Bostonský teriér

Základní údaje plemena

Země původuUSA
Název v zemi vznikuBoston terrier
Kategorie dle FCIIX. Společenská plemena
Velikost35 – 42 cm
HmotnostPlemeno se většinou dělí do 3 tříd: 1.)lehký – do 6,8 kg; 2.)střední – 6,5 až 9 kg; 3.)těžký – 9 až 11,35 kg. V České republice se však bostonští teriéři podle hmotnostních tříd nedělí.
OsrstěníKrátká, hladká a lesklá srst.
Zbarvení srstiČerná nebo žíhaná, s bílými znaky.
Celkový dojemSilný, atletický pes s hranatou hlavou a čtvercovým černým čenichem.
PovahaJe inteligentní, klidný a sebevědomý pes. Je dobře přizpůsobivý své rodině, přátelský a velice citlivý, ale na druhé straně také velmi ostražitý a odvážný.
Zaměnitelné plemenoS francouzským buldočkem, oproti kterému je nápadně lehčí, subtilnější, rychlejší a mrštnější. Francouzský buldoček

Charakter a chování

Bostonský teriér je k celé rodině je velice něžný a přátelský. Vůči cizím lidem nebývá agresivní, problémy většinou nenastávají ani při setkání s ostatními psy nebo jinými domácími zvířaty. Tento pes si velice dobře rozumí i s dětmi, bývá jim většinou skvělým společníkem. Děti by však při styku se psem měly dodržovat určitá pravidla a respektovat také jeho potřeby. Bostonský teriér je inteligentní, poměrně rád a rychle se učí a jeho výchova nebývá náročná. Měl by být však vychováván velmi důsledně, i když ne tvrdě, protože někdy bývá trochu tvrdohlavý.

Tento veselý a pozorný pes může být držen i v malém bytě, jeho nároky na prostor nejsou příliš velké. Potřebuje však co nejvíce kontaktu se svým pánem, proto by neměl být uzavírán sám do jedné místnosti, ale musí mít volný pohyb po bytě. Bostonský teriér se rodině přizpůsobí, ale každodenní dlouhé vycházky se pro jeho majitele musí stát povinností. Hodí se dobře i k různým psím sportům, a jeho svalnaté, atletické tělo je nutné trénovat. Tento pes není agresivní, ale své teritorium si dokáže dobře ohlídat. Na cizince za vašimi dveřmi vás vždy hlasitě upozorní.

Původ psa

Bostonský teriér je popisován jako čistě americké národní plemeno, platí to však pouze omezeně. Tvoří přechod mezi dogovitými psy a teriéry. Byl vyšlechtěn ve 2. polovině minulého století v USA. Jeho bezprostředními předchůdci byli z Evropy dovezení kříženci buldoků a bílí angličtí teriéři v roce 1865, vyšlechtěni pro psí zápasy. Připouští se i možnost křížení s bulteriéry, boxery, pitbulteriéry a jinými plemeny, používanými k psím zápasům. Než vůbec nové plemeno vzniklo, bylo snahou vyšlechtit odolného, chytrého a temperamentního bojového psa s obrovskou vitalitou. Později byl však jeho chov změněn přimísením krve francouzského buldočka.

Původně byl tento pes větší a vážil až 20 kg, ale šlechtěním bylo dosaženo zmenšení velikosti a také potlačení agresivity. Od roku 1878 až do r. 1891 byl americký bulteriér v americe vystavován pod sekcí bulteriérů. Jako samostatné plemeno byl v USA uznán v roce 1893 a došlo též k přejmenování z amerického bulteriéra na bostonského teriéra na počest města Bostonu, ve kterém se dnešní plemeno zakořenilo a patří zde k nejoblíbenějším.