Patterdale teriér

 Patterdale teriér
Pro zkušené kynology Náročný na pohyb Pro držení doma I pro seniory

Základní údaje plemena

Země původuVelká Británie
Název v zemi vznikuPatterdale terrier
Kategorie dle FCIN. Neuznaná plemena
Velikost28 - 38 cm, za ideální se považuje 30 – 31 cm
Hmotnost4,5 - 7,5 Kg
OsrstěníMá dvě základní varianty osrstění. Krátkou a hrubou. Krátká srst musí být přitom pevná, nikoli však hladká jako např. u dobrmana. U krátkosrstých psů je povolena rovněž hrubá srst na mordě tzv. vous. Hrubá srst by neměla být příliš dlouhá a měla by mít dobrou podsadu.
Zbarvení srstiZcela černá bez pálení, čokoládová bez pálení, černá s pálením, červená nebo červená s příměsí (tzv. kouřové). Bílé znaky na prsou a na koncích končetin jsou povoleny (ne více než 1/3 z celkové barvy psa).
Celkový dojemObdélníkový tělesný rámec je vyvážený a psík působí kompaktním, pevným a statným dojmem s velice energickým a aktivním vzezřením. Pokud je pes posuzován v kruhu, nesmí rozhodčí nikdy penalizovat psa za zjevné jizvy utržené při norování.
PovahaPatterdale teriér má všechny charakteristické rysy opravdového pracovního teriéra. Jedná se především o psa ryze pracovního, houževnatého, odolného, s vysokým nasazením a vytrvalostí při práci, ochotného pracovat při jakékoli příležitosti a v jakémkoli prostředí.

Charakter a chování

Na rozdíl od jiných plemen loveckých teriérů používaných v myslivosti je patterdale teriér mimo revír mnohem klidnější, ovladatelnější a také hlavně méně náročný na výcvik. V honitbě však pracuje s obrovským nasazením, ale přitom s velkým citem. Výhodou se jeví krátká hrubá srst, která se na rozdíl od jiných plemen teriérů nemusí trimovat, přesto zůstává stále pevná, velmi hustá a tvrdá. Skvělým způsobem odolává nepřízni počasí a chrání tak psa nejen před chladem, ale i před vlhkem a případným zraněním, ke kterému při práci psa pod zemí může dojít. Patterdale teriér není agresivní a nevyhledává za každou cenu střety s jinými psy. K lidem jsou přátelští , někdy i rezervovaní. K vlastní rodině se chovají s nezměrnou láskou a především milují děti. Velmi dobře se podřizují lidem, takže k výchovným problémům téměř nedochází. Většinou dobře hlídají, ale nejsou uštěkaní. Ve vztahu k jiným psům však někteří jedinci bývají výrazně dominantní. Jsou však lehce ovladatelní, takže při správné výchově dobře socializovaného štěněte nevznikají žádné vážné problémy. Jsou skvělými a neúnavnými aportéry, takže se hodí také pro soutěže agility, flyballu ale třeba i nově se rozvíjejícího coursingu.

Původ psa

Ačkoli si nejsou moc podobní má Patterdale teriér společného předka s Lakeland teriérem. Anglická hrabství Westmorland, Lancashire a s několika dalšími teriéry spojený Cumberland jsou domovem teriéra pojmenovaného podle vesnice Patterdale, která se nachází v oblasti zvané Cumbria. Je to oblast známá svými vysokými a těžko přístupnými kopci, s velkým výskytem lišek. Tyto kopce bývají nazývány nikoliv Hills, ale Fells, a proto se předci tohoto plemene označovali jako Fell teierrer nebo Ullswater Terrier a byli po staletí používáni především ke štvanicím na lišky. byli po staletí používáni především ke štvanicím na lišky. Na rozdíl od lovů v jiných místech Anglie, kde nebylo úkolem teriérů lišku usmrtit třeba jen proto, aby byla použitelná na dalším lovu, v Lake Distrikt byli žádáni psi s tak silnými čelistmi a takovou odvahou a schopnostmi, že si s liškou po jejím dostižení v nepřístupném terénu dokázali sami poradit. V přístupnější krajině byl lakeland teriér používán také společně s honiči ve smečkách, což vyžadovalo přiměřenou rychlost a projevilo delšími končetinami.

Koncem 19. století se v Lake Distrikt konala řada zemědělských výstav, na nichž byli vystavováni teriéři nejrozmanitějšího zbarvení – modří s pálením, červeno – šedí, pšeniční i zcela bílí, používaní hlavně k lovu vyder. Z velké a různorodé skupiny pracovních psů z Jezerní oblasti byla vybrána jako základ pro nové plemeno skupina teriérů z jednoho regionu. Plemeno bylo pojmenováno na Lakeland teriéra. Byl vypracován standart, plemeno bylo uznáno Kennel Clubem a na výstavách se objevil nový teriér. Stejně jako v případě foxteriéra a následně vzniklých jack russel teriérů i tady došlo k situaci, kdy se někteří chovatelé vzepřeli, odmítli chovat výstavní psy a nadále upřednostňovali čistě pracovní jedince. A tak se mimo lakeland teriérů nadále choval v oblasti Lake District i původní pracovní teriér, kterému zůstalo jméno Patterdale triér.