Změna chování u deseti měsíčního křížence

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,

máme doma křížence pudla se špicem. Je mu deset měsíců. Od malička byl zvyklý být sám v bytě (po nezbytně dlouhou dobu, co jsme v práci). Zároveň byl vždy zvyklý jezdit v autě, vždy celou cestu prospal.

Asi před dvěma týdny najednou přestal být v klidu, v autě. Hlavně při zastavování a vystupování. Vždy, když se zastaví, začne štěkat, vyvádět a vrčet. Jezdí připoutaný na zadní sedačce a vždy tam s ním někdo sedí. Nejvíce vyvádí, když se jede někam, kde to nezná. Čím to může být, když dříve jezdil v autě bez problému a najednou tato změna?

Dalším problémem je, že občas jsou dny, že prostě nezvládá být sám. Když jdeme třeba jen do obchodu, začne výt, štěkat, brečet. Pokaždé, když odcházíme, odcházíme stejným způsobem. Pejskovi dáme pamlsek a řekneme, ať počká. Čím to může být?

Poslední dobou začíná být i celkem agresivní. Ohání se i při hlazení. Vrčí na nás, když jdem třeba do jiné místnosti.

Dříve nic takového nedělal, snažíme se ho vychovávat, jak jen to jde. Věnujeme se mu každou volnou chvíli a stejně někdy jen tak chodí a štěká.

Čím může být, že nastala tato změna? Jak můžeme tomuto nežádoucímu chováni zamezit?

Děkuji za odpověď.Dobrý den,
jedna věc je, že to může být dáno z části geneticky. U křížence nikdy nevíte, jak se bude projevovat.
Další věc je, že váš pes začal dospívat, a vešel takzvaně do puberty. Je potřeba ho vést pevnou rukou. Asi bych vám doporučil, aby jste se psem začaly navštěvovat nějaký cvičák nebo soukromého trenéra. Dáte mu tím základní poslušnost, která se vám bude v budoucím soužití se psem hodit.
Psa to unaví a nastaví přirozenou hierarchii v domácnosti. Jestli máte možnost, místo vození na sedačce si pořiďte klec do kufru. Pes tak bude mít omezený výhled a cesta ho nebude tak rozrušovat. Co se týká štěkání doma o samotě, chápu, že je to problematické, kor když bydlíte v bytě.
Zkuste si pořídit protištěkací obojek.

S pozdravem,
Adam Holeksa
  • 11. 8. 2022  07:17
  • Adam Holeksa
předchozí | další