Péče o zuby u psů a koček: Zanedbání prevence může ohrozit život zvířete

Publikováno: 25.10.2021
Autor: Gabriela Zvonková
Foto: -

Když člověka rozbolí zuby, jde k zubaři. Co mají ale dělat domácí mazlíčci, kteří naší řečí nemluví? I oni trpí onemocněním dutiny ústní – včetně zánětu dásní a zubního kamene. A i když to na první pohled může vypadat jako banalita, opak je pravdou.

„Ještě v dnešní době se stává, že nám majitelé přivedou pejsky vyššího věku, trpasličího plemene, kteří mají zuby úplně spojené zubním kamenem, takže je ani nevidíte. Při následném ošetření dochází k tzv. multiextrakcím, tzn. že pes přijde skoro o všechny zuby, což není ideální, ale určitě je to lepší, než to, co se tvořilo roky, v tlamě ponechat,“ říká veterinární stomatolog Zbyněk Lonský. Pokud se takové závažné paradontální onemocnění neřeší, nastává velký problém. „Jedná se vlastně o zhnisanou otevřenou ránu v dutině ústní, z které dochází k bakteriálnímu přenosu krví do těla, do srdce, jater i ledvin. To jsou stavy, které mohou přímo ohrozit život zvířete,“ upozorňuje veterinář.

K odborníkovi na stomatologii chodí lidé do ordinace nejčastěji právě kvůli tvorbě zubního kamene a kvůli zápachu z tlamy jejich mazlíčka. Tyto problémy většinou trápí malá a trpasličí plemena. „Psi velkých a středních plemen mají tzv. samočisticí schopnost v dutině ústní, zuby nejsou tolik natěsnané u sebe a průtok slin i pohyb jazyka vlastně čistí mezizubní prostory,“ vysvětluje Lonský. U drobných a trpasličích plemen je tomu právě naopak. V případě krátkolebých plemen, jako jsou francouzští buldočci nebo mopsové, je to ještě o něco horší.

Raději kartáček než trhání

Čištění zubů se může u psů zdát jako zbytečné, ve skutečnosti jde však o aktivní prevenci, která je při pravidelném dodržování účinná. I z toho důvodu je nejlepší navykat zvířata na kartáčky už od brzkého věku. S tím má zkušenosti dočaskářka pod organizací Dočasky De De Jana Zapletalová, která má v péči dvanáctiletou fenku pražského krysaříka Kesi. „Bohužel jak byla přijatá v devátém roce života a nebyla zvyklá na manipulaci, musí vždy do narkózy. Dlouho trpěla zubním kamenem, který se jí rychle tvoří, přišla s bolavými zuby a dodnes si na ně nenechá sáhnout,“ popisuje Zapletalová.

I přesto, že je Kesi kardiak, narkóza kvůli čištění zubů je nutná. Rizika, která s sebou nese, stále nepřevažují nad riziky, která by pro fenku znamenala boom bakterií v bolavé tlamě. Nic z toho by se však nestalo, kdyby ji původní majitelé nezanedbávali. Volba mezi životem v bolestech a s rizikem otravy krve a následky narkózy je však poměrně běžná i v ordinaci Zbyňka Lonského. „Lidé se ošetření v anestezii velmi brání – je však dobré se pro něj rozhodnout než nechat progradovat onemocnění, které se pak dostane do fáze, kdy je léčitelné velmi obtížně,“ uzavírá veterinární stomatolog.

Další články najdete zde: 

Kam dál: 

Proč je hmyzí protein budoucností výživy psů?

Nepříznivé reakce na krmivo – o co se jedná a jak se v takové situaci zachovat?

Barfování a krmení psa je o zdravém selském rozumu, říká veterinář Milan Štourač

Vliv střevní mikroflóry na fungování psí imunity

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...