Separační úzkost na ne-majitele

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,

zkusím se zeptat na radu tady – náš pes, velký kříženec z útulku cca 7 let, je v relativním klidu, když ani já ani manželka nejsme doma, trochu hůř to nese v noci a má tendenci vyštěkávat, ale většinou jen v reakci na nějaký hluk okolo baráku.

Problém ale nastává v případě příjezdu tchána, který nás navštěvuje jednou za 14 dní. Toho si pes zamiloval, a v momentě, kdy ho zaslechne, nastává u něj úplná proměna, běhá po místnosti, štěká, kňučí, dokud se s ním nepřivítá. Nakolik je to krátká epizoda, nebyl by to až takový problém, prostě jde při příchodu okamžitě za ním.

Jádro problému je však v tom, že následně se u psa projevuje jakási obdoba separační úzkosti, kdy stačí, že je v druhé místnosti, hystericky štěká, kňučí, nervózně čichá pod dveřmi, celý se třese a vůbec nereaguje na standardní podněty, není možné ho uklidnit ani zpracovat povely. Tchán s ním musí na procházku, aby se aspoň na pár hodin zklidnil. Nakolik se k nám tchán plánuje do konce roku nastěhovat, obáváme se, aby to pes zvládal, neboť fakt vypadá, že je na pokraji infarktu, pokud okamžitě a hned nebude s tchánem.

Po odjezdu tchána pryč přetrvává do konce dne jakási depresivní letargie, z které ho vytrhne jen procházka, a další dny už je zas v pohodě.

Budeme rádi za jakoukoliv radu. Děkujeme.
  • 13. 5. 2023  13:48
  • Guest
předchozí | další