určení pána psa

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,
žijeme na samotě, kde jsou dvě nemovitosti. Máme fenu Květu, 4 roky, sousedka má také fenu Máju, stejné stáří (jsou sestry) a dále ještě psa Baryka. Nemáme ploty, tudíž feny se volně pohybují na obou zahradách, Baryk přes den bývá v kotci, kde vytrvale štěká, protože kolem pobíhají další zvířata, večer bývá vypuštěn - Mája musí domů, společně by utekli a vrátli se druhý den. Trvale tu nežijeme, bydlíme sřídavě ve městě a tady na somotě. V létě jsme tu většinou delší dobu souvisle.
Od narození (narodila se v domě sousedky) Květa více tíhne k obydlí sousedky (je tam její sestra, další pes, další domácí zvířata, kočky, slepice, králíci apod.) U našeho domu a na naší zahradě nic tak atraktivního bohužel není. Sousedka pravidelně Květu bere domů, jak sama říká - Květa jí zahřívá nohy, nebo kouká na televizi, kterou my nemáme, dává jí různé pamlsky a někdy i žrádlo. Opakově jsme ji požádali, aby to nedělala, že nám nevadí, pokud je se psem venku na zahradě, ale nechceme, aby byla u ní v domě a dostávala žrádlo. Sousedka toto bohužel nerespektuje. Máju a Baryka do našeho domu nebereme, nedáváme jim žrádlo ani pamlsky, pokud jdou dovnitř, zavedu je ven, pohladím si je, ale řeknu ať jdou hlídat na svou zahradu. Psi to ještě párkrát zkusili, ale po nějaké době dovnitř nechodí.
Baryk ani Mája nezvádají přivolání. Květa zvláda základní povely, na přivolání, aby šla domů reaguje, ale většinou má znechucený výraz, zívá, nechce se jí do domu, vypádá otráveně a nešťastně a na žrádlo doma už nemá chuť, takže jej nežere. Pokud jdu na procházku, přidá se, ale pokud bych chtěla někam odjet autem, nemá zájem, je jí jedno, kde jsem.
Postavit plot nevidíme jako řešení, komunikace se sousedkou je bohužel neúspěšná, dělá to, co vyhovuje jí a vypadá to, že to, že pes k nám nechce, jí poměrně lichotí, protože to působí, že u ní má lepší bydlení. Na nabídku, aby si psa vzala, že to vypadá, že je u ní pes spokojenější a veselejší, což bychom si pro něj přáli i za cenu, že bychom se jí museli vzdát, reagovala negativně, nechce třetího psa.
Květa se takto chová pouze na tomto místě, jinde pokud jedeme na výlet nebo zpět do města, takto nereaguje, žere normálně, zvládá přivolání, působí vesele.
Se sousedkou máme poměrně dobré vztahy, ale začíná se to poněkud kazit a neradi bychom, aby tato situace přerostla v nějaký vyostřený konflikt.
Můžete mi, prosím, poradit jak situaci zvládnout, netěší mě mít psa, který je znuděný a otravený, když jej vlídným hlasem a s nadšením zavolám nebo nechce vůbec přijít a schovává se za sousedku, demonstrativně si jí sedne k noze a pak teda milostivě přijde, protože můj povel platí a čekám na něj (sousedka to většinou komentuje slovy" no tak běž Květuško, zítra zase příjdeš."). Chápu, že prostředí sousedky je pro psa velmi přitažlivé, může chodit, kam chce, ležet, kde chce, nikdo po něm nic nevyžaduje a ještě dostane odměnu za nic - takže ráj na zemi…nevím, jestli v tomto boji mám nějakou šanci na výhru. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
nevím úplně přesně s čím vám v tomto směru jako trenér psů mohu poradit.
Postavte si plot a pes tam nebude chodit, když nejste schopní se se sousedkou rozumně domluvit.

S pozdravem,
Adam Holeksa
  • 17. 10. 2022  11:34
  • Adam Holeksa
předchozí | další