Do Českého Švýcarska se vrací vlci. Narodila se první mláďata novodobé historie

Publikováno: 7.11.2021
Autor: Bohuslav Štěpánek, Dominika Zelenková
Foto: -

V Národním parku České Švýcarsko se narodila první vlčí mláďata v novodobé historii. Tři vlčata zachytila fotopast vědců z České zemědělské univerzity. Na území parku se pohybují dvě smečky. Podle odborníků to svědčí o vysoké kvalitě tamního prostředí.

Vlčata se v Českém Švýcarsku poprvé ukázala letos na začátku léta. Fotopast zachytila jedny z jejich prvních kroků v červnu. Kdy přesně se historicky v národním parku narodila poslední vlčata, není jasné. „Máme ale datum, kdy byl prokazatelně zastřelen poslední vlk na Českokamenickém panství, a to bylo v roce 1756,“ prozradil mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Vlci se do Českého Švýcarska vrátili v roce 2016, tedy po dlouhých 265 letech. „Na jeho dveře klepali už od roku 2013, kdy se objevili na pomezí česko-německém v oblasti městečka Dolní Poustevna. Pak jim trvalo několik let, než se dostali na území národního parku,“ popsal Salov.

Chovatelé ovcí

České Švýcarsko si vlci vybrali nejspíš kvůli tomu, že nabízí mnohem klidnější zázemí než třeba jeho okolí, kde je momentálně mnohem větší ruch. Národní park by další rozmnožování vlků uvítal. Jde totiž o důležitého predátora, který by pomohl přirozené redukci lesní zvěře, která je dlouhodobě přemnožená. V pozoru ale musí být i chovatelé. „Následkem útoku vlka jsme museli utratit nebo bylo zabito asi 70 ovcí,“ řekl CNN Prima NEWS chovatel ovcí.

Vlci prý ale obvykle chovy domácích zvířat nenapadají, spíš si vybírají jednoduché cíle. Proto je velmi důležité, aby si chovatelé svá stáda patřičně zabezpečili.

Další články najdete zde: 

Kam dál: 

Devět lidí s postižením si převzalo psí parťáky z organizace Helppes

Fenka z útulku dostala šanci a sbírá v agility jednu cenu za druhou

Zvíře není dětská hračka, zapomínají rodiče. Jak předcházet krizovým situacím?

Hersenwerk v přírodě

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...