Posilvestrovské venčení

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,
Obracím se na Vás s dotazem ohledně venčení po Silvestru. Mám roční fenku, která nám po Sílvestru nechce chodit ven. Dva dny před Novým rokem jsme byli venku když začaly venku bouchat petardy, nestalo se nám že by to bylo v těsné blízkosti, ale pejsek to slyšel. V tu chvilí se začala třepat a nechtěla jít dal, pouze když věděla že už jdeme cestou domů. V den Silvestru nám zalezla pod stůl, kde zůstala dokud rany nepřestanou nebo si vlezla pod peřinu, ale netřepala se. Jenže od te doby kdykoliv s ní ráno ven, nechce semnou jít, zastaví se na místě a začne se třepat. Nejdřív jsem zkoušela různé rozptýlení jako míček, pamlsky nebo na ni mluvit v klidu, ale nic nepomohlo. Dávali jsme i Almis calming ale ten taktéž nezabral. Jde jenom když ji řeknu se zvýšeným hlasem JDEME, ale to ujdeme tak 10m a opět se zastaví, nebo jde celou dobu se staženým ocasem. V klidu se vyvenčí jenom když s ní odjeme z města na zahradu a jdeme v okolí do lesa. Jenže bohužel z časových důvodu to během týdne není možné. Potřebovala bych nějaké rady co s tím dělat. Popřípadě jak zvykat během roku, aby jsme to nemuseli každý rok řešit a s věkem se to nezhoršovalo.

Dobrý den,
bohužel pes buďto na petardy (a tomu podobné zvuky) reakci má a nebo nemá. Nic moc s tím bohužel dělat nejde. Co se týká venčení, tak to musíte zase natrénovat. Přestaňte jí krmit doma do misky a berte si celou její denní krmnou dávku s sebou ven na vycházky. Zkrmujte jí jen venku, aby se ven těšila a přestala to mít spojené jen s petardami.
Buďte trpělivá ale i důsledná. Když se jde ven, tak se prostě jde, a žádné zasekávání. Dělejte jako by nic a pokračujte v chůzi, i ona se rozejde. Když ne, pocukněte vodítkem a jde se dál. Průběžně jí odměňujte. Příští rok se před Silvestrem zkuste poradit s veterinářem o nějakých zklidňujících kapkách. Jinak jí buďte oporou, ale nepodporujte jí v jejím strachu tím, že jí budete chovat v náručí a litovat.

S pozdravem,
Adam Holeksa
  • 11. 1. 2022  11:03
  • Adam Holeksa
předchozí | další