Publikováno: 24.6.2024
0Ohodnotit
Autor: Handipet Rescue
Zdroj: https://www.handipet.org
Foto: Archiv Handipet Rescue
Sekce: Pomoc kočkám

Osiřelých koťat je bohužel každý rok spousta. Ta nejmenší přitom potřebují prakticky neustálou péči – lidí, co se o ně umí postarat, proto není nikdy dost. „Pokud narazíte na koťata, která jsou na bezpečném místě a vypadají zdravě, je nejlepší vypozorovat, jestli jsou opravdu opuštěná. Ideálně několik hodin je sledujte z povzdálí, abyste jejich mámu nevyplašili, když se bude vracet. Nejde ale říct úplně univerzální návod na správný postup, takže pokud si někdo není jistý, je lepší napsat nebo zavolat některé z organizací, co se pomocí kočkám zabývá, a probrat situaci s nimi,“ osvětluje Soňa Schneiderová z Handipet Rescue, projektu na pomoc psům a kočkám v nouzi. Několik koťat bez maminky již odchovali.Pokud se rozhodnete o koťata postarat sami, je pro péči dobré vědět, jak je kotě staré, abyste tomu přizpůsobili četnost krmení. Krmit je potřeba pravidelně, i v noci. Kotě do jednoho týdne věku potřebuje krmit zhruba každé dvě hodiny, rozestup se s věkem zvětšuje. Důležité je také vědět, že koťata nejprve nezvládají sama vylučovat (zhruba do třetího týdne věku, kdy je vhodné přidat mělký záchůdek s nehrudkujícím kočkolitem) a potřebují s tím pomoct. Neumí navíc regulovat tělesnou teplotu, takže musí mít u sebe několik týdnů neustále zdroj tepla. „Koťata je také nutné minimálně 14 dní držet od vlastních koček, mýt si ruce, a nepoužívat pro koťata a své kočky stejné vybavení. Nemoc nemusí být na kotěti hned vidět, a dokud se neujistíte, že je kotě zdravé, je kontakt nebezpečný jak pro něj tak vaše vlastní kočky,“ upozorňuje Soňa. „Z toho důvodu je také vhodné vybírat vybavení, které se dá snadno a bezpečně dezinfikovat,“ dodává.Ke krmení použijte lahvičku pro koťata a „kotěcí sunar“. Jde o speciální směs v prášku, která se dle instrukcí smíchá s vodou. Tohle mléko pro koťata koupíte ve zverimexu nebo u veterináře. Nekrmte kravským mlékem, sunarem pro miminka, ani kondenzovaným mlékem. Pozor: mléko pro kočky není totéž, to je myšlené jako čistě pochoutka pro dospělé kočky. Lahvičky někdy bývají součástí balení mléka, ale ne vždy. A kdyby bylo nutné do dudlíku udělat dírku, dejte si pozor, aby mléko neteklo ven až moc překotně. Mléko připravujte vždy čerstvé podle návodu a zkontrolujte jeho teplotu a že v něm nejsou hrudky. Koťata krmte břichem dolů. „Pokud maličké kotě nechce jíst, můžete použít i jednorázovou stříkačku a dávat mu nejprve po kapkách. Ty ale nelze používat opakovaně, protože by jinak píst mohl proklouznout a mléka by se ven dostalo příliš. Možností je také kapátko,“ osvětluje Soňa. Po krmení vše vymyjte horkou vodou a kotě očistěte.

Před každým jídlem kotěti navíc pomozte s vylučováním – jemným papírovým kapesníčkem opatrně krouživými pohyby přejíždějte po spodní části bříška kolem vyústění pupeční šňůry a okolo močové trubice a konečníku. Správný výkal kotěte na kotěcím mléku je měkký, ale má tvar – a je hořčicově žlutý. Močit by kotě mělo před každým krmením, kálet zhruba jednou denně.„Že kotě prosperuje se pozná i na váze, proto je potřeba ho vážit na kuchyňské váze aspoň jednou denně. Mělo by každý den vážit více než den předchozí. Pokud nepřibírá, je nutné zkoumat příčinu.“ Kolem čtyř nebo pěti týdnů věku můžete opatrně a postupně zkoušet přecházet z mléka pro koťata na konzervy či kapsičky pro koťata, ale ještě dokrmujte lahvičkou, pokud kotě nesní dost. Kolem této doby přidejte do výběhu také mělkou misku s vodou.

„Péče o koťata je náročná a bohužel, ne vždy to vyjde. A to i u těch nejzkušenějších, kteří už úspěšně odchovali spoustu koťat. V takovém případě si člověk musí pamatovat, že i tak to mělo cenu, protože kotě aspoň na chvíli zažilo něco dobrého a cítilo lásku. A pokud se vše vydaří a zachráníte život, je to ten nejlepší pocit,“ dodává Soňa. Podrobnější rady si můžete přečíst v obsáhlejším článku na https://www.handipet.org/rady/umely-odchov-kotat-bez-maminky/.

—————————————————————————————————————
O Handipet Rescue: Handipet Rescue je projekt, který se soustředí na pomoc handicapovaným, nemocným nebo týraným psům a kočkám v nouzi. Zaměřuje se především na pomoc psům a kočkám, kterým mnoho jiných nemůže nebo nedokáže pomoct. Často u nás dostávají šanci ti, kterým jinde hrozilo utracení.

Kam dál: 

Ino a Gara, dva kocourci z kauzy Chýnov, kteří stále hledají nové domovy

Množírny zvířat v Česku: Pořízení mazlíčka rychle, levně a bez otázek podporuje koloběh utrpení

Přechodná péče o domácí mazlíčky: co to obnáší a na co všechno se připravit

Mobilní aplikace Zvíře+ pomáhá řešit obtížné situace spojené se zvířaty

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit