Auvergneský ohař krátkosrstý

Základní údaje plemena

Země původuFrancie
Název v zemi vznikuBraque d‘Auvergne
Kategorie dle FCIVII. Ohaři
Velikostpes: 57 – 63 +2 cm a - 1 cm fena: 53 - 59 cm +2 cm a - 1 cm
HmotnostStandard FCI hmotnost plemene neuvádí.
OsrstěníKrátké, nepříliš jemné, nikdy tvrdé, lesklé.
Zbarvení srstiČerná s bílým stříkáním různé intenzity.
Celkový dojemPes silný, se silnou kostrou, aniž by byl přehnaně těžký, zachovávající si brakoidní typ, s lehkým pohybem a působící elegantně.
PovahaKrátkosrstý, odolný, poddajný a snadno cvičitelný pes, přizpůsobený všem druhům lovu.

Charakter a chování

Auvergnéský ohař je velmi klidný, vyrovnaný, mírný a přátelský, hravý a společenský. Proto je vyhledáván lovci, kterým právě takový lovecký společník vyhovuje.

Původ psa

Původ tohoto krátkosrstého černobílého ohaře výrazného typu není zcela jasný. Podle d´Houdetota se ve Francii údajně černě skvrnití ohaři před rokem 1814 nevyskytovali. Francouzští ohaři byli všichni bílý se žlutými, oranžovými nebo hnědými skvrnami, nebo tečkováním. O vzniku tohoto plemene existuje několik teorií. První teorie vyřčena Fernerem tvrdí, že Braque d´Auvergne byl do Francie přivezen údajně z Malty. Když při svém egyptském tažení obsadil Napoleon ostrov Malta, zrušil zde řád Johanitů. Maltézští rytíři udajně s sebou při odchodu do Francie vzali i své černobílé psy. Za nejpravděpodobnější je však považována možnost třetí, že se totiž jedná o původní, regionální plemeno, vzniklé z francouzských honičů, zvláště pak ze společného předka s gaskoňskými honiči. dále pak byla prováděna řízená selekce a příbuzenská plemenitba za účelem upevnění zvláštního, stříkaného zbarvení, které bylo dobře viditelné v nepřehledném loveckém terénu. Pro tuto verzi se zdá svědčit i skutečnost, že bílý, černě tečkovaný pes byl chován již na dvoře Ludvíka XIV. A právě tohoto psa zachytil na svém plátně malíř Desportes. Obraz můžeme dnes vidět v muzeu města Gien.