Flanderský bouvier

 Flanderský bouvier
Dobrý hlídač Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení doma Pro držení venku Pro fyzicky zdatné majitele

Základní údaje plemena

Země původuBelgie/Francie
Název v zemi vznikuBouvier des Flandres
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikostpes: 62–68 cm fena: 59–65cm
Hmotnostpes: 35–40 kg fena: 27–35 kg
OsrstěníOsrstění je velmi husté, krycí srst s podsadou tvoří dokonalou ochranu výborně přizpůsobenou náhlým klimatickým změnám
Zbarvení srstiŠedá, šedočerná.
Celkový dojemSilný, robustní pes, vydatné postavy, pevné hrubé tělesné stavby,čtvercového tvaru.
PovahaDůvěřivě a oddaně se chová ke všem členům rodiny, avšak uznává pouze jednoho majitele.
Zaměnitelné plemenoČerný flanderský bouvier se dosti podobá černému ruskému teriérovi, je avšak menší a působí kompaktnějším dojmem. Mohlo by dojít také k záměně s běžným velkým kníračem, který je větší, má vyšší nohy, delší tělo a při úpravě se mu ponechává méně srsti. Černý teriér, Knírač velký

Charakter a chování

Flanderský bouvier je k rodině milý, klidný a vnímavý, s jeho výchovou nebývají problémy. Většinou je však poměrně sebevědomý, proto je zapotřebí důsledná výchova a cit pro spravedlnost. Má velice kladný vztah k dětem. Výborně hlídá jak svou rodinu, tak vše, co jí patří. Je znám svojí odvahou a věrností. Problémem mohou být jeho sklony k samostatnému rozhodování. Ač je k cizím nedůvěřivý, lépe řečeno nevšímavý až lhostejný, nikdy není bezdůvodně agresivní. S domácími zvířaty vychází velmi dobře. Je vyrovnaný, ostražitý, rád pracuje a hlavně spolupracuje. Co se jednou naučí, nezapomene. Uvítá jak běhání vedle kola, tak tahání vozíku s přiměřeným nákladem. Nevyhledávají šarvátky s ostatními psy, naopak, ve smečce mezi sebou velmi dobře vycházejí. se neučí tak rychle jako německý či belgický ovčák, ale s jistou dávkou trpělivosti, štěstí a elánu je možné s bouvierem ve výcviku dosáhnout výborných výsledků. Má rád pohyb, ale neměl by být přetěžován.

Ač je vhodný k celoročnímu pobytu venku, potřebuje úzký kontakt s rodinou, takže je šťastnější i přes svoji velikost v bytě, nebo ještě lépe na zahradě s volným přístupem do domu. V případě pravidelné úpravy velice málo líná, takže problémy s uvolněnou srstí v bytě jsou opravdu malé.

Původ psa

Napoleon měl údajně při svých válečných taženích používat psy které používal k pohánění a hlídáni dobytka pro zásobování svojí armády. Tito bezrasí „Matins“ nebo „Bouviers“ s hrubým kožichem a vousem na čenichu pochází z Flander, středověkého hrabství, spadajícího částečně do Belgie, Francie i Holandska. Kombinuje v sobě krev mnohých belgických pracovních plemen. Později byli nazýváni jako „Vuilbaard" (doslovně přeloženo "špinavý vous"), nebo „Koehond" (dobytkářský pes). Na konci 19.století byl flanderský bouvier velmi podoben střednímu knírači, ale snad ještě více belgickému ovčákovi-laekenoisovi. Samozřejmě i tato plemena byla více "přírodní", než jaké je známe dnes.

V roce 1910 plemeno obnovili nadšenci, avšak k jednotnému standartu nedospěli. Teprve po první světové válce Belgický klub milovníků Flanderského bouviera, založený roku 1922, vypracoval jednotný standart a přijal opatření pro všeobecná zlepšení.