Prevence na veterině: očkování a odčervení
Pravidelné zdravotní prohlídky jsou důležitou součástí péče o zdraví vašeho mazlíčka. Zvířata nám bohužel nedokáží říct, že je něco trápí, nemoc se proto může projevit až v pozdějším stadiu.
Co veterinář na preventivní prohlídce zjišťuje?
Při pravidelných prohlídkách máte možnost prokonzultovat s veterinářem nejen zdravotní stav zvířete, ale také to, co vás zajímá. A čím je zvíře starší, tím jsou pravidelné kontroly důležitější. Veterinární lékař může poslechem objevit šelesty na srdci či problémy na plicích. Prohmatáním dutiny břišní se může ukázat bolestivost v některé oblasti, abnormální velikost a tvar orgánů, nebo dokonce rostoucí útvar. Kontrola očí může odhalit počínající zákal či infekci. Uši mohou trpět svrabem nebo zánětem. V neposlední řadě pravidelnou kontrolu potřebuje i celá tlama, včetně dásní a zubů, a také kůže (alergie, ekzémy).
Díky přístrojovému vybavení vám lze nabídnout důkladnější vyšetření – EKG, RTG, nebo sono.
"Primární snahou veterinářů je zajistit vašemu mazlíčkovi co nejdelší zdraví a poskytnout mu co nejlepší péči."
Prevence: vakcinace psů
K prvnímu očkování dochází již v 5–8 týdnech věku. Vakcinují se dvě nemoci – psinka a parvoviróza (písmenka vakcíny D+P). Za 14–21 dní se štěně revakcinuje, podává se vakcína proti psince, parvoviróze a přidává se hepatitida, parainfluenza, laryngotracheitida a leptospiróza (DHPPi+L). Za dalších 14–21 dní, a ne dříve než ve 12 týdnech věku, probíhá poslední revakcinace výše uvedených nemocí, přidá se k nim ze zákona povinná vakcína proti vzteklině (DHPPi+LR). Tehdy je pes plně naočkován a revakcinuje se až za 1–3 roky, dle výrobce vakcíny. Mezi další možná očkování je vakcinace proti borellióze nebo tetanu.
Prevence: vakcinace koček
Pro zdraví koťat jsou důležité 3 vakcíny: panleukopenie, kaliciviróza a herpesviróza. U venkovních koček je dále vhodná i chlamydióza a FeLV a to s přeočkováním každý rok. U domácích koček je vhodná panleukopenie, kaliciviróza a herpesviróza s přeočkováním jednou za 3 roky. Vakcinace koček proti vzteklině se provádí pouze při cestování do jiných zemí. Vakcína proti vzteklině by u koček měla být bez adjuvans (chemická látka zesilující imunitní odpověď), protože právě použité adjuvans může u koček vést ke vzniku postvakcinačního fibrosarkomu.
Prevence: odčervení mazlíčka
Odčervení nefunguje stejně jako očkování a nechrání preventivně vašeho mazlíčka před napadením parazity. Odčervovací tableta po podání projde zažívacím traktem, přítomné parazity usmrtí a je z těla vyloučena. To v praxi znamená, že za týden může být zvířátko opět napadeno nějakým parazitem. Doporučuje se preventivní podání odčervení 2x ročně. Nicméně, pokud zvíře hubne, má průjem, navštivte svého veterináře, který zpravidla začne odčervovací tabletou. Pokud zvíře v sobě má parazity a ti jsou po podání tablety usmrceni, tak nejrychlejší metodou, jak tyto mrtvolky dostat z těla ven, je vyvolání zvracení nebo průjmu. Jedná se ale o jednorázový děj právě pro nejrychlejší vyloučení těchto mrtvolek z těla zvířete. Tudíž se nelekejte, zpravidla pes zvrací pouze jednou a průjem se do pár hodin také vytratí. Kočky, které pobývají venku a loví myši, je vhodné odčervovat každé 3 měsíce a pokaždé, pokud začnou hubnout.