bojácný pes - venčení

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,
Před 5 dny jsem adoptoval jeden a půl ročního psa z útulku. Tento pes se velmi bojí lidí a všeho neznámého. Reaguje tak, že je neustále schovaný pod postelí, z které jen občas vystrkuje hlavu, nebo vychází, když chce vykonat potřebu. Žere mi z ruky a nataženou ruku očichá, ale sáhnout na sebe nenechá.
Můj dotaz se týká venčení. Vím že psovi musím dát prostor, aby si na mě a nové prostředí zvyknul, nicméně bych ho rád bral na vycházky, aby se nenudil a vykonával potřebu venku. Problém je, že bych ho musel nutit násilím - vytáhnout z pod postele (na dotek reaguje vrčením), přenést v náručí ven, protože když je mimo postel, tak ztuhne a má strach, dokud není venku, kde zase ,,rozmrzne".
Zatím psa nechávám pod postelí a do ničeho ho nenutím, ale mám strach aby si na to nezvyknul a nezůstal tam navždy.
Měl bych psíka proti jeho vůli brát ven, aby si na to zvykl a viděl, že se mu nic nestane, nebo mu dát prostor a zatím to nechat na něm?
Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
neznám psovu minulost, ale troufám si říct, že to nic hezkého nebylo.
Ale psa berte ven i proti jeho vůli. Neučte ho potřebu konat doma. Ať se vždy venčí venku.
Bude potřeba ho motivovat více, než ostatní psy. To znamená aby jste ho nekrmil vůbec do misky, ale pouze z ruky, za nějakou dobře vykonanou práci a také něčím lepším, než jsou granule. Uvařte třeba pár kuřecích srdíček a ty mu dávejte smíchané s granulemi. Vylákejte ho na to z podpostele, nasaďte mu vodítko a poté ho zase odměňte. Venku opět za vykonanou potřebu odměnit, chválit. Takto to dělejte několikrát denně.
Buďte trpělivý a důsledný.

S pozdravem,
Adam Holeksa
  • 19. 1. 2021  08:52
  • Adam Holeksa
předchozí | další