Australská kelpie

Základní údaje plemena

Země původuAustrálie
Název v zemi vznikuAustralian Kelpie
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikostpes: 46 - 51 cm fena: 43 - 48 cm
Hmotnost21 - 31 kg
OsrstěníKrátké, vydatně přiléhající, na ocase s nevelkým závěsem.
Zbarvení srstiČerné, černé s pálením, hnědé, hnědé s pálením, modré.
Celkový dojemPevné konstituce, jeho kostra a svaly jsou velice dobře přizpůsobené pro dlouhotrvající běh.
PovahaOkouzlující, chytrý pes, oddaný svému majiteli, zvyklý na delší pochody a rychlou práci.
Zaměnitelné plemenoAustralský honácký pes

Charakter a chování

Při chovu, zvláště v chovatelské stanici Tima Austina Elfinvale, se klade důraz zvláště na dvě pracovní vlohy psů: „pohled“ a „hlas“. Tzv. „očaři“ pracují především na pastvinách se stády ovcí, aniž by je tvrdě napadali. Upřeným pohledem téměř hypnotizují ovládaná zvířata. „Štěkáči“ naproti tomu nacházejí uplatnění při hnaní stád, nebo jednotlivých zvířat z jednoho místa na druhé. V ideálním případě splňuje pes obě vlastnosti, což z něho dělá ideálního pracovního psa. Za svou oblíbenost, nejen v Austrálii, vděčí kelpie své schopnosti pracovat s velkými stády, příslovečné tvrdosti, nevyčerpatelné energii a svým dobrým tlapám. Často jsou nasazovány jako honáčtí psi u stád hovězího dobytka. Jsou velice pracovité, ale i svéhlavé, proto se hodí spíše jako tvrdě pracující psi, než jako domácí společníci.

Určitě to není plemeno pro neaktivního člověka Majitel by měl být naopak činorodý a nejlépe sportovně založený, popřípadě majitel stádečka ovcí. Jedině tak můžete zajistit kelpii plnohodnotný život. Kelpie je temperamentní stvoření s abnormální chutí do jakékoliv práce.

Původ psa

Tento krátkosrstý pes byl vytvořen pro velmi těžké podmínky australských pastvin jako je tvrdost půdy, terén a klimatické podmínky. Je mimořádně přizpůsobivý k rozdílným klimatickým podmínkám a k výkonům, které jsou od tohoto plemene požadovány v prostředí jiných zemí. Kelpie pochází ze starých skotských kolií. Základem chovu byli skotští ovčáčtí psi zvaní KALLADE nebo WORKING COLLIE v barvě černé a "black and tan", které do Austrálie dovezl pan Georg Robertson (někdy prameny uvádějí jméno Rutherford). Okolo roku 1843 založil farmu ve stanici Warrouk v Západní Virginii a začal se věnovat chovu ovcí, dobytka a samozřejmě i pracovních psů. Je možné že farmáři prováděli křížení kelpií s domácími psy dingo, pro zlepšení schopnosti přežít ve vyprahlé a horké Austrálii, avšak pro toto křížení chybí jakékoli důkazy. Označení „kelpie“ bylo původně jméno fenky farmáře Gleasona a v galštině znamená „duch vody“. Ve Švédsku byly kelpie nasazeny jako ovčáčtí psi při chovu sobů. V Tarnaby, ležící téměř za polárním kruhem pracovali čtyři kelpie z chov. Stanice Elfinvale s 20 000 stádem sobů. Psi se velmi dobře přizpůsobili zdejšímu klimatu a již v druhé zimě nasadily výrazně hustší osrstění s bohatou podsadou.