Homeopatie - šetrná léčba pro psy a kočky

Publikováno: 12.11.2014
Autor: Karolina Kramolišová
Foto: Karolina Kramolišová

Mezi majiteli psů a koček zájem o tento způsob léčby roste. Oslovili jsme proto MVDr. Michaelu Švaříčkovou, která o homeopatii přednáší po celé republice a používá ji k léčbě už od roku 1998.

Homeopatická léčba pro psy a kočky


Co je to homeopatie

Tato kontroverzní léčebná metoda se používá zejména v rámci alternativní medicíny. Název je odvozený od dvou řeckých slov: homoios (stejný, podobný) a pathos (nemoc, bolest). Je založená na zkoumání pacienta a jeho symptomů jako celku, potom je pacient jako celek také léčen. Homeopatie používá vysoce ředěné látky – kritici této metody tvrdí, že stupeň zředění je často velmi vysoký, takže v přípravku se nevyskytuje ani jedna molekula účinné látky. Účinnost metody dosud nebyla spolehlivě vědecky prokázána, ale přesto na ni řada lékařů i léčených pacientů nedá dopustit.
Homeopatickou teorii zformuloval německý lékař Samuel Hahnemann v roce 1810. Vycházel z vitalistické teze, že onemocnění je důsledkem narušení životní síly. Homeopatie má životní sílu stimulovat. Podle některých názorů nepůsobí homeopatika fyziologicky, ale využitím synergického jevu (tj. energie následuje mysl), a případy vyléčení přisuzují účinku soucitu a komunikace s léčitelem a placebo efektu (= laicky a velmi stručně se dá říct, že jde o princip „věř a víra tvá tě uzdraví“).
V současnosti provozují homeopatické metody mnozí léčitelé i někteří lékaři. Česká lékařská společnost J. E. Purkyně se od homeopatie v roce 2005 stanoviskem svého předsedy distancovala. Vztah homeopatie a lékařské profese se v různých zemích liší – např. v Itálii se můžou homeopatii věnovat pouze lékaři, naopak ve Švédsku je homeopatie lékařům striktně zakázána.

Homeopatická léčba pro psy a kočky"Nemoci lidí nejsou způsobeny žádnými látkami, žádnou chorobnou materií nemoci, ale jsou pouze narušením duchovní síly oživující lidské tělo." Samuel Hahnemann


Co vás vedlo k tomu začít využívat homeopatické léky ve své veterinární praxi, kdy jste vlastně s homeopatií začínala?

Medicína má své hranice, s homeopatií se tyto hranice posouvají. Každý chemický lék má kromě účinků léčivých i spoustu účinků vedlejších. Naproti tomu homeopatické léky nemají vedlejší účinky; nepotlačují pouze příznaky onemocnění, ale pomáhají organismu vypořádat se s onemocněním jako takovým. Medicína je jen jedna, a homeopatie je její součástí. Homeopatické léky ve své praxi využívám od roku 1998.

Jaké jsou výhody a nevýhody homeopatické léčby ve veterinární medicíně?

Homeopatické léky nemají vedlejší účinky, nezatěžují organismus ani životní prostředí, snadno se podávají (například rozpuštěné ve vodě). Myslím, že homeopatická léčba má pouze výhody, jistou nevýhodou může ve velkochovech být nutnost dávku přípravku při akutních stavech individuálně léčených zvířat podávat často. Jednou z obrovských výhod je možnost snížení dávek chemických léků u závažných chronických onemocnění, je-li kombinován klasický a homeopatický přístup.

Jaké jsou cenové relace v porovnání s chemickými léky?

Z ekonomického hlediska je homeopatická léčba pro klienta nesporně výhodnější. Zvláště u chronických onemocnění, kdy cena diagnostiky zůstává stejná, ale cena léčiv je výrazně nižší. Zvláště patrné jsou rozdíly při dlouhodobém podávání, kdy se celková cena chemických léků načítá každým dalším dnem léčby.

Jak se k vašemu homeopatickému léčení staví majitelé pacientů? Najdou se i tací, kteří ho striktně odmítají?

Většina klientů homeopatickou léčbu vítá, nebo dokonce vyžaduje. Těm, kdo ji odmítají, nabídneme chemické léky.

Jsou nějaké rozdíly mezi působením stejných homeopatik u psa a u kočky?

Nejsou, homeopatika působí stejně na všechna zvířata i lidi, důležité je vybrat správný lék.

Homeopatika pro psy a kočky - výhody a nevýhody


Můžete uvést příklad, kdy jste pomocí této léčby vyřešila nějaký případ, který neměl příliš pozitivní prognózu?

Případů se šťastným koncem je mnoho. Úspěchem u závažných diagnóz je prodloužení kvalitního pacientova života o několik šťastných let s majitelem. Například Rita, fena plemene dobrman, která měla od deseti let diagnostikovanou insuficienci srdce, se pouze s homeopatickou léčbou dožila šestnácti let.

Kolik veterinářů v ČR využívá ve svojí praxi možnosti homeopatie?

Přesný počet nevím. Ale zájem o homeopatii se nejen u veterinářů neustále zvyšuje.

Jakým způsobem se homeopatické léky podávají psům a kočkám? Spousta z nich má problémy sežrat tabletku, pastu...

Někteří jedinci přijímají kuličky rádi, a dokonce se na ně těší a přiběhnou, jen co slyší chrastit tubičku s homeopatiky. Ale dají se také podávat rozpuštěné v napájecí vodě nebo injekční stříkačkou do tlamičky. Není nezbytné, aby je zvíře polykalo, protože homeopatika se vstřebávají všemi sliznicemi.

Jak jste sama s léčením pomocí homeopatik spokojená?

Pokud bych nebyla spokojená, nepoužívala bych je.



MVDr. Michaela Švaříčková
ordinace: Luka nad Jihlavou
telefon: 732 727 565
e-mail: ze_zlatusky@volny.cz

Článek vyšel v časopisu č.10/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Praktická oftalmologie psa - Dědičné choroby

Kulhání 

Stříhání drápků

Když agresivita u psa není způsobena špatnou výchovou, tak čím tedy?

Antikoncepce pro psy a kočky

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...