Kanárská doga
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Pro držení doma Pro fyzicky zdatné majitele

Základní údaje plemena

Země původuŠpanělsko
Název v zemi vznikuPerro de Presa Canario / Dogo Canario
Kategorie dle FCIII. Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikostpes: 54-65 cm fena: 52-63 cm
Hmotnost38-48 kg
OsrstěníKrátké, vydatně přiléhající, drsné.
Zbarvení srstiSvětle žlutá do růžova, tygří na různém základu, dovolují se i bílé značky.
Celkový dojemMohutný pes harmonického vzhledu.
PovahaOdvážný, obranářský, útočný.

Charakter a chování

Kanárská doga je na jedné straně velmi klidná a přátelská, pokud je pod vedením svého pána, zároveň však dokáže být agresivní a ochranářská, pokud jde o jeho obranu, a pokud je k tomu okolnostmi vyprovokována. Pro svého pána je absolutně spolehlivá a je také velmi inteligentní, vždy se dokáže samostatně rozhodovat podle nastalé situace. Potřebuje a také stále vyhledává kontakt se svými lidmi. Dá se říci, že je psem jednoho pána. K cizím lidem je presa velmi nedůvěřivá. Zvířata, která s ní žijí ve společné domácnosti přijímá dobře a ochraňuje je před cizími. Ve vztahu k ostatním psům se může někdy projevovat agresivně, a kontaktu s nimi je nutné ji učit odmalička. Dobře vedený pes je dětem výborným kamarádem i ochráncem. K projevům dětí bývá velmi tolerantní, pokud tomuto psu děti ubližují, raději se stáhne do ústraní, ale nikdy neútočí. Protože však jde o velkého psa, neměl by zůstávat při hře s malými dětmi sám, mladiství by se již mohli podílet na péči o něj.

Tohoto psa je nutné vychovávat již od útlého věku. Presa není pes vhodný pro kynologické cvičiště, protože cviky základní poslušnosti zvládá pomaleji než ostatní plemena. Co se však jednou naučí, to už nikdy nezapomíná, a je potřeba si uvědomit, že stejně tomu je i pokud jde o zlozvyky.

Je absolutně nevhodná pro chov v kotci. V případě, že je držena mimo rodinu, mohou se u ní projevit poruchy chování. V bytě jí stačí nevelký prostor, ale potřebuje být neustále v kontaktu se svými lidmi. Presa má velkou potřebu pohybu, miluje dlouhé procházky. Nutností jsou každodenní jedno až dvouhodinové vycházky. Je také výborným společníkem při joggingu nebo při jízdě na kole. Toto plemeno má vrozené obranářské schopnosti, které není potřeba dále rozvíjet. Je výborným hlídačem.

Původ psa

Kanárské ostrovy, Španělsky Islas Canarias (psí ostrovy) objeveny r. 1341 Španělem Cerdou, získali svůj název po svých domácích psech. Na těchto ostrovech udržovali domácí Guančové dvě rozdílná plemena. Lehké „Podenco“ a pro lov králíků a těžké „Bardino nebo Majorero“ jako hlídací, dobytkářské a zápasnické psy. Na svých cestách do „Nového Světa“ zde dělali mořeplavci zastávku . Brali s sebou na svá dobyvatelská tažení španělské válečné psy Alanos, kteří byli nasazováni při válkách s indiány. Později angličtí přistěhovalci přiváděli s sebou na ostrovy své mastify, buldoky a bulteriera. Začátkem 20. stol, najdeme na území Kanárských ostrovů alespoň 4 rázy psů pocházející z křížení domácích plemen, španělských alanos a britských psů. 1. Perro de la Sierra in Gran Canaria.-územní kanárský pes., 2. Perro Basto-pes drsný,neotesaný. 3. Perro de Granado-pes na hlídání hospodářských zvířat 4. Perro Kordon-pes hlídající určité vymezené území. Sjednocením těchto čtyř plemen vznikl nový válečný pes jménem Perro de presa Canario -kanárský útočný pes, který svou velikostí, ostrostí, odvahou a útočností předčil i pověstného Alana.

Presa byla používána k ochraně stád hovězího dobytka, také se používala na jatkách pro svoji sílu k udržení kusů vybraných na porážku. Dalším úkolem těchto psů bylo bránit stádo před útoky toulavých psů, kteří mohli zaútočit na telata a osamocené kusy, své využití našel také jako dobytkářský, hlídací a zápasnický pes. Od roku 1940 byli psí zápasy zakázány a chov těchto psů se stal nezajímavý a plemeno téměř vymizelo. . Roku 1982 vznikl spolek pro záchranu kanárských dog, vznikla chovná skupina psů z pevniny oživena jinými plemeny jako Malorský býčí pes a byl vypracován příslušný standart. V roce 1987 svaz chovatelů uspořádal mezinárodní expozici, kde se dala oficiální prezentace rasy Perro de presa canario. Z každého koutu Kanárských ostrovu se dovezli exempláře k první mezinárodní prezentaci 1.listopadu 1987 v paláci v Madridu. Ale až do roku 1994 se čekalo na oficiální uznání této rasy ve Španělsku. Díky úsilí svazu chovatelů, který se rozhodl v roce 2003 změnit název rasy z Perro de pressa canario na Dogo Canario nemá již tento pes pověst nelítostného zabijáka /presa znamená ve španělštině oběť - perro de pres - pes oběti /. V současné době je plemeno stabilizováno a poměrně rozšířeno.