Iva Volková: Při pohledu na tu nešťastnou a zdevastovanou psí bábinku mi tekly slzy

Publikováno: 13.8.2021
Autor: Barbara Vávrová
Foto: Archiv Rafael o.p.s.

Iva Volková je zakladatelka organizace Rafael o.p.s. Místa, kde se léčí zlomené psí duše a nejen ty, ale i jejich nemocná těla. Díky své neskutečné vůli dokáže opravdové zázraky, jako v případě Elišky: "Když k nám Eliška přijela, tak při pohledