amstaff

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,
máme doma roční (cca před měsícem vykastrovanou) fenku plemena amstaff.
Mám při výchově problém, který nevím, jak řešit. Modelový příklad situace, která se mi stala:
Byly jsme spolu v lese na 1,5 hod. procházce během které jsem ji masážní hlavicí vyčesávala chlupy, sice ji to trochu překáželo (protože měla spoustu energie a byla zvědavá na to, co vůbec držím v ruce a na všechny ty pachy lesa atd..), ale nechala se. Když jsme po procházce přišly před náš dům, naposledy jsem ji ještě chtěla kartáčkem projet celé tělo, ale to se jí přestalo líbit úplně a začala uhýbat a ohánět se po mně zubama. Při zvýšení důrazu z mé strany, aby zůstala, při čemž jsem ji chytla za ušima, že se začíná chovat, jak by neměla se po mně zubama začala ohánět ještě víc. Neřekla bych, že jednala agresivně, ale spíš velice nevychovaně a já si s ní v této situaci absolutně nedokázala poradit.
Mohli byste mi, prosím, říct, co se dá v takové situaci dělat, aby “nezvítězila” a vlastně nedosáhla svého? Případně jakým způsobem to trénovat a zvládat? Nemůže se po mně přece vlastní pes ohánět zubama, když se mu něco nelíbí nebo nechce.

Dobrý den,
to máte naprostou pravdu, to by pes neměl. :) No jsou dvě možnosti. Trénovat to jen po dobrém. Tedy po vycházce kdy je vylítaná vzít odměny (nejlépe jí vůbec nekrmit do misky ale jen z ruky při vyčesávání) a za to, že na sebe nechá sáhnout kartáčem jí pochválit a odměnit. Vždy jí kartáčem projet srst, odměnit. A tak každý den, dokud si to nenechá líbit. Zdůrazňuji, že v tomto případě jí krmte každý den jen z ruky za odměnu, jako při výcviku. Aby věděla, že když bude hodná, dostane najíst.
No nebo pak to udělat "po zlém" a dát jí najevo, že tohle dělat prostě nebude. Tady musíte být důsledná. Takže při náznaku nežádoucího chování potrestat, ale jakmile se nechá pročesat, musí následovat odměna.

S pozdravem,
Adam Holeksa
  • 6. 4. 2021  11:12
  • Adam Holeksa
předchozí | další