Bez nových prostor skončíme, zoufá si odchytová služba

Publikováno: 17.6.2024
Autor: Jan Havelka/Petr Prokeš
Foto: Archiv Záchranná a odchytová služba pro zvířata

DALOVICE, KARLOVY VARY – Nad dalším fungováním Záchranné a odchytové služby pro zvířata, jejíž služeb využívá více než třicet obcí a měst v kraji, visí otazník. Provozovatel Petr Prokeš si totiž musí do konce roku zajistit nové prostory. Pokud se jiné místo najít nepodaří, ve hře je i varianta, že bude muset provozovatel definitivně ukončit činnost.

„V budově železniční stanice Dalovice máme nájemní smlouvu do konce roku. Obdržel jsem informaci, že Správa železnic, která objekt vlastní, má poté s budovou jiné plány, a my se budeme muset odstěhovat,“ potvrdil provozovatel záchranné a odchytové služby. „Se Správou železnic i Českými drahami byla vždy skvělá spolupráce, fungujeme zde deset let, tak na rozhodnutí nechci útočit. Každý majitel si s majetkem může nakládat dle svého. Bohužel ale máme vrásky na čele, kam se přesuneme,“ dodal Prokeš.

Pokud by hledání skončilo bez výsledku, Prokeš prý zvažuje i ukončení činnosti. „Je to krizový scénář, ale nebudu říkat, že nehrozí. Samozřejmě by mě to mrzelo, neboť fungujeme jedenáct let. Už máme zkušenosti, pomáháme řadě obcí i občanů. Nerad bych to takto zabalil, ale bohužel je možné, že mi nic jiného nakonec nezbyde,“ posteskl si provozovatel.

S hledáním pomáhá i veřejnost

Prokeš se nevzdává, a aktivně hledá nové prostory. „Přes sociální sítě se nám snaží pomoci i veřejnost. Ozvala se například i realitní kancelář, že poskytne tipy na nemovitosti. Klidně bychom se přestěhovali dříve než na konci roku,“ doplnil provozovatel.

Podle něj záchranná a odchytová služba pro zvířata hledá zasíťovanou přízemní budovu, která by měla několik místností a pozemek, kam by se daly umístit kotce. „Sháníme adekvátní pozemek ideálně s nebytovými prostory v blízkém okolí Karlových Varů. Na jednu stranu maximálně Hájek, na druhou Jenišov. Vhodný by byl například nějaký bývalý průmyslový objekt,“ konkretizoval hledané prostory Prokeš s tím, že by možná zvažoval i koupi. „O tom se dá určitě diskutovat. Nechtěl bych se zase za pár let stěhovat zase jinam,“ podotkl provozovatel.

Pro odchytovou službu není hledání prostor jedinou starostí, kterou provozovatel musel řešit. Nutnou obnovu vyžadoval také vozový park. „Měli jsme problémy s naším zásahovým autem, které začalo být enormně poruchové. Naštěstí se nám podařilo od Karlovarského kraje koupit vyřazený bouraný sanitní vůz. Ten je nyní v opravě. Měli jsme radost, že se situaci podařilo vyřešit, a hned následovala studená sprcha v podobě starostí, kam se přestěhovat,“ řekl Prokeš. „Chtěl bych moc poděkovat lidem, kteří nás podporují. Máme zřízený například transparentní účet, na který nám lidé dobrovolně přispívají. Podrobnosti najdou zájemci na našem webu. I díky podpoře lidí můžeme zkvalitňovat vybavení, čehož si velmi vážíme,“ sdělil Prokeš.

Pštros, puma i klokan

Záchranná a odchytová služba pro zvířata eviduje ročně přibližně tři sta výjezdů. Nejčastěji vyjíždějí k odchytům psů, nebo koček. „Fungujeme ve dvou režimech. Jednak vyjíždíme na žádost oprávněných osob a obcí, s kterými máme smlouvu o odchytu zvířat, nebo nám volají i sami lidé. Ti nemohou z nějakého důvodu dopravit zvíře sami k veterináři a podobně, tak nás žádají o pomoc. Jsme v podstatě non stop na telefonu,“ vysvětlil Prošek. Provozovatel se po odchytu snaží dohledat majitele, zveřejnit fotografie na sociálních sítích a všemožnými cestami zajistit návrat zvířete zpět domů.

Kromě psů a koček byl provozovatel zavolám i k odchytu velmi netradičních zvířat. „Chytali jsme i pumy, pštrosa, nebo klokana. Pokud budeme v činnosti moc pokračovat i nadále, určitě nějaká zajímavá zvířata přibydou,“ uzavřel Petr Prokeš - https://www.facebook.com/zachrankaprozvirata

Jan Havelka

Kam dál: 

Proti psím množírnám: Boj za etické zacházení se psy

Odebrání týraných psů a ovcí z nevhodných podmínek chovu na Litovelsku

„Bojím se, že bude agresivní.“ S čím počítat při adopci psa z útulku?

Přechodná péče o domácí mazlíčky: co to obnáší a na co všechno se připravit

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...