Německý brakýř

Základní údaje plemena

Země původuNěmecko
Název v zemi vznikuDeutsche Bracke
Kategorie dle FCIVI. Honiči, barváři a příbuzná plemena
Velikost40 - 53 cm
HmotnostHmotnost plemene se neuvádí
OsrstěníKrátká, hladká a hustá srst, dobře přiléhající k tělu. Podsada má světlé zabarvení.
Zbarvení srstiTrikolor, vyskytuje se v různých odstínech od červené po žlutou, s černým pláštěm či sedlem na hřbetě.
Celkový dojemKrátkosrstý honič, středně velký, trojbarevného zbarvení se silnou kostrou. Je to velmi silný a houževnatý pes s jasným loveckým nadáním.
PovahaPes s loveckou vášní, je silný a houževnatý, velmi aktivní. Na lovu nezná odpočinek. Jinak je ale doma dobrým a klidným společníkem.

Charakter a chování

Dnešní německý honič je typově vyrovnaný pes, který najde své uplatnění nejen jako honič, ale také jako vynikající barvář.

Původ psa

Ještě na začátku 20. století se na území Německa i v jeho příhraničních oblastech vyskytovalo několik rázů honičů. Dnešní německý honič je finálním produktem řady těchto starších rázů. Nejdůležitějším rázem, který se nejvíce projevil v dnešním moderním plemeni, byl finnentropský, později nazývaný také olpský honič, který svá pojmenování měnil podle měnící se oblasti chovu v severozápadním Německu. Dále se na vzniku podílel i holštýnský honič, vestfálský a zauerlandský honič, varieta tyrolského honiče známá jako „Wildbodenhund“, hannoverský honič, který byl úzce spjat s hannoverským barvářem a několik dalších lokálních rázů.