Chesapeake Bay retrívr

Základní údaje plemena

Země původuUSA
Název v zemi vznikuChesapeake Bay Retriever
Kategorie dle FCIVIII. Retrívři, slídiči a vodní psi
Velikostpes: 58 – 66 cm fena: 53-61cm
Hmotnostpes: 29,5 – 36,5 kg fena: 25 – 32 kg
OsrstěníVelmi husté a krátké, nemělo by být delší než 3,75 cm. Srst je jemná a silně vlnitá
Zbarvení srstiBarva se může pohybovat od tmavohnědé až po světle červenou nebo barvu uschlé trávy.
Celkový dojemBystrý, živý pes střední velikosti, inteligentního výrazu, který se vyznačuje silou bez nemotornosti a plemenným typem bez přílišné vyzáblosti.
PovahaPracovitý, živý s inteligentním výrazem. Již velmi brzy má rád vodu.

Charakter a chování

Svému pánovi a celé své lidské rodině je oddaný, ke všem členům laskavý a pozorný, má snahu dělat svému majiteli radost a zavděčit se mu. Je to velmi společenský, přátelský pes, miluje společnost člověka. K cizím lidem je také přátelský a klidný, stejně jako k ostatním psům. Chesapeake Bay retrívr je pes velmi vhodný k dětem. Přistupovat k němu však musíte stejně jako ke každému jinému psu, nikdy byste neměli nechávat hrát si o samotě štěně s malým dítětem, protože by si mohli navzájem nechtěně ublížit a jejich vztah se pak nebude vyvíjet tak, jak si představujete. Chesapeake Bay retrívr je velice dobře ovladatelný pes, a je vhodný i pro začátečníka. Jako u každého jiného plemene je však nutná výchova a minimálně základní výcvik poslušnosti. Velmi důležitý je neustálý kontakt s lidmi.Vzhledem ke své závislosti na majiteli a lidech vůbec nelze považovat labradorského retrívra za psa vhodného pro držení v kotci, i když je jeho srst odolná vůči počasí. Pes by měl být s vámi v neustálém kontaktu. Chesapeake Bay retrívr je velmi dobře využitelný při výkonu práva myslivosti jako aportér ve vodě ina souši.

Chesapeake Bay retrívr potřebuje mnoho pohybu, který byste mu měli v hojné míře dopřát. Tito psi také milují vodu, a velice rádi plavou. Dlouhé procházky kombinované s aportováním nejlépe z vody jsou vhodným způsobem venčení psa tohoto plemene. Chesapeake Bay retrívr není typickým psem na hlídání, protože je prost veškeré agresivity. Může se však objevit jedinec s vyloženě ochranářskými pudy, ale je spíše výjimkou. Na neobvyklé situace, cizí osoby apod. vás upozorní hlubokým, hlasitým štěkotem, ale jako obranáře jej použít nelze.

Původ psa

Původ Chesapeake Bay Retrívar je odvozován od dvou malých psů St. Johna. Od tmavočerveného psa Tailora a černé feny Canton. Tito dva psi byli zachráněni spolu s posádkou lodi, která ztroskotala v roce 1807 u pobřeží Marylandu. Křížením potomků těchto dvou psů s místními americkými psy, vznikl Chesapeake Bay Ducking Retriever, pes menšího vzrůstu okolo 50 cm s žlutou mastnou srstí, ještě dnes v Americe používán, ten byl křížen s hnědými Flat Coated Retrievery a s hnědými Curly Coated Retrievery. Dále byl pravděpodobně přikřížen irský vodní španěl a někteří setři. V roce 1885 byl stanoven první standard chesapeake bay retrívra. Díky vynikající mastné srsti je toto plemeno skvělé při práci ve vodě.