Dandie Dinmont teriér

 Dandie Dinmont teriér
Dobrý hlídač Pro začátečníky Vyžaduje péči o srst Pro držení doma

Základní údaje plemena

Země původuVelká Británie
Název v zemi vznikuDandie dinmont terrier
Kategorie dle FCIIII. Teriéři
Velikost20 - 28 cm
Hmotnost8 – 11 kg
OsrstěníSvrchní srst je tvrdší, ale ne drátovitá, na dotyk kadeřavá.
Zbarvení srstiPepřová
Celkový dojemKrátkonohý, dlouhosrstý, dobře stavěný a osvalený teriér.
PovahaPoměrně klidný, přátelský, houževnatý, důstojně se chovající, občas trochu paličatý, samostatný, v rodině milý a pozorný, přizpůsobivý, většinou bezkonfliktní.
Zaměnitelné plemenoVzhledem k typické chocholce nepravděpodobná. None

Charakter a chování

Povahově je Dandie Dinmont Terrier nezávislý, velmi inteligentní, odhodlaný a přítulný. Dandie dnešních dnů je důstojným malým psem, jehož pozornost vzbudíme pomalu, ale který je plný ohně, jakmile v něm jednou "vzkypí krev". Toto plemeno velmi pomalu dozrává, plného rozkvětu dosahují jedinci často až ve dvou až třech letech věku. Rovněž je potřeba připomenout jejich naprosto pozitivní vztah k lidem (což se projevuje určitou "nedomazleností" - proto se taky Dandie jako jedno z mála teriérských plemen hodí ke canisterapii), ale i k jiným psům. Jediným městským "nepřítelem" je pro něj kočka. Je velmi přizpůsobivý, vhodný pro práci i jako společník a sdílet s Dandíky dům i život je nádherným zážitkem, zajímavou zkušeností, která se rozhodně vyplatí.

A ještě jedna perlička na závěr: exteriér Dandie Dinmont je (vzhledem k hlavě, která je neúměrně velká k tělu a působí tedy trochu dětsky) velmi atraktivní a dokonce Dandie sloužil jako předloha k létajícímu draku štěstí Falkovi ve filmové adaptaci knihy Nekonečný příběh.

Původ psa

V roce 1814 napsal Walter Scott druhý díl své románové série Wawerly, nazvaný podle hlavního hrdiny Guy Mannering. V románě se objevila také postava zámožného skotského venkovského farmáře Dandie Dinmont, jenž rád vyprávěl o svých malých loveckých teriérech, které sám podle charakteristického zbarvení nazýval Auld Proper a Auld Mustard neboli Starý Pepř a Stará Hořčička. Z románu se dozvídáme také o tom, že už v časech Dandie Dinmonta došlo ke spojení jeho psů – respektive psů farmáře anglo-skotského pomezního města Lyndlea Jamese Davidsona, který byl předlohou pro románovou postavu a přítelem W. Scott – s teriéry z Anglie, uváděn je dokonce konkrétní pes jménem Wasp. Tím se také vysvětluje, proč menší, lehčí forma teriérů, které od té doby Angličané nazývali Mustard and Proper Terrier, je známa také pod jménem English Dandie. Malí teriéři z uvedené oblasti však byli označováni v průběhu let a na různých místech i jako Catcleugh Terrier, Charlie’s Hope Terrier, Hindlee Terrier nebo dokonce Otter (vydří) Terrier, pokud nebyl souborně zahrnován do skupiny skotských teriérů, z nichž se časem oddělilo i plemeno známé jako SKOTSKÝ TERIÉR, dále CAIRN TERIÉR a BORDER TERIÉR a WEST HIGHLAND WHITE TERIÉR.

Dandie Dinmont Terrier vznikl v údolí řeky Coquet Water poblíž Rotbury v Northumberlandu ,hrabství v severovýchodní Anglii, kde plemeno vzniklo po obou stranách anglické a skotské hranice v pohoří Cheviot Hills. Bylo používáno jako pracovní teriér, především k lovu ondater a vyder ve vodních nádržích. Dandie Dinmont teriér byl od počátku všestranně využívaným loveckým teriérem, vyznačujícím se snadnou ovladatelností, radostí a ochotou k práci, vynikajícím aportováním a špičkovou prací ve vodě i pod vodou, překvapoval však i ostrostí, s níž hlídal dům. Podle jedné verze vznikl křížením hrubosrstého velšského honiče nebo otterhounda s teriéry, především s teriérem ze skotské Vysočiny. Uvažuje se o přimíšení buldoka či bulteriéra za účelem větší bojovnosti a vytrvalosti. To, že se Dandie od těchto plemen výrazně liší je přičítáno důkladnému chovatelskému výběru, kterým byl získán nízkonohý teriér, dobře se hodící k práci. Hedvábnou chocholku přičítají někteří vlivu jorkšírského teriéra, který se údajně na vzniku Dandieho rovněž podílel (musíme si ale uvědomit, že tehdejší jorkšírský teriér nebyl tou dnešní miniaturou, ale užitkovým a pracovním psem, jako mnoho jiných).

Rok 1815, kdy román vyšel, tak přinesl první konkrétní jméno jednomu z britských teriérů vůbec. Skutečného farmáře z farmy Hindlee ze skotsko-anglického pomezí Jamese Davidsona, který vlastnil řadu těchto teriérů "pepř a hořcice" překřtili po vydáni novely 'Guy Mannering' jeho přátelé přezdívkou Dandie Dinmont a stejně začali říkat i jeho teriérům, což tomuto plemeni zůstalo dodnes." Mezi první známé chovatele psů tohoto typu, tedy krátkonohých, drsnosrstých teriérů, patřila také rodina Allanů z Hollystone v Northumberlandu; W. Allan údajně zkřížil teriéry ze Skotska s podobným typem z kontinentu, s drsnosrstým jezevčíkem. Podle Allanova syna se na přelomu 18. a 19.století říkalo pozdějším Dandie Dinmont teriérům též Proper Allan Terrier. O křížení teriérů ze Skotska s evropskými drsnosrstými jezevčíky nepochybuje ani J. H. Walsh (1879) a další autoři, kteří připouštějí ještě vliv HARRIERA, popř. VYDRAŘE. Důležitější je však jeho poměr k jinému z teriérů – Bedlington teriérovi. V té době ovšem nevypadal BEDLINGTON TERIÉR jako dnes, ale byl Dandie Dinmont teriérovi tak podobný, že northumberlandský foxteriér, jak se mu tehdy říkalo, byl považován pouze za Dandie Dinmont teriéra na vyšších nohou. Mnohé dokazuje obraz z roku 1888, zachycující bedlington teriéra Gordieho a Dandie Dinmont teriéra jménem Doctor. Na výstavě se objevil poprvé v roce 1861. První standard tohoto plemene byl vypracován v roce 1875, kdy se také konala jeho první speciální výstava a byl založen Dandie Dinmont Terrier Club.