ignorování příkazů psem

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den.
Dcera si před 2 roky pořídila štěně z útulku. Je to fenka, nalezenec, váží cca 10 kg a podle požadavku útulku je kastrovaná. Základní povely Sedni, Lehni, Čekej a Ke mně zvládá. Je to spíše mazlivý gaučák a výběhem na vlastní zahradu u domu a psí pubertu jsme už snad přetrpěli.

Protože je dcera pracovně vytížená, tak jsem péska "zdědil" já a chodím s ním na cca 4 km procházky. Jsou to uličky s malou dopravou, pole, les. Do minulého týdne bylo vše OK. Když v dohledu nebyly "nebezpečné věci" jako auta, lidi a jiní psi, tak jsem ji nechával volně běhat. Běhala tak v okruhu 20 metrů kolem mne. Jinak byla po přivolání na šňůře.

To do minulého týdne. Teď se něco zlomilo a najednou na přivolání nereaguje a doslova mě ignoruje a odběhne třeba k někomu do dvora nebo hlouběji do lesa. Variantu, kdy běží za kočkou nebo zajícem chápu (i když by to asi taky být nemělo), ale zbytku nerozumím. Mohu volat jak chci a bez výsledku. Nezbude než stát hodně dlouho na místě a čekat až si to rozmyslí a přiběhne se sklopenýma ušima a staženým ocasem. Podle toho soudím, že si je vědomá toho, co udělala. Zatím vždy naštěstí přiběhla.

Dá se s tím něco dělat?

Varianta mít ji celou dobu na špagátě je sice možná, ale přece jen když má volnost a je pro to vhodné prostředí, tak si myslím, že je to pro psa lepší. Bít ji nemá smysl, mám za to, že pes nechápe proč výprask dostává. A neurotika z ní udělat nechci. Když ji vynadám, tak přilehne k zemi, ale za chvíli se otřepe a další den se všechno opakuje znovu.

Děkuji předem za případnou odpověď jak tomu dále zamezit.

Dobrý den,
tak právě jste popsal ukázkovou situaci. Položte si proto otázku: "Co ten pes z toho má, že na to zavolání za vámi přijde?"
Viděl bych to na ztrátu motivace. Vraťte se tedy zpět na začátek. Psa přestaňte doma krmit "zadarmo" do misky, ale celou denní dávku jídla zkrmujte pouze z ruky a to právě při procházkách a v průběhu dne za správně provedené povely. Jinými slovy, nepřijdeš/nesedneš si/nelehneš si/nezůstaneš = nebude jídlo. Nebojte, pes to velice rychle pochopí a bude zase provádět povely s radostí. Musíte však vydržet a to několik měsíců s denní pravidelností.
Když vám tohle nepomůže, zvážil bych pořízení elektronického obojku, a to z důvodu bezpečnosti (nejen) psa.

S pozdravem,
Adam Holeksa
  • 4. 1. 2022  13:28
  • Adam Holeksa
předchozí | další