Inzerce plná skrytého psího utrpení
… aneb „Maminko, já chci k narozeninám pejska“
Právě tak to může začít. Kvůli velké poptávce po módních plemenech malých ras se rozmohly ve velkém množírny psů. Stát zatím bohužel nemá nástroje, kterými by proti nim mohl zakročit. A tak se může stát, že si koupíte psa a nemusíte ani poznat, že pocházel z množírny. Triky prodejců jsou čím dál rafinovanější.
Pojem množírna se rozmohl až v poslední době. Jedná se o místo, kde většinou až desítky fen jsou každé hárání nakrývány a rodí a rodí. Nikdo se zbytečně nestará o to, v jakém jsou rodiče zdravotním stavu, zda nemají nějaké genetické zatížení. Jde pouze o byznys. A tak se štěňata v množírnách rodí v naprosto otřesných podmínkách, jako jsou klecové kóje, tmavé sklepy nebo třeba stodoly.
Při pořizování pejska by měl být člověk stejně opatrný, jako když si například kupuje ojeté auto. V ideálním případě si koupíte pejska v chovatelské stanici, kde je skutečně znám původ. Další možností je vzít si štěně z útulku. Pracovníci útulků většinou vědí, odkud štěně přišlo, informace vám předají. Nestane se, že by vám vydali psa s nevyřešeným zdravotním problémem. V obou těchto případech jsou vítány a většinou spíš vyžadovány, návštěvy kupujícího.
Pokud ale přeci jen chcete určitou rasu a nehodláte za psa s průkazem původu dát tisíce, je nutné vybírat velice pečlivě, nechcete-li riskovat, že budete 15 let válčit s psychicky či fyzicky nemocným zvířetem. V dnešní době jsou až neskutečně módní malá plemena jako například čivava, bišonek, jack russel, yorkšír nebo francouzský budloček. Právě toho množitelé a překupníci psů využívají a dokážou si prodejem těchto plemen vydělat až statisícové částky měsíčně.
Několikrát jsem se setkala s názorem, že si lidé nepořídí pejska z útulku, protože nevědí, co z něj vyroste a že může být bojácný. Ano, zvíře z útulku poznamenané být může, nicméně bude také nesmírně vděčné. Spousta lidí si koupí rozkošnou čivavku z inzerátu za 4 tisíce, ale právě tahle maličká si mohla zažít větší utrpení, než kdejaký nechtěný vrh štěňat odhozený u popelnice nebo donesený do útulku! Může ale stát, že vám ta roztomilá čivava po pár dnech doma zemře, jak se před časem jedné rodině stalo a psalo se o tom snad ve všech médiích. Překupníci jsou tak nenažraní, že prodávají dokonce už 3-4 týdny stará štěňata, která logicky nemají mnoho šancí přežít… A tak místo dárku dítěti nadělíte otřesný zážitek, kdy mu zemře domácí mazlíček. Právě díky tomuto případu se o této problematice začalo více mluvit a ozvaly se desítky lidí, kteří také naletěli množitelům a měli doma nemocné, ne-li mrtvé štěně.
Na internetu je velké množství inzertních portálů, kde si můžete pejska vybrat. Právě zde se v poslední době vyrojily spousty prodejců, kteří prodávají nepřehlédnutelné množství štěňat. Sledováním jedné překupnice z Prahy, říkejme jí třeba paní Kamila, se zjistilo, že tato žena za jediný měsíc dokázala prodat až cca 46 štěňat za zhruba 130 tisíc korun, ve slabších měsících se její výdělek z prodeje štěňat pohybuje kolem 50 tisíc. Sama paní Kamila ale nemá doma fenky, které by jí štěňata k prodeji rodily. Štěňata odněkud vykupovala. Odkud, to se doposud nepodařilo zjistit. Ten, kdo se o to zajímal více, se z její strany setkal s vyhrožováním. Na paní Kamilu bylo podáno i trestní oznámení. Je totiž známo několik případů psů, kteří od ní nebyli zdravotně v pořádku. Paní Kamila se dokonce nezdráhá vykupovat štěňata s tím, že je má pro sebe a obratem je prodá dál. Neštítila se falšovat očkovací průkazy a při kontrole zaměnit nemocné štěně za zdravé a tvrdit, že je vše v pořádku. Ovšem po 3 letech, kdy jí prodej procházel, musela díky nátlaku a kupícím se stížnostem svůj prodej omezit ba dokonce to vypadá, že zastavit. Podobných prodejců jsou však po celé republice desítky ne-li stovky.
