Publikováno: 13.1.2019
2Ohodnotit
Autor: Vojta Maurer
Zdroj: Psí psychologické centrum, http://www.psipsycholog.cz
Foto: Vojta Maurer, Archiv - PesWeb
Sekce: Chov psů a koček

Psi žijící celoročně venku by k tomu měli být skutečně předurčeni svým původem, a pokud vlastníme plemeno, které nemá hustou srst, a přesto je zvyklé žít mimo dům, měli bychom jej alespoň za mrazů ubytovat v chráněném prostředí garáží, stodol a zateplených a vyhřívaných bud. Vchod do boudy na zimu zakrýváme závěsem z deky a pelech uvnitř vylepšujeme dostatkem sena, slámy, nepoužívaných koberců a odložených bund. Psi, kteří bydlí v bytě se svým pánem, jsou v zimním období paradoxně více ohroženi nemocemi z prochladnutí, protože procházky s přechodem z vyhřátého bytu do venkovního mrazu znamenají pro organismus psa šok se všemi riziky značných teplotních výkyvů.

Vchod do izolované boudy na zimu zakrýváme závěsem z deky a pelech uvnitř vylepšujeme dostatkem sena, slámy, nepoužívaných koberců atp.


Procházky

Režim procházek přizpůsobíme právě panujícímu počasí, konkrétnímu plemenu a také věku a zdravotnímu stavu našeho psa. Severští psi, lovecká plemena i mnozí další budou nadšeni ze sněhu, kdežto jiným bude pohyb v závějích dělat spíše problémy. Obtížný pro všechny je pohyb na zledovatělých cestách a doslova rizikem jsou pro psí tlapky prosolené chodníky ve městech.


Oblečení?

Věčná otázka, zda psy na procházku oblékat.
Někteří veterináři jsou zásadně proti, pokud je zvíře (i pán) zdravé a procházku společně absolvují v ostřejším tempu. Pokud však bude pes posedávat před obchodem, než si jeho majitel nakoupí, je lépe mu obléknout svetr nebo bundičku. Rovněž nelze nic namítat proti dečkám a kabátkům u choulostivých plemen, u štěňat i u starých nebo nemocí oslabených psů. Podle Veterinární správy by měl psovi oblek krýt záda a ledviny, a nikoli celé tělo, protože by mohlo dojít k přehřátí a k nachlazení, kterému měl obleček původně zabránit.

Podle Veterinární správy by měl psovi oblek krýt záda a ledviny, a nikoli celé tělo, protože by mohlo dojít k přehřátí a k nachlazení, kterému měl obleček původně zabránit.Speciální botky jsou běžné u psů-sportovců, např. pro mushing, protože jim usnadňuje pohyb na zledovatělých cestách a zabraňuje poranění drápů i polštářků tlapek. O botách pro městské psy je vhodné uvažovat vždy, když je na chodnících sníh, led a sůl.
Stále častěji vídáme psy vybavené šálami a čepicemi, a někteří chovatelé prosazují také sluneční brýle s UV filtrem, zejména tehdy, kdy je dostatek sněhu v kombinaci se slunečným počasím – jako prevenci proti zánětu spojivek.

Mazání je důležité!!

Psí tlapky preventivně před vycházkou mažeme speciálním krémem s kolagenem, který však můžeme nahradit i obyčejnou indulonou. Po návratu psovi zablácené či promrzlé a nasolené tlapky otřeme nebo raději postupně omyjeme v přenosném umyvadle ve vlažné vodě, otřeme a znovu ošetříme mastí.
Při velkých mrazech se také doporučuje mazat některým plemenům neosrstěné uši, abychom tak zabránili jejich omrznutí.
Speciálně pro psí srst v zimním období existují přípravky s vyšším obsahem oleje. Tyto oleje se používají proti přílišnému vysušování mrazem a následné lámavosti, a to zejména u plemen, která mají srst dlouhou a jejichž majitel chce srst až do dalšího koupání udržet nezacuchanou.

Strava

Na kvalitě srsti se zejména v zimním období podepisuje i strava. Samostatnou kapitolou je výživa pracovních, např. saňových psů. Tak se ve své vlasti museli eskymáčtí psi většinou starat o svou výživu sami a jen po celodenním zápřahu dostávali maximálně jednu rybu nebo maso zhruba velikosti lidské pěsti - kdežto dnes je známo, že odpovídajícího výkonu lze dosáhnout jen tréninkem – ruku v ruce s výživou. Výživa je pro vrcholové závodníky – psí i lidské - vědou a správný výpočet energetické náročnosti prvním krokem k vítězství.
Psi tzv. pokojoví budou mít pravděpodobně v zimě méně pohybu, čemuž bychom měli uzpůsobit i množství nebo kalorickou hodnotu stravy. Psům žijícím u domu naopak dopřejeme výživnější krmivo, protože jeho část spotřebují na termoregulaci. Přitom psi s dlouhou srstí a hustou podsadou, popř. se silnější vrstvou podkožního tuku, mají menší tepelné ztráty a nižší energetickou potřebu, která se zvyšuje až se stoupající okolní teplotou.

Psům žijícím v zimě u domu naopak dopřejeme výživnější krmivo, protože jeho část spotřebují na termoregulaci.

Hygiena

Mezi základní údržbu psí srsti nejen v zimním období patří kartáčování a také pravidelné zastřihávání srsti, převážně u dlouhosrstých plemen. Někdy je nutné vystříhávat srst mezi polštářky tlapek, protože na ní hrudkuje sníh a znemožňuje a znepříjemňuje psovi pohyb. Koupání se v tomto ročním období příliš nedoporučuje. Samozřejmě není nutné připomínat, že lidské šampóny jsou pro psy nevhodné. Druh šampónu se volí nejen podle stavu srsti psa, ale i v závislosti na zimním období. Zatímco v létě jsou vhodné přípravky s obsahem repelentu, v zimě zvolíme šampón obsahující olej a další výživné látky.

Tel: 777 831 343
www.psipsycholog.cz
FB: https://www.facebook.com/psipsycholog.cz/

http://www.psiskola.net
FB: https://www.facebook.com/kynologiepelhrimov

email: psychologpsu@gmail.com

Kam dál: 

Preventivní prohlídky u starých pacientů

Jaké jsou normální fyziologické parametry

Mýty veterinární medicíny

Senioři v útulcích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

2Ohodnotit