Štěně odmítá spát na svém místě. POMOC!

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,

máme doma nové štěňátko. Před jeho pořízením jsem si studovala různé materiály, jak ve všem postupovat a měla jsem pocit, že to budu zvládat dobře. Opak je však pravdou.

Štěňátko je hodně temperamentní a tvrdohlavé a to už ve věku dvou měsíců. S přítelem ho máme dnes doma teprve pátý den a pořád dolaďujeme jeho pravidelný denní režim. Sice je to náročné, ale vše se dá zvládat, až na jednu důležitou věc.

Pejsek většinu času odmítá spát na svém místečku, namísto toho sedne přede dveře přítelova pokoje (spíme odděleně) a dožaduje se přístupu k němu, aby mohl spát na jeho posteli - má letiště, což se štěňátku asi líbí. Obecně se první dny vyspalo nejlépe právě tam a s ním po boku.

S přítelem se střídáme prakticky na směny, aby se vždycky ten druhý mohl vyspat, tím pádem je nežádoucí nechat štěně kňučet a škrábat na jeho dveře, jelikož by ho to budilo a nebyl by pak odpočatej na svou štěněcí šichtu.

Dodávám, že jsme ho na té posteli nechali spát jen z čirého zoufalství, aby se nebudilo hodinu co hodinu a aby mělo dostatek spánku, co potřebuje, plus abychom se my aspoň na 2 - 3 hodiny taky vyspali. Jenže pejskovi se tam zalíbilo, pamatuje si to a na svém místě se vyspí jen, když usne jinde a někdo z nás ho na něj přenese. Když se pak případně probudí, opět sedne přede dveře od přítelova pokoje a začne to nanovo.

Štěně je kvůli tomuto většinu dní přetažené a nedospalé, díky tomu víc aktivizuje a dělá hlouposti. Odpočívat odmítá a v součtu spí moc málo, opakované venčení a chození po zahrádce nepomáhá. Já pak nemám jinou možnost, než se ho snažit nějak utahat a zabavit, hrát si s ním, aby se unavilo. Jenže tím už často přetahuju čas, po jaký má být vzhůru, když už by mělo jít zase spát.

Je to začarovanej kruh a já opravdu nevím, co s tím mám dělat.

Prosím o rady a tipy, nebo vaše zkušenosti.

Děkuji

Dobrý den,
ono kolikrát všeho moc škodí. :) Zkuste se oprostit od tabulkového režimu, který jste si někde nastudovala, a zkuste více fungovat pocitově. Pes je živý tvor, a štěně je hodně živý tvor. Jeho energii si musí někde vybít a následně zase načerpat. Nemusíte se bát, že když nebude spát přesně v čas kdy "by mělo", že se něco stane. Nestane se vůbec nic. Až bude unavené, lehne si a vytuhne.
Spíš bych vám doporučil si vyhledat nějakého soukromého trenéra nebo cvičák, a začít se psem chodit cvičit poslušnost. Zabavíte ho tím, socializujete, unavíte a všichni budete spokojeni.
Co se týká spaní v posteli, tak to bych vám doporučil odstranit.
Okamžitě a nekompromisně. Štěně se bude několik dní dožadovat, ale když to nebude mít kýžený výsledek, pochopí a nechá toho. Musíte to vydržet, pořídili jste si psa, ne plyšovou hračku, takže tomu musíte trochu toho pohodlí obětovat.

S pozdravem,
Adam Holeksa
  • 4. 1. 2022  13:29
  • Adam Holeksa
předchozí | další