Každý chce, aby jeho psí parťák dobře prospíval a aby měl dostatek potřebných živin. Dávejte pozor, jestli svému miláčkovi servírujete kvalitní psí granule. Některé levné granule pro psy totiž vašeho čtyřnohého parťáka dostatečně nevyživí, mohou mít negativní vliv na zdraví a mohou zkracovat délku jeho života. Jaké granule pro psa ale zvolit? Záleží na několika faktorech, které v článku blíže popíšeme.
Vybíráte-li granule pro psy, pak je zásadní rozdíl, jestli máte doma štěně nebo psího dospěláka. Před nákupem vždy čtěte složení na obalu. Štěněcí granule by měly na prvním místě obsahovat maso, ať už čerstvé nebo sušené. Někdy bývá přidávána i masová moučka pro zvýšení obsahu bílkovin v granulích. Díky svému složení jsou granule pro štěňata často shodné s granulemi pro březí a kojící feny.
Obojí bývá obohaceno o vápník a fosfor. Vybírejte také podle velikosti plemene vašeho štěňátka. Rozdíl ve složení najdete i u granulí pro štěňata malých plemen nebo středních plemen. Granule pro štěňata velkých plemen nepřekračují 30 % bílkovin, aby u nich nedocházelo k jejich nadměrně rychlému růstu.
Na granule pro dospělé psy se přechází během dospívání psa, které velmi záleží na plemeni vašeho miláčka. Malá plemena dospívají kolem 10. měsíce věku, střední plemena okolo 12. měsíce, velká plemena mezi 12. a 16 měsícem a obří plemena dokonce až kolem 2 let života. Granule pro psí dospěláky už nejsou tolik energetické.
Granule pro staré psy jsou zase specifické tím, že obsahují méně tuku a jsou vhodné pro méně aktivní psy. Podáváním takových granulí psímu seniorovi můžete předejít např. obezitě nebo potížím s klouby.
Každé psí plemeno je specifické svou výškou, velikostí i konstitucí. I toto jsou faktory, které musíte při výběru granulí pro psa zohlednit. Např. granule pro malé psy jsou drobné a mají vyšší výživové hodnoty. Tato plemena, jako třeba čivava nebo jorkšírský teriér, mají totiž mnohem slabší čelist.
Granule pro psy středních plemen mají většinou střední velikost granulí, která je pro tato plemena optimální. Jsou to plemena jako labrador, bígl nebo border kolie. Oproti tomu velká plemena nad 35 kg potřebují větší velikost granulí, aby nehrozilo, že je vdechnou. Granule pro velké psy bývají obohacovány o speciální kloubní výživu, protože právě klouby jsou u velkých plemen velmi zatěžované.
Názory na granule za studena lisované se poměrně liší. Máte celkem totiž tři možnosti výběru psích granulí: extrudované, pečené, nebo za studena lisované. Extrudované jsou takové psí granule, které prošly tepelnou úpravou kolem 200 °C. Jedna strana tvrdí, že právě tím lze předejít přenosu salmonely a dalších patogenních organismů.
Naopak strana podporující BARF (bones and raw food – kosti a syrová strava) o něm mluví jako o “mrtvém” krmivu, do kterého je vždy potřeba přidat další umělé vitamíny, dochucovadla a konzervanty. Podle nich jsou za studena lisované granule mnohem lépe stravitelnější. Tyto granule bychom v obchodě našli i pod názvem BARF granule.
Třetí typ najdete pod názvem pečené granule pro psy. Ty se připravují pomalým pečením v peci a měly by tak uchovávat více nutriční hodnoty oproti extrudovaným granulím.
Dále existuje celá řada psích granulí, které jsou určeny pro pejsky se speciálními potřebami nebo se zdravotními problémy. Pokud váš domácí mazlíček patří do nějaké z následujících kategorií, je potřeba tomu výběr granulí přizpůsobit.
Prvním typem jsou hypoalergenní granule pro psy. Ty jsou vhodné třeba pro psy s citlivou kůží. Pes se častěji škrábe a na kůži se mu objevují suché šupinky. Zkuste jim koupit granule pro alergické psy. Často mají psi alergii právě na některou z obilných složek granulí, jako je pšenice, oves, kukuřice nebo sója. Proto se mezi hypoalergenní granule řadí i granule bez obilovin, které mohou být vhodné i pro psy s citlivým zažíváním.
Pokud má váš pes nadváhu, zvažte granule pro obézní psy. Obsahují menší obsah tuku a sacharidů a naopak mají větší obsah vlákniny. Naopak pokud váš pes sportuje nebo má nadměrný energetický výdej, je dobré mu dopřát granule pro aktivní psy.
Dalším typem speciálních granulí jsou granule pro psy po kastraci. Ti mají stejně jako kastrované feny větší sklon k nadváze a je potřeba hlídat jak složení, tak i dávkování krmiva pro psy.
Co se týče dávkování granulí pro psy, přečtěte si doporučené dávkování na obalu granulí, ale vždycky pejska pozorujte a snažte se mu dávku přizpůsobit tak, aby mu vyhovovala a aby prospíval. Dávkování granulí podle obalu není dogma.
Univerzální rada na nejlepší granule pro psy bohužel neexistuje, proto vybírejte podle potřeb vašeho čtyřnohého miláčka. Pokud vyberete kvalitní granule pro psy s vysokým obsahem masa, nejspíš nešlápnete vedle.
Zooroyal