Belgický ovčák - Tervueren
Dobrý hlídač Náročný na pohyb Pro držení venku

Základní údaje plemena

Země původuBelgie
Název v zemi vznikuChien de Berger Belge
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikostpes: 60 – 66cm fena: 56 – 62cm
Hmotnostpes: 25 – 30kg fena: 20 – 25kg
OsrstěníDlouhé
Zbarvení srstiPouze žluté zbarvení s úhlováním nebo šedé zbarvení s úhlováním, obě možnosti s černou maskou. Žluté se dává přednost. Žlutá barva musí být teplá, ani příliš světlá, ani vybledlá. Za elitní jedince nelze považovat psy, jejichž barva je jiná než žlutá s úhlováním, nebo kteří neodpovídají požadované intenzitě zbarvení. Trocha bílé barvy na hrudi a na prstech se toleruje.
Celkový dojemPes střední velikosti, harmonických proporcí, spojující eleganci a sílu.
PovahaBdělý a aktivní, překypující vitalitou, vždy připravený k akci.
Zaměnitelné plemenoBelgický ovčák – Groenendael, Belgický ovčák – Malinois

Charakter a chování

Belgický ovčák je rychlý, velice pohyblivý, temperamentní, ostražitý, inteligentní a dobrý hlídač s velkou vytrvalostí. Výborně se hodí na agiliti a pro perfektní čich na záchranařinu. I když je to původně pes pro venek, dobře se přizpůsobuje životu doma, dáme-li mu možnost dostatečně a pravidelně se proběhnout.

Belgický ovčák má velmi citlivou někdy až přecitlivělou a problematickou povahu. Na cvičištích (kde jsou vyučující zvyklí na Německé ovčáky) bohužel nemají dobrou pověst. Je to prostě jiný pes a musí k němu být i jiný přístup. Když si na belgičana zvyknete, nemůžete si ho vynachválit. Jeho duše patří vždy jen jednomu člověku, kterého bezmezně miluje a věří mu. Ten mu zas na oplátku musí patřit a nesmí ho zradit. Mnohdy na svého člověka pes žárlí a každou zradu nese velmi citlivě a těžce. Svojí duší je stále dítětem - závislý nejistý, zbrklý, nerozumný - a tak ho také musíme brát. Nikdy s nimi nesmíte jednat hrubě, ale ani přehnaně úzkostlivě. Musíte být důslední, nesmlouvaví a tvrdí, což neznamená být hrubý.

Belgický ovčák je nepřešlechtěný, již na první pohled typický ovčácký pes, elegantní, s velmi ušlechtilou hlavou. Je to pes citlivý, milý, pozorný, spolehlivý ochránce majetku i osob. Je neúnavný ve svém temperamentu a miluje častý kontakt se svojí "lidskou smečkou". Belgický ovčák je vyhledávaným psem pro výcvik, a to jakkoli zaměřený. V poslední době se velmi prosazuje v agility, kde uplatňuje nejen svůj temperament a šikovnost, ale i citlivost na sebemenší povely psovoda. Belgický ovčák respektuje všechny příslušníky rodiny a miluje děti, je to ideální typ rodinného psa. Je houževnatý, svérázný a razantní obránce svého pána. Spojuje všechny kvality potřebné pro to, aby se stal psem ovčáckým, hlídacím a služebním. Jeho živý a čilý temperament a smělý charakter musejí být bez pochyb či agresivity viditelné v jeho držení těla a věrném, hrdém a pozorném výrazu. Srst má samočistící schopnost, postrádá specifický psí pach a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Snáší bez problémů déšť, sníh, vítr, zimu i horko.

Původ psa

Belgický ovčák byl před rokem 1891 pracovním psem sedláků a ovčáků. Nejednotného zbarvení a délky srsti, charakterově a anatomicky poznamenán těžkou prací, kterou měl vykonávat v drsném klimatu. Dorůstal výšky kolem 50cm, byl zavalitý a robustní. Až profesor Adolphe Reul (1864 – 1907) se stal patronem čistého chovu belgického ovčáka a navrhl dělení podle zbarvení a délky srsti tak jak je známe dnes. Zbarvení srsti je závazné pro jednotlivé variety. Páření mezi varietami jsou zakázána, kromě zvláštních případů dle odchylek odsouhlasených kompletními národními chovnými komisemi (1974, Paříž). – Tervueren velice zaujal p. F. Corbella ze zámku Tervueren po kterém byla pojmenována. Stejně jako Groenedael od kterého se liší pouze barvou je psem nesmírně temperamentním. Bez problémů zvládá výcvik lavinového, slepeckého psa s širokou škálou využití u policie a v armádě.