Zvířata ve válce: Psi jako hledači min i brojleři umírající hlady

Publikováno: 23.3.2022
Autor: Vendula Hlavová
Foto: Archiv Prima news

Pokračující válečná vřava na Ukrajině stále více dopadá také na zvířata –⁠ v zajetí i ve volné přírodě. Záchranné stanice i zoo již začínají volat o pomoc. Zásoby se totiž tenčí.

„Každý den jdeme do práce, nakrmíme zvířata a uklidíme, a to i přes skučení sirén,“ uvádí zástupci zoo v Mykolajivě. „Sedm z našich zaměstnanců se vydalo na frontu bojovat s okupanty. Pokud nám chcete finančně přispět, můžete si zakoupit lístky na našich webových stránkách,“ dodávají – k tomu vybízí i samotné ukrajinské ministerstvo zahraničí. Lístek vyjde v přepočtu na 70 korun. Do zoo se podařilo dostat již několik tun humanitární pomoci z jiných evropských zoo, mimo jiné i z Prahy. Z Feldmanova ekoparku, který byl na počátku války mezi prvními zařízeními pod palbou, se podařilo evakuovat čtyři orangutany, devět šimpanzů a dvacet dva alpak. Zvířata byla převezena do zoo v Charkově a do ekoparku Kovalivka.

Sláva Ukrajině i kocourovi

Stejně jako pracovníci mykolajivské zoo, i další lidé, kteří pracují se zvířaty nebo se věnují jejich záchraně, nechtějí ruské invazi nečinně přihlížet. Mezi obránce Ukrajiny se tak přidal i zakladatel organizace UAnimals, Alexander Todorchuk. Jeho organizace je jednou z nejzásadnějších sil pomoci zvířatům, která jsou válkou zasažena stejně jako lidé, a od počátku války se jim podařilo distribuovat peníze i krmivo na potřebná místa.

Do bezpečí se podařilo dostat i rodině internetové celebrity, kocoura Stepana. „Dvě noci jsme strávili ve sklepě a celý týden jsme byli bez elektřiny,“ uvádí jeho instagramová stránka a popisuje, jak se Stepanovi podařilo dostat z Ukrajiny přes Polsko do Francie. Celebritou se stávají i mnozí čtyřnozí vojenští pomocníci. Třeba jako dvouletý psík Patron – navzdory své velikosti je významným členem černivského týmu pyrotechniků.

Zapomenutá zvířata

Pomalá smrt však ale nejspíš čeká na tři miliony brojlerů na farmě v Chersonu. Jeho starosta Ihor Kolykhaiev uvedl na svém Facebooku, že v této části města vypadla elektřina, na které je závislé krmení slepic i ventilace objektů. Škody na elektrickém vedení nelze opravit, jelikož na místo není možné se dostat. „Co můžou, rozdávají, ale lidé a tamější organizace se nemohou ujmout tolika kuřat,“ vysvětluje situaci starosta a dodává, že bez elektřiny zvířata zemřou a zůstane po nich jen environmentální katastrofa.

...................................................................................................................................................................

Díky spolupráci organizací Nadační fond Psí Naděje, Kitchenette for Animals z.s., super-granule.cz, Vegan Fighter, Běh pro útulky a Yuliya Hayderova vznikla aliance s názvem Pomoc zvířatům UA. Na Ukrajinu se již podařilo díky alianci dostat téměř sto tun krmiva. 

(pozn. PesWeb/Nadační fond Psí Naděje)

Další články najdete zde: 

Kam dál: 

Smolař Jack znovu hledá domov

Hledají nové domovy, možná hledají právě Vás - Ejmi, Dora a Sam

Hledáte aktivního, věrného psího parťáka pro život? Možná čeká Dexter právě na Vás!

Dasty, psí pracant, který čeká na svoje Doma

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...