Dělá na vás „psí oči“? Raději mu je zkontrolujte
I přesto, že se na ně váš čtyřnohý parťák spoléhá o něco méně než na svůj čumáček, je důležité péči o jeho oči nepodceňovat.
Psí zrak: slow-motion, ale v omezených barvách
Pes zkoumá svět kolem sebe především čichem a ten poté ostatní smysly doplňují. Oproti lidem je psí vidění chudší na barvy: psi rozlišují jen žlutou, modrou a šedou, ostatní barvy se jim „převádějí“ na jejich odstíny. Vidí hůře do dálky a hůře zaostřují. Lépe ale vidí ve tmě a mají širší úhel pohledu. Pohyb dokáží vnímat zpomaleně, proto je pro ně například snadné chytat hozené míčky.
Všímejte si výtoku, přivírání víček i scestné chůze
Ani psům se nevyhýbají nejrůznější problémy spojené se zrakem a očima. Při péči bychom si proto měli všímat i stavu jeho zrakového ústrojí. Indikátorem potíží bývá nejčastěji přivřené oko, bolestivost, nadměrné slzení nebo výtok z očí, zarudlá a oteklá oční víčka nebo zarudlé oči, často si je tře tlapkami. Veterináři nejčastěji ošetřují rohovkové vředy, akutní a chronické záněty rohovek, uveitidy neboli záněty duhovky, nemoci čočky, glaukom čili zelený zákal čočky, odchlípení sítnice, onemocnění víček a slzného aparátu, záněty spojivek. Zasáhnout může jen jedno oko nebo i obě, signalizuje jej právě nadměrné slzení, výtok od vodnatého až po krvavý a taktéž zarudnutí bělma. Příčin zánětu může být několik, od zavlečené infekce přes alergii až po poranění nebo vniknutí malého cizího tělesa, jako jsou třeba travní osiny.
Na veterinu většinou budete muset. Připravte si tisícovky
První pomocí při problému se zrakem je důkladná prohlídka očí, zda se v nich nenachází cizí těleso. Prohlédněte také, zda pejskovi špatně nerostou řasy, které mu poté oko mohou dráždit. Pokud jsou oči znečištěny například prachem, pomohou výplachy spojivky borovou vodou. Pokud v oku objevíte něco, co tam nepatří, nesnažte se objekt sami vyndávat a ihned zamiřte k veterináři. Totéž platí, když si všimnete třeba zvětšené oční bulvy, změny barvy rohovky a duhovky a dalších abnormalit. Veterinář oči vyšetří, stanoví diagnózu a nastaví vhodnou léčbu. U mnoha problémů to bude pravděpodobně léčba očními kapkami, někdy ale bude potřeba provést chirurgický zákrok. Cena za diagnostiku se přitom pohybuje většinou mezi jedním až pěti tisíci korun a cena za operaci oka dle typu operace zhruba mezi pěti až dvaceti tisíci korun. S pokrytím veterinárních nákladů vám může pomoci vhodné psí pojištění.