V inzerátu můžete narazit na štěně z plánovaného krytí, kdy třeba majitel chce štěně po své fence a prodává pak zbytek vrhu, štěňata vyrůstají v čistotě a v kontaktu s lidmi. Štěně pocházející z množírny většinou moc péče nezažije, a to se na něm může podepsat. Od problému s hygienickými návyky či strachem, který se u psů těžko odbourává. Feny jsou dost často chovány v otřesných podmínkách, jen aby rodily jeden vrh za druhým. Když se feně narodí 5 štěňat a jedno se prodá za 4 tisíce, máte hned částku 20 tisíc korun. Tato štěňata pak například putují k překupníkům, jako je třeba paní Kamila. Ta pejsky hezky nafotí, inzeruje a vy si koupíte pejska v bytě a vůbec by vás nenapadlo, že se narodil někde ve sklepě. V momentě kdy paní Kamila vrh prodala, vyrazila pro nový. Některé množírny dokonce prodávají pejsky přímo do výkupů do zahraničí, kde si pak lidé koupí štěně ve zverimexu.
Praktiky prodejců
Jelikož se v poslední době o této problematice začalo mluvit, prodej psů se trochu zkomplikoval. Prodejci už jsou velmi opatrní a v momentě, kdy od nich nechcete psa koupit ale bojovat proti nim, dokážou být kolikrát i nebezpeční. Existují tzv. psí detektivové, kteří pátrají v inzerci a ověřují podezřelé inzeráty. Ti se dost často setkávají s tím, že když se začnete více vyptávat na rodiče pejska či si budete chtít přijet pejska jen omrknout a ne si ho nechat dovézt, prodejce s vámi přeruší konverzaci. Dobře ví, že se brzo ozve někdo, kdo se nebude moc ptát a štěně koupí. Setkali jsme se dokonce s fintou, že ke štěněti byla nastrčená fenka jako jeho matka, avšak ve skutečnosti to tak nebylo.
Inzerující překupník už často neuvádí v inzerátu svůj telefon, musíte použít kontaktní formulář v inzerci a odtud se vám pak ozve z emailu. Ovšem měnit telefony a emaily je v dnešní době to nejsnazší. Když projevíte zájem o štěně, většinou se zeptá, kdy můžete, odkud jste a snaží se vám pejska někam dovézt, třeba s pohádkou, že bude mít zrovna cestu kolem. Hodně lidí tuto možnost rádo využije a nechá si pejska dovézt či si ho převezme někde na neutrální půdě, aniž by viděli, kde štěně vyrůstalo. Když má pak štěně zdravotní problémy jako například v lepším případě jen průjem, zánět očí či parazity, prodejci se už většinou nedovoláte. V horším případě se u štěněte můžou projevit vady kloubů či srdce atd. Když si zakoupíte psa s průkazem původu, nemáte zaručené, že zvíře bude zdravé, ale ta pravděpodobnost je mnohem větší a díky kupní smlouvě máte psa kde „reklamovat“.
Mnoho inzerátu je od slušných lidí. Bohužel se v poslední době ukazuje, že je zde také spousta těch, kteří to dělají jen pro zisk. Zákony tyto praktiky bohužel zatím neznají, je velmi obtížné tyto lidi zastavit, než se legislativa změní. Pro finanční úřad je velice složité prokázat jejich prodeje. Krajská veterinární správa v množírnách provádí kontroly, avšak ne vždy je případ shledán jako týrání zvířat. A tak se množitel ještě může ohánět papírem od kontroly, že má vlastně vše v pořádku. Například díky hlášení v září roku 2014 se veterinární správě v Pražských Běchovicích podařilo odhalit množírnu bišonků, kde byly nalezeny dvě desítky dospělých psů a 8 štěňat bez vody v nevhodných podmínkách. Jejich „chovatelce“ teď hrozí pokuta až půl milionu korun. Jenže když se vrátíme třeba k paní Kamile, tam by veterinární správa neshledala vůbec nic.
Lide si koupí štěně a i když je nemocné, už to dále neřeší. Veterinární ordinace ošetřují desítky psů se zbytečnými genetickými vadami, které vznikají bezhlavým množením. Díky lidem, které tato problematika nenechává chladnými, se pomalu ale jistě věci hýbou správným směrem. Internet zaplavují psi zachránění z množíren a překupníci to budou mít s prodejem těžší a těžší. Každý se sám může podívat do inzerce, jak ohromné množství psů se tam nabízí. Proto je důležité varovat před prodejci, co se tváří slušně. Realita je však často jiná a skrývá se za ní utrpení fenek.
Slušný prodejce by vám měl umožnit návštěvu štěněte v místě, kde pes doposud vyrůstá, a neměla by zde chybět matka štěňat. V žádném případě nepřistupujte na předání štěněte mimo místo, ze kterého pochází. Štěně by mělo mít očkovací průkaz, kde bude uvedené očkování a odčervení a neměla by chybět ani smlouva o prodeji.
Autorka tohoto článku Simona pro nás píše speciální seriál ODHALUJEME MNOŽÍRNY. První díl najdete už v aktuálním čísle 1-2/2015!
Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.Děkujeme Vám |
Kam dál:Kastrace toulavých zvířat? Ne vždy!Falešné sbírkyStop „množírnám“?Senioři v útulcíchProbíhající sbírky |
Nejbližší akceMazlíčkův FUN Jarmark27.10.2024 |