fixace,úzkost

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,obracím se na vás s prosbou o radu.Před týdnem jsem přivezl 5i měsíční fenečku z nevhodných podmínek,nechtěný vrh.Štěnátek prý bylo 11 já jsem odvážel poslední.Byla na betonovém dvorku ještě se dvěmi starými psi a matkou.Bez očkování odčervení a td.Fenečka je kříženec českého fouska a asi labradorky??Je velice pozorná vnímavá učenlivá veselá prostě fajn.A ted problém zjistil jsem,že ji zavírali do nějakého chlívku před psi a aby měli klid.To se na ni podepsalo tak,že je nyní na mě velice fixována,chodí za mnou jako ocásek.Když před ni na chvilku zavřu dveře pláče a škrábe na dveře,dokaže za chvilku i demolovat.Nedokáže ani odpočinout tvrdým spánkem štěněcím,pořád je na půl vzhůru a hlídá si mě.Unavená musí být,chodím s ní třikrát deně ven na procházky do přírody,běhá na volno,zaměstnávám ji i hlavu hrou a td. ale je pořád jako na pérkách.Vím že je to vše pro ní velká změna a že ke mě přinula,že se o ni starám.Není ani problém aby byla se mnou v práci,ale mám o ni strach.Rád bych aby si dokázala odpočinout a trochu relaxovat a vlastně také mám strach abych v ní nevytvořil separační úzkost,jestli tedy už v ní nedřímá.Dotaz tedy zní:je to normální stav ze změny,je normální že si pejsek hlídá páníčka až tak,že neodpočine??Měl bych ji pomaličku trenovat na samotu i s tím pláčem?Děkuji vám moc za rady a omlouvám se,že dotaz je tak dlouhý,ale chtěl jsem aby byl co nejvíce popisný.Díky a v štastný Nový rok

Dobrý den,
dobře že píšete včas. Rozhodně doporučuji fenku na samotu zvykat od nynějška. Musí si vybudovat důvěru, že i když jí necháte chvilku o samotě, zase se za ní vrátíte. Já osobně bych začal tím, že si domů pořídím psí klec, kam jí dám pelíšek/deku a nechám jí, aby si na klec zvykla. To proto, aby vám nedemolovala byt, dveře atd. Krmení bude dostávat jen a pouze do klece a to několikrát denně, aby si zvykla, že se jí tam neděje nic špatného, naopak. Nejdříve jí tam budete dávat za vaší přítomnosti, pak postupně budete odcházet na chvilku do jiné místnosti a tak dále a tak dále, čas natahovat, vždy pustit a pochválit, že tam vydržela. Bude to vyžadovat velkou dávku trpělivosti a asi i nervů, dost času, ale když nepolevíte a budete hezky pomalu postupovat, budete vidět pokroky.
Také bych nedoporučil fence dovolovat věci, jako ležet s vámi na gauči či v posteli. To jí jen bude posilovat v závislosti na vás.

S podzravem,
Adam Holeksa
  • 6. 1. 2022  10:45
  • Adam Holeksa
předchozí | další