvolat ani ze stopy (druhá varianta je odvolání přímo od běžící zvěře), tak je elektrický obojek. Já tyto pomůcky používám v krajním případě, ale toto již krajní případ je a mohlo by se stát, že ji někde porazí auto nebo způsobí nějakou nehodu.
Další možností je dát ji na dlouhou šňůru a znovu jako od štěňátka trénovat přivolání, výhradně s velmi chutnými odměnami a toto vydržen nejméně 3 měsíce. Nesmí se v té době stát, že by dostala šanci utéci nebo neposlechnout, proto držíme konec šnůry v ruce. Po 3 měsících chodí pes se šnůrou, kterou již nedržíme, často voláme, odměňujeme a jsme schopni ho doběhnout a šňůru zašlápnout, pokud hodlá neposlechnout.
Je to zdlouhavé, ale velmi účinné, pokud člověk nedělá chyby a je důsledný.
S. Šabacká
předchozí | další