Čínský chocholatý pes

Základní údaje plemena

Země původuČína/ patronát Velká Británie
Název v zemi vznikuChinese Crested Dog
Kategorie dle FCIIX. Společenská plemena
Velikostpes: 28 - 33 cm fena: 23 - 30 cm
HmotnostHmotnost se značně liší, neměla by však přesahovat 5,5 kg
OsrstěníNa žádném místě na těle se nevyskytují velké plochy srsti. U labutěnek (powder puff) se srst skládá z podsady s měkkým závojem dlouhé srsti - závojovitá srst je charakteristickým znakem
Zbarvení srstiJakákoliv barva či kombinace barev.
Celkový dojemMalý, čilý, ušlechtilý pes se středně silnou až jemnou kostrou, hladkým tělem bez srsti (srst se nachází pouze na tlapkách, hlavě a ocasu) nebo tělem pokrytým měkkou "závojovitou" srstí. U tohoto plemene se vyskytují dva různé typy: Deer typ - lehký, energický typ s jemnou kostrou a Cobby typ - hrubší, s těžším tělem a silnější kostrou.
PovahaVeselý, nikdy zlý.
Zaměnitelné plemenoS peruánským naháčem, který je však větší, má ještě méně srsti a postrádá výraznou chocholku. Peruánský naháč

Charakter a chování

Čínský chocholatý pes je velmi citlivý, chytrý a živý pes. Je veselý, hravý a houževnatý, také je poměrně ostražitý. Nikdy nebývá agresivní, ani zlý. Je velmi mazlivý, přítulný a přátelský. Vůči cizím lidem bývá nedůvěřivý až bázlivý, nikdy však útočný nebo zlý. Tento psík je svému pánovi naprosto oddaný, a projevuje velkou potřebu lásky a stálého kontaktu se svou lidskou rodinou. Jejím nedostatkem a přehlížením velmi trpí. S ostatními psy se snáší velmi dobře, stejně jako s jinými domácími zvířaty. Tento psík si velice dobře rozumí s dětmi, děti jej však musí respektovat a nesmí v něm vidět hračku. Jeho výchova je velmi snadná, protože se rád učí a je poslušný. Velmi rychle pochopí, co od něj jeho pán chce. Výchova by však měla stejně důsledná, jako u každého jiného psa. K čínskému chocholatému psovi je potřeba přistupovat velmi citlivě a srozumitelně.

Čínský chocholatý pes je pes, kterého je bezpochyby nutné chovat v bytě. Podle tvrzení chovatelů se tento pejsek zabydlí nejraději ve vaší posteli, což se nakonec stává velmi příjemným i pro jeho majitele. Čínský chocholatý pes vyžaduje dostatek pohybu. Má v oblibě i dlouhé vycházky, umí výborně běhat, skákat a jsou velmi mrštní. Milují hru s míčkem a většina z nich velmi ráda plave. Hodí se i pro některé psí sporty. Tento psík dokáže nečekaně překvapit nevítaného návštěvníka ve vašem bytě hlubokým štěkotem, pro svou velikost však nemůže být považován za opravdového hlídače. Naháči mají tělesnou teplotu stejnou jako ostatní psi, kolem 38,5-39°C. Zvláštností však je vyšší povrchová teplota, která je 39-40°C. Tento jev vzniká nutností většího výdeje energie při vyrovnávání vnitřní tělesné teploty a vnější okolní teploty. Za chladného počasí potřebuje naháč vyšší dávku krmení, protože potřebuje získat více energie. Vysoká povrchová teplota spolu s jemnou kůží činí toto plemeno velmi příjemné na dotek a lidé je již po staletí využívají jako léčebný prostředek pro řadu nemocí, jako vyhřívací dečku či prostředek k tišení bolesti. Péče o srst spočívá v jejím každodenním pročesávání. Do pokožky je potřeba vtírat ochrannou emulzi, v létě lze použít kvalitní opalovací krém. Při koupání je potřeba použít dětské mýdlo nebo mýdlo s nízkým Ph, na osrstěné části je nutné použít kvalitní šampon a následně kondicionér. Kůži ošetřete pleťovou vodou bez alkoholu, poté pleťovým mlékem, kvalitním krémem nebo olejem s vitaminem E. Občas je dobré provést peeling.Po koupeli vždy psa dobře osušte a nechejte v teple, osrstěné části vysušte fénem. Přečnívající chlupy ostříhejte do požadovaného tvaru, přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách opatrně vystříhejte. Tomuto psíkovi se většinou holí obličejová část nakrátko, jako u pudla. V chladném počasí tomuto psíkovi nevadí krátké procházky, ale vždy po návratu musí být dobře osušen. V létě jej chráníme před delším pobytem na přímém slunci. Péče o srst Powder puff je stejná, jako u jiných dlouhosrstých psů, je nutné ji denně pročesávat a kartáčovat. Koupání je potřebné asi jednou za 14 dní, za použití kvalitního šamponu pro psy a kondicionéru. Po vykoupání psa vysušte fénem. U této variety existuje několik druhů úprav srsti, u nás se používá především evropská úprava, kdy čenichová partie je vystříhána, jako u pudla, srst na tlapkách je zastřihnuta do kulata podle tvaru tlapky a srst na těle se střihem neupravuje.

Původ psa

Čínští chocholatí psi jsou plemenem velmi starým. Pravděpodobně se vyvinuly z Afrického bezsrstého psa, z něhož čínští chovatelé vyšlechtili psa menšího tělesného rámce. Tito malí, jemní psíci žili v domech Mandarínů jako vzácní strážci domu. Původně bylo toto plemeno známo pod mnoha různými názvy jako např. Čínský naháč, čínský jedlý pes, Čínský lodní pes a Čínský královský naháč. Měl i mnoho přezdívek v souvislosti s místy, kde byl objeven. Například v Egyptě byl nazýván Pyramidovým naháčem nebo Naháčem z Gizy, v jižní Africe to byl Jihoafrický naháč a v Turecku pak byli větší psi tohoto plemene zváni jako Turečtí naháči. Velké rozšíření toho psíka téměř po celém světě byl důsledek jeho využití. Čínští námořníci plavící se po širých mořích měli na palubě naháče, a s jejich štěňaty obchodovali v jednotlivých přístavech. Naháči se na lodích používali k hubení hlodavců, kteří často působili velké škody na zásobách, přenášeli smrtelné nemoci a cizopasníky. Psíci, proto díky své lysosti byli vůči cizopasníkům vyskytujících se převážně v srsti psa téměř imunní. Naháči mají gen jak pro nahotu, tak pro plné osrstění, proto se v jejich vrzích objevují i jedinci, kteří jsou pokryti srstí na celém těle. Tato varianta čínského naháče se nazývá Powder puff, neboli labutěnka.

Spojením dvou holých jedinců, či jednoho holého a jednoho osrstěného se mohou narodit štěňátka obou variet, ve spojení dvou labutěnek se však narodí vždy pouze štěňátka osrstěná. Pokud se narodí bezsrsté štěně, může být po těle, vyjma předpisového osrstění, více či méně porostlé. Pak se jedná o mezityp (semicoat). Takového jedince je nutno pro výstavní účely upravovat.