Nechtěl opustit psa, skončil na ulici. Pomoc našel v azylovém domě v Praze

Publikováno: 10.2.2022
Autor: Gabriela Zvonková
Foto: -

Michalovi je devatenáct let a dá se říct, že v životě rozhodně neměl na růžích ustláno. Od svých 4 let střídal jeden ústav za druhým, pak začal bydlet u kamarádů a adoptoval psa Buddyho. Jenže to všechno zkomplikovalo, a tak Michal skončil na ulici.

„Po odchodu z ústavu jsem chvíli bydlel u kamarádů, tam ale Buddy zůstat nemohl. Šetřil jsem na vlastní bydlení, nevyplatili mi ale nějaké peníze a nezadařilo se. Dva dny jsme tak s Buddym strávili na Hlavním nádraží, kvůli internetu, abych si mohl hledat práci, a také proto, že Buddymu je venku zima,“ popisuje Michal, který se s mezizastávkou v michelské noclehárně dostal do Azylového domu pro muže Michle.

Buddy tráví se svým majitelem čas při hrách a procházkách. Když je Michal v práci, může si jeho psí společník udělat pohodlí v prostorné kleci v jejich pokoji. Michal tak může pracovat na základech nového života bez obav, že by jeho mazlík mrznul venku či jinak strádal. Toho si ostatně Buddy užil ve svém minulém životě dost. Jeho původní majitelé se o něj totiž příliš dobře nestarali, proto putoval do dočasné péče, odkud si ho Michal adoptoval. Díky teplému zázemí a dostatku krmiva se tak Buddy dostává do formy nejen po fyzické, ale i po psychické stránce.

Psům i fretkám vstup povolen

Azylový dům pro muže v Michli je jedním z mála míst v republice, kam si mohou lidé bez domova přivést své zvířecí společníky. „V jednu chvíli můžeme mít na azylovém domě až 4 psy. V současné době máme na zahradě dva kotce (pro psy, kteří nejsou naučeni čistotě, nebo jsou zvyklí žít venku) a také vyčleněné dva pokoje pro klienty se zvířaty – psy naučené čistotě, kočky, fretky a podobně,“ vyjmenovává vedoucí azylového domu Magdalena Melušová.

Kvůli tomu, že lidé odmítají opustit svá zvířata, často nedosáhnou na ubytování jak v azylech, tak ubytovnách. Přístup michelského azylu si proto pochvaluje i Jarmila Pávková z organizace Psí život, která se zaměřuje na pomoc zvířatům v péči lidí bez domova. „Není neobvyklé, že ti, kteří hledají ubytování, mají více zvířat – většinou jde o psy. Nedostanou se ale ani do ubytoven, ani do většiny azylů, proto je podle mě Azylový dům pro muže v Michli perfektní služba,“ říká Pávková.

Azylový dům v Michli spadá pod Centrum sociálních služeb Praha, které mimo jiné provozuje noclehárnu pro osoby bez přístřeší na lodi Hermes. I sem je povolen vstup se psem.

Další články najdete zde: 

Kam dál: 

Psí terapeuti pomáhají zmírňovat deprese a úzkosti u dětí i dospělých 

Hlídání psa během dovolené? Individuální přístup je pro mě základ, říká Marie Holeksová

Budoucí maminka zachránila toulavou kočku a ukázalo se, že jsou obě těhotné

Záchranáři odvezli pacienta sanitkou i s jeho psy: Odmítali se od něho hnout

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...