Věděli jste, že i hluchý pes se "domluví’’ aneb Znaková řeč pro psy

Publikováno: 27.3.2023
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv Mazlíčci v pohybu, archiv PesWeb

Podle některých odhadů může být kolem 5–10 procent všech pejsků částečně nebo zcela hluchá. Existuje dokonce tvrzení, že hluchota může postihnout každého bíle zbarveného psího chlupáče. Psí hluchota se tak netýká pouze psích seniorů, přesto je to téma, o kterém se příliš často nemluví. Jak se dorozumět s hluchým psem?

Není-li to úraz nebo stáří, je hluchota u psího mazlíčka genetickou vadou. Ta se nejčastěji objevuje u psů s bílou srstí.

Jak souvisí barva srsti se sluchem?

Schopnost slyšet umožňuje speciální buněčná vrstva ve vnitřním uchu. Ta má společný zdroj kmenových buněk s těmi, které určují barvu srsti. Genetická porucha způsobuje albinismus, odborně piebaldismus na částech nebo celém těle. U zvířete tak nedochází ke zbarvení chlupáčovy pokrývky do hněda či jiné barvy a srst zůstává kvůli nedostatku pigmentu, resp. melaninu v kůži, bílá.

To, že pejsek netrpí vadou nyní, neznamená, že se neprojeví v nadcházejících letech. Existuje ovšem možnost nechat psího parťáka vyšetřit pomocí tzv. BAER testu na vrozenou hluchotu. Vyšetření se pohybuje kolem jednoho tisíce korun a většinou se na něj objednává na veterinární klinice předem.

Na znakové povely psy lépe reagují

Pokud zjistíte, že váš pejsek trpí částečnou nebo celkovou hluchotou, nepropadejte panice. Komunikaci s vaším psím miláčkem můžete jednoduše převést do znakové řeči. Znakové povely mají podle některých zdrojů až o 17 procent vyšší pravděpodobnost, že je pes poslechne. Podle nedávné studie dokonce psí svěřenec zareaguje správně na znakovou řeč v 99 procentech případů.

Pro kynology možná nikterak šokující zjištění, pro laika ovšem možná ano. Znakování je běžnou součástí kynologického výcviku. A zařadíte-li jej do výcviku vašeho chundeláče, nehledě na zbarvení jeho srsti a s tím související mírou rizika hluchoty, usnadníte život nejen sobě, ale hlavně vašemu pejskovi ve stáří.

Naučit se znakovou psí řeč není přitom nic obtížného. Pro každý povel základní poslušnosti existuje daný znak rukou (existuje i varianta s využitím jedné dlaně). Asi nejrozšířenější metodou znakování pro psy je tzv. K9Sign systém. Jeho autorem je výzkumník Sean Senechal, který založil AnimalSign Centre. K9Sing systém vychází z amerického znakového jazyka (ASL).

Inspiraci, jak na to, najdete například na deafdogsrock.com/beginning-sign-training. Doporučujeme také publikace přímo od Senechala, který znakový systém testoval na svém německém ovčákovi Chan.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Devět lidí s postižením si převzalo psí parťáky z organizace Helppes

Fenka z útulku dostala šanci a sbírá v agility jednu cenu za druhou

Zvíře není dětská hračka, zapomínají rodiče. Jak předcházet krizovým situacím?

Hersenwerk v přírodě

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...