Adopce nesocializovaného štěněte

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,

narazila jsem na inzerát, kde jeden útulek pomáhá majitelkám, sehnat domov pro několik štěnátek. Na základě komunikace s útulkem jsem měla ze situace dobrý pocit - bylo mi řečeno, že se jedná o štěnátka, která vyrůstají v rodině, kde se omylem stalo, že nevykastrovaná fenka otěhotněla. Bylo mi řečeno, že jsou nesocializovaná a znají jen svou rodinu. Představovala jsem si, že štěnata žijí v normálním bytě či domě. Když jsem se spojila s majitelkou (kterou je dospívající dívka) zjistila jsem na Facebooku, v jakých podmínkách štěňátka žijí. Žijí pohromadě s několika psi a mnoha kočkami v podomácku vyrobených kotcích. Dívky se o ně zřejmě starají, krmí je, udržují čistotu. Ale i tak mě podmínky pro vyrůstání štěňátek dost zarazily.

Štěněti je 5 měsíců a je úplně nesocialuzované. Zná pouze 2 lidi - své majitelky, co se o něj starají. Žilo v podomácku postaveném kotci se svými sourozenci a dalšími psi. Nemá žádné hygienické návyky - svou potřebu dělalo do klece.

Prosím o radu - myslíte si, že je možné dohnat socializaci takto odroslejšího štěnete? Na základě mnoha diskuzí jsem často četla, že pro socializaci jsou nezbytné první 2 měsíce. A pokud se zanedbají, může to být problém. Bojím se, jak bude reagovat na městký ruch, zda nebude v bytě uštěkané, vyplašené nebo agresivní.. což mi asi nikdo nemůže zaručit. Zvládneme ho naučit hygienickým návýkům nutným pro život v bytě, když to bylo doposud zanedbáváno? Zároveň bych mu ráda poskytla bezpečný a milující domov..

Moc děkuji za odpověď,

Bára

Dobrý den,
to co jste popsala by mohlo odpovídat klasickému množení psů. Doufám, že jste si psa vzali alespoň z dobré vůle a nic za něj neplatili!...
Pes je ještě mladý a tvárný, ale ty měsíce vám teď budou chybět. Musíte s ním pracovat opravdu pravidelně, důsledně a trpělivě. Pak se to s velkou pravděpodobností srovná.
Vyhledejte si nějakého trenéra a nebo cvičák, kam se psem začněte chodit cvičit. Upevní se tak vztah mezi vámi a psem, a poslušnost je základ spokojeného soužití psa s lidmi. Dále pak choďte se psem ven a berte ho co možná nejvíce s sebou mezi lidi, do ruchu města, prostě všude. Psa nekrmte doma do misky ale jen venku. Pokaždé když vykoná potřebu doma musíte mu dát najevo že to nesmí dělat, naopak venku obrovská pochvala a odměna v podobě jídla.

S pozdravem,
Adam Holeksa
  • 13. 1. 2021  09:19
  • Adam Holeksa
předchozí | další