Překonávání překážek II.

Publikováno: 16.10.2014
Autor: Přemysl Jaroš
Foto: Táňa Kottová

Před začátkem léta jsme si řekli něco málo o překonávání některých překážek. V tomto čísle na toto téma navážeme a probereme další překážky, se kterými se vy a váš pejsek můžete setkat.

Přemysl Jaroš radí jak zvládnout nácvik "překážky Tunel" v rámci stále populárnějších Agility

Tunel

Tunel mívá podobu roury přiměřené velikosti nebo je látkový (používá se zejména při agility). Na začátku nácviku svého psíka ze všeho nejdříve s tunelem/překážkou seznamte – čím dříve, tím lépe, malé štěně nemá takové zábrany jako starší pes a rádo objevuje všechno nové. Doporučuji vám vzít si s sebou pomocníka – ideální je někdo, koho pejsek zná, např. člena rodiny, který vám s pejskem pomůže.
Samotný nácvik bude nejspíš pohybově náročnější pro vás. Pejska přivedete před tunel, do kterého hodíte pár pamlsků, a vybídnete psa, aby si pro ně došel. Budete-li mít štěstí a pes hned napoprvé do tunelu vleze a začne hledat a konzumovat pamlsky, pospíchejte na druhý konec tunelu a pokuste se pejska přivolat a patřičně odměnit. V tomto případě máte vyhráno.
Při dalším nácviku už stačí hodit do tunelu pamlsky a pes do něj obvykle sám radostně vbíhá.
Bohužel častěji se stává, že se pejsek před tunelem zarazí a moc se mu do něj nechce – má obavu do toho tmavého, úzkého, ohraničeného prostoru vlézt. A tak opět přijde vhod pomocník – vezme pejska za obojek a tak, aby to pes viděl, znovu hodí do tunelu pamlsky. Vy opakujete běh na druhý konec tunelu a voláte a lákáte ho k sobě. V tu chvíli pomocník pejska strčí do tunelu a snaží se mu zabránit v cestě zpátky – pejsek musí pochopit, že jediná cesta ven vede přes tunel, kde najde pamlsky a na jehož konci ho očekává jeho páníček. Zde doporučuji vytrvat a nepovolit pejskovi vyběhnout zpět a vyhnout se tak cviku. Ze zkušenosti vím, že i ti psi, kteří se hodně báli, ale nakonec tunel proběhli, nebo alespoň prošli či proplížili, ho později probíhali radostně, a dokonce ho i vyhledávali. Já jsem se svým prvním psem, fenou německého ovčáka, musel tunelem lézt před ní, držet ji na vodítku a lákat ji za sebou na pamlsky, protože jsem s tímto nácvikem začal pozdě, až když jí byly dva roky – nikdo mi tenkrát neporadil, že se má začít už ve štěněčím věku. Ale zvládla to a nakonec prolézání milovala.
Když vám už pejsek bez problémů tunelem proleze, začněte do cviku vkládat i ovladatelnost: k tunelu jdete s pejskem u nohy, zpočátku „na granuli“, a před ním psa posadíte. Počkáte, až se soustředí na vás, a pak ho povelem „vpřed“ pošlete do tunelu. Vy jdete podél tunelu a na konci, až pes vyleze, mu dáte povel „k noze“, pak pejska zastavíte a odměníte granulkou nebo míčkem.

Skok šplhem neboli „áčko“

U této překážky nebývá zpravidla při výcviku žádný zásadní problém, nemají ji rádi jen psi, kteří se bojí všeho nového. Je to vlastně taková stříška s několika nášlapnými laťkami, bývá pokrytá kobercem a můžete ji vidět na každém cvičišti nebo psím hřišti, nejčastěji pak při agility. Překážka je zpravidla polohovací, a proto si ji pro nácvik snižte, aby nebyla náběhová stěna příliš strmá a pejsek ji mohl bez problémů překonat.
Je také dost široká, při nízkém sklonu je to pro pejska jen takový menší kopeček, pokud se ale vaše štěně opravdu bojí, přejděte přes překážku s ním (napřed se přesvědčte, že je dostatečně stabilní a unese vás). Při překonávání překážky jako obvykle pomáhejte pejskovi pamlskem, který držíte v ruce, a za který psa přes překážku převedete.
Tempo překonávání překážky postupně zrychlujte, aby se pejsek naučil dobře rozběhnout. Překážku pomalu, s ohledem na věk psa, zvyšujte. Na její plnou výšku by se měl dostat až po jednom roce, kdy už má vyvinutý pohybový aparát. Plná výška překážky je 180 cm, a proto není kam spěchat.
Už v nácviku přidávejte také cviky poslušnosti psa, trénujte příchod k překážce a posazení před ní. Občas to zpestřete: nechte psa před překážkou, otočte se a odcházejte. Váš pejsek si totiž nesmí nespojit dvě věci: že poté, co sedí před překážkou, vždycky následuje její překonání.
Lehce by se totiž mohlo stát, že pes nebude čekat na váš povel, ale bude na překážku vyrážet sám, nebo bude nervózně poposedávat u nohy v očekávání, že už mu konečně povolíte, aby na ni vyrazil. Proto se musíte vyvarovat stereotypu a dělat cvičení pestré.
Překonání překážky už váš pes zvládá, takže můžete přejít k dalšímu cviku: se psem u nohy dojdete tak krok od spodní hrany překážky, psa posadíte a dáte mu povel „vpřed“; pes běží přes překážku, vy jdete podél ní. Po překonání překážky psa usměrníte k noze a odměníte ho.
Při nácviku nezapomínejte psa hlasově chválit oním pochvalným slůvkem, o kterém jsme si říkali v prvním článku.
Další možností – ta už je ale na vyšší úrovni výcviku psa – je, že pes překonává překážku oběma směry, tedy je vyslán vpřed, za překážkou se otočí a na povel „zpět“ se k vám přes překážku vrátí.
Ale to je již opravdu náročnější cvik, nedá se trénovat bez zvládnutí a upevnění cviku předcházejícího.

Při nácviku nikdy na pejska nespěchejte, neustále mějte na paměti jeho pozitivní motivaci – jak hlasovou, tak i pomocí odměn. Důležité je, aby váš pes měl z každého výcviku pozitivní pocit, a vy jistě také.

Samozřejmě jsem uvedl jen část překážek, se kterými se můžete setkat, patří však mezi ty základním. O dalších se zmíním zase příště.

Přemysl Jaroš
Kynologií se zabývá od roku 1990. Se psy, které cvičil, složil téměř třicet zkoušek z výkonu a absolvoval desítky závodů. Je několikanásobným účastníkem Mistrovství ČR obranářů TARTu (kynologický klub zabývající se služební kynologií) a účastníkem MČR stopařů TARTu. Kurzy štěňat i dospělých psů vede už déle než deset let, přičemž mnoho z těchto psů úspěšně složilo i několik zkoušek. Nabízí také pomoc při socializaci psů a jejich chování v běžném životě, učí je být příjemnými společníky a kamarády.

Článek vyšel v časopisu č.9/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Překonávání překážek

Další krůček – základní polohy psa

Začínáme s výcvikem

Problémový pes snadno a rychle 14.

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...