Jak fotit - Bublinky

Publikováno: 2.12.2014
Autor: Aneta Jungerová
Foto: Aneta Jungerová

V dnešní době digitální techniky už má kvalitnější fotoaparát snad každý druhý, můžeme se tedy kochat pohledem na krásné fotografie od velmi šikovných fotografů. To, co je na fotce téměř stejně důležité jako samotný objekt, je bokeh. Bokeh je rozostřené pozadí fotografie a jeho vzhled. A my si dnes ukážeme, jak vytvořit tzv. „bublinkový bokeh“. Bublinky jsou totiž v módě!

Foceni psů - jak fotit "bublinky" (bublinkový bokeh).

Někomu se to líbí, někdo je na tom „závislý“, někdo už to nemůže ani vystát, ale spoustu lidí zajímá, jak se to „dělá“. Jedna internetová diskuze, kde se slečna ptala, jak efekt vzniká (a byla odkázána na Google, ať si to vyhledá), mě přiměla k tomu, abych se s vámi podělila o své zkušenosti a popsala vám, jak toto pozadí na fotkách vytvářím já.

Pozadí co nejdál

Obecně platí, že čím chcete mít u psa „rozmazanější“ pozadí, tím by od něj mělo být dál. Bublinkový efekt pozadí dělá třeba prosvítající světlo mezi stromy nebo prosvětlené listy. A podzim je pro krásně barevné fotky ideální doba. Listy hrají všemi barvami a stromy se nádherně barevně doplňují. Bublinky ale můžete fotit i v létě, pak budou v podobě rozkvetlých barevných květů a keřů.

Focení psů - stručný návod jak na bublinky.Stručný návod jak na bublinky

Najděte si místo, kde prosvítá světlo mezi stromy nebo skrz barevné listy, a psa si na toto místo posaďte – čím dál od světelného efektu, tím lépe. Máte-li objektiv se zoomem, vzdalte se od psa a zoomem si ho přibližte – tím dosáhnete ještě rozostřenější pozadí a efekt bude působivější. Rozostřeného pozadí samozřejmě dosáhnete i nízkou clonou, což můžete využít při pevných ohniscích. Koruny a listy stromů bývají výš než samotný pes, takže si někdy k focení budete muset doslova lehnout a psa fotit z podhledu. Další možností je využití horizontu – najděte si šikovný horizont a psa před něj posaďte tak, aby za ním bylo pozadí jenom v dáli. Dávejte si ale velký pozor, aby horizont neprotínal ani kousek psího těla, na fotografii to potom nepůsobí pěkně.

Nastavení

Bublinky se většinou (není pravidlem) fotí ve stínu. To znamená, že nejspíš budete muset nastavit vyšší ISO, samozřejmě s ohledem na možnosti vaší techniky a také na místo, kde fotíte. Na portréty můžete obecně používat delší časy, protože pes není v pohybu. Pozor si dejte na přílišné přepaly, fotíte-li psa před prosvítající oblohou mezi stromy. Menší přepal na fotografii můžete stáhnout v počítačovém programu, zvlášť když fotíte do rawu.

„Extra bublinky“

Efektu hodně výrazných a barevných bublinek dosáhnete při západu a východu sluníčka, když fotíte v protisvětle. Pokud najdete místo, kde se sluníčko svými paprsky snaží „prosvítit“ listy stromů a láme se přes ně (sluníčko vám tedy nebude pálit do objektivu, ale prosvítat jen skrz lístky), můžete docílit zajímavě barevného bokehu.

Bublinky, bublinky, bublinky…

K docílení efektu bublinek nemusíte hledat jen stromy, vytvoříte ho při jakémkoliv pozadí, které vám při rozostření vytvoří tvar kruhu – například ranní rosa, barevné květy, někdo k tomuto efektu využívá i drátěné ploty, rozsvícená žárovka… fantazii se meze nekladou...

Aneta Jungerová radí: Jak vyfotit psy s bublinkami (bublinkový bokeh) na pozadí.

Objektivy a bublinky

Některé starší objektivy, ještě na manuální ovládání, se vyznačují opravdu jedinečným bokehem – třeba Pentacon, Takumar, Trioplan, Primoplan a další. K těmto starším sklům potřebujete na svůj fotoaparát redukci, která se dá koupit za pár korun. Tyto objektivy se používají zejména k portrétnímu fotografování a pro statické fotky

Aneta Jungerová
fotografka zvířat
www.Aneta-foto.com

Článek vyšel v časopisu č. 11/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Jak fotit psí sporty - II. Agility

Jak fotit psí sporty - I. Obrany

Jak fotit - Základy fotografování psů

Hovězí tyčky

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...