Tlouštíků přibývá: Jsou to nešťastná zvířata, říká veterinář o obézních mazlíčcích

Publikováno: 7.4.2023
Autor: Gabriela Zvonková
Foto: -

Stejně jako u lidí i u psů a koček vzniká obezita postupně a nenápadně. Na vině však nejsou velké porce granulí, ale celodenní přilepšování pamlsky nebo lidským jídlem. Jenže zatímco majitel chce svého mazlíčka tímto způsobem potěšit, zadělává mu na zdravotní problémy.

„Psi a kočky milují tuk, mají rádi i slané věci, které by neměli vůbec – to, co nejvíc chutná, je jako u lidí nezdravé a vede to k obezitě, která je velmi častá,“ vysvětluje veterinář a ortoped Lukáš Duchek. Nejčastějším následkem obezity jsou pohybové problémy. „Máme pacienty, kteří mají poraněné křížové vazy, pacienty s výhřezem meziobratlové ploténky a dalšími zásadními pohybovými problémy. Samozřejmě při určité míře obezity potom dochází k dušnosti a dalším problémům s oběhovým aparátem,“ vyjmenovává veterinář.

Přebytečná kila jsou častější u psů než u koček, které s potravou zachází mnohem obezřetněji a jsou také více vybíravé. Psi jsou oproti tomu schopní přijmout v jedné porci kalorickou hodnotu týdenní krmné dávky. Čím později se pak problém začne řešit, tím déle celý proces trvá. „Pokud si třeba přetrhne kolenní vazy, nemůže běhat a je to starší pes, je před námi třeba 2 roky trvající dietoterapie, aby se dostal aspoň trošku do formy. Samozřejmě je to na dlouho, lidi jsou nešťastní a mají takové ty otázky. "A to už mu nikdy nebudu moct dát tolik, kolik chce?" A já jim na to říkám: "To jste neměli nikdy," říká Lukáš Duchek.

Placaté čumáky v nevýhodě

Některá zvířata to mají s hubnutím přebytečných kil horší než jiná. Týká se to i krátkolebých plemen, která mnohdy zkrátka nejsou schopná větší množství pohybu udýchat. To je i případ mopsice Bohunky, která má jako „bonus“ k dýchacím obtížím i zničené trávení kvůli životu v množírně. Její současná majitelka Věra Exnerová adoptovala Bohunku před dvěma lety. „Na to, že je Bohunka z množírny, byla ve velmi dobrém stavu ve smyslu, že nebyla psychicky úplně na dně. Byla tedy po kastraci a předtím po několika porodech, takže tam byl trochu problém s jizvou. Samozřejmě jsem ji dostala takhle obézní, takže teď bojujeme s její váhou,“ popisuje majitelka.

V případě velmi obézních nebo starších psů, ale také v případě těch krátkolebých je skvělým doplňkem při redukci váhy pohyb ve vodě. „Pro tohohle mopsíčka by byla ideální rehabilitace hydroterapií, kdy vodou dosáhneme toho, že jednak nám tam nebude tolik překážet váha, protože hladina vody nadnáší tělo a nezatěžuje tolik klouby, a další věc je, že odpor vody nám dokáže zlepšit při chůzi kondičku pejska. Velmi snadno se potom osvalí a zlepší trochu schopnost pohybu. Je to pro něj přínosnější než procházky v létě, když nemůže udýchat,“ popisuje Lenka Ičo Zábranská, která se věnuje pohybovým terapiím psů.

Výmluvy, výmluvy a zase výmluvy

Základem všeho je však správně zvolená a dávkovaná potrava. A pokud už k obezitě u zvířete dojde, je potřeba svou chybu přiznat. To je podle veterináře Lukáše Duchka jeden z hlavních problémů. „Lidé se k tomu staví podobně jako k vlastní obezitě. Nechtějí o tom slyšet, potom to bagatelizují, jako že ‚on je takový pěkně kulaťoučký‘ nebo že ‚my máme doma takovou babičku‘ atd., milion různých roztomilých poznámek, které mají v podstatě jen odvést pozornost od toho, že ten problém neřeší a nechtějí řešit. Většina si neuvědomuje, že to je cesta do špatného konce, akorát že je natolik dlouhá, že na její konec ještě nevidí a vlastě ani vidět nechtějí,“ dodává Duchek.

Bohunka má v současné době na jídelníčku dietní granule, nějaký ten psí jogurt a probiotika jako doplněk. Stejně jako u ní i u všech ostatních zvířat je důležité hlídat příjem a kvalitu potravy – do toho se počítá i každý pamlsek, který vašemu chlupáči dáte. Poznat, že je pravý čas začít kila vašeho psa okamžitě řešit, není těžké – stačí se podívat na linii pasu. Čím méně je vidět, tím spíše byste se na jeho potravu a pohyb měli zaměřit.

Další články najdete zde: 

Kam dál: 

Proč je hmyzí protein budoucností výživy psů?

Nepříznivé reakce na krmivo – o co se jedná a jak se v takové situaci zachovat?

Barfování a krmení psa je o zdravém selském rozumu, říká veterinář Milan Štourač

Vliv střevní mikroflóry na fungování psí imunity

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...