Falešné sbírky

Publikováno: 22.12.2014
Autor: Lenka Brhelová
Foto: Archiv Haf a Mňau, archiv PesWeb

POZOR NA FALEŠNÉ SBÍRKY!

Podvodníků parazitujících na charitě je dost po celý rok, ale teď před Vánocemi je toto téma zvlášť aktuální! Kdekdo se bude snažit působit vám na city a vaše dobré srdce, vzbudit ve vás soucit a vytáhnout nějakou to korunu na tzv. dobré účely. Ale jde opravdu vždy jen o dobré a bezelstné žádosti o pomoc? Připravili jsme pro vás pár dobrých rad, jak opravdu pomoct, a nenaletět přitom nedobrým duším...

Při pomáhání buďte opatrní! 

Jak poznat falešné sbírky a aukce.

JAK POZNAT FALEŠNÉ SBÍRKY A AUKCE?

Taky máte někdy pocit, že je facebook plný sbírek a aukcí? A prosí se a sbírá na cokoliv?!! A čtete, jak spousta lidí zneužívá sbírky na pomoc a jak si z toho mnozí udělali dobrý byznys? Také se vám už stalo, že jste v dobré víře a s entuziasmem někomu poslali nemalou částku, a časem jste zjistili, že peníze se nedostaly tam, kam a na jaký účel jste je posílali?


Už se vám stalo, že jste narazili na zoufale znějící žádost o pomoc, o zaslání alespoň pár korun, které dokážou udělat zázraky? A pamatujete si ten pocit, když jste viděli, kolik lidí poslalo opravdu jen pár korun, a přesto se vybrala obrovská částka, která pomohla zachránit zvířeti život, zaplatit operaci, dát dohromady zubožené zvíře...?! A když potom vidíte i výsledek – třeba jak se z trosky stalo nádherné zvíře, které je konečně šťastné? Vzpomínáte na to, jak vás zaplavila vlna štěstí, že to mělo smysl?

Také se necháte přesvědčit, že je to vlastně opravdu strašně jednoduché? Stačí si sednout k počítači, zadat příkaz k úhradě, načež vás zaplaví úžasný pocit, že tak jednoduše můžete tak obrovsky pomoct? Začnete pak hledat ještě další sbírky, víc žádostí o pomoc, aby se ten váš pocit potřebnosti a užitečnosti znásobil? Ale pak přijde vystřízlivění, když náhodou zjistíte, že vaše peníze ti zoufalí prosebníci použili pro vlastní zvířata, nebo dokonce nechali všechny vybrané peníze zmizet do neznáma! A přijde pachuť a znechucení, že nemá smysl pomáhat, že tím živíte jen darebáky, a příště raději místo pomoci za ty peníze koupíte něco svému psovi nebo potěšíte své blízké.

Moc vás moc prosím: Nenechte se otrávit!

Jak poznáte, kde je pomoc opravdu potřeba? Transparentní účet, zveřejňování dokladů, materiální pomoc.Ačkoliv se vám může zdát, že nesmyslných sbírek je většina, není to tak – jsou i takové, které mají skutečně smysl a kde je pomoc opravdu potřeba. Kdy bez pomoci jiných opravdu umírají zvířata, a přitom by stačilo tak málo… podat pomocnou ruku, poslat pár korun, stokorun či tisícovek (každý podle svých možností). Opravdu existují tací, kteří bez pomoci nemůžou fungovat. A když jsou féroví, když myslí opravdu na zvířata, dokážou opravdu zázraky! V lepší orientaci vám pomůže přehledný průvodce, jak pomáhat tam, kde je to opravdu potřeba, a nenaletět vychytralým podvodníkům.

JAK POZNÁTE, KDE JE POMOC OPRAVDU POTŘEBA?

TRANSPARENTNÍ ÚČET 

Je zárukou toho, že víte, co se s penězi děje, jakými penězi organizace disponuje, jak hospodaří a za co a kolik přesně platí. Když dotyčný/á transparentní účet nemá, veřejně se zeptejte proč. Buď vám důvod rozumně objasní, nebo váš dotaz smažou – od takové sbírky běžte pryč!

ZVEŘEJŇOVÁNÍ DOKLADŮ

Organizace nemá problém zveřejňovat účtenky, je schopná dodat doklady a např. veterinární zprávy. Jenže pozor – větší organizace, která má v péči desítky nebo i stovky psů/koček, nemusí stíhat zveřejňovat každou účtenku. Solidní organizace ale rozhodně nemá problém ukázat účtenky/faktury na vyžádání. A samozřejmě pravidelně zveřejňuje kompletní výroční zprávy, účetní uzávěrky apod.
Nenechte se napálit pouze děkovnými fotkami „šťastných pejsků“ – chtějte vždy vědět, na co konkrétně platíte. Dávejte si pozor také na opakující se, už dříve použité fotky.

MATERIÁLNÍ SBÍRKY

Jestliže někdo vybírá peníze na materiální věci – granule, pelíšky, pipety, antibakteriální obojky, hračky atd. – nabídněte, že dodáte přímo požadované věci. Nenechte se přemluvit na e-shop, kde máte věci objednat (ano, bohužel se také stává, že žádné věci nedodají, ale podělí se o zaslané peníze).
Právě teď před Vánocemi pořádá hodně organizací sbírky věcí (ať už přímo v útulku, nebo třeba ve spřáteleném obchodě, v rámci vánočních trhů…), to je ideální situace, abyste přinesli užitečný dárek. Zároveň přímo na místě (zejména je-li akce pořádána v útulku) zjistíte, jak se věci mají – jak vypadá útulek a jeho svěřenci, jak se k vám chovají pracovníci útulku apod.

KDO JE KDO

Zjistěte si víc o tom, komu přispíváte! Použijte vyhledávač, napište do něj jméno osoby nebo organizace – často se dozvíte spoustu věcí, které se dotyčný/á pokouší utajit (na webu či facebookovém profilu).
O peníze na krmení a péči o psy/kočky žádají často přímo depozita – v tomto případě radím přispívat jen těm, která pravidelně a dlouhodobě nabízejí psy/kočky k adopci (dejte ale pozor, aby tato depozita jen nesdílela nabídku skutečných útulků). Je také čím dál víc lidí, kteří si „naberou“ psy a obratem prosí o peníze. Psi jim slouží jako „lákadlo“ na posílání peněz, pro adopci je ale nemíní použít. Nemají-li transparentní účet, nemáte prostě šanci zjistit, kolik peněz se jim touto cestou podařilo získat. Jsou i tací, kteří se tímto způsobem – na úkor zvířat – prakticky živí, bohužel.

Většina občanských sdružení a neziskových organizací by neexistovala, nebýt dobrovolných příspěvků. Díky dobře organizované pomoci a dobrému hospodaření dokážou pomoci spoustě zvířat. Prosím nedovolte, aby kvůli příživníkům měly tyto skutečně dobře fungující organizace existenční problémy. Každá poctivá společnost vám ráda zodpoví všechny vaše dotazy!

Článek vyšel v časopisu č. 12/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Stop „množírnám“? 

Již více než 16 tisíc lidí řeklo množírnám psů ne! 

Kulich do škol

Neuvěřitelný případ záchrany psů v Mladé Boleslavi

Propojujeme útulky s centrální databází PesWeb

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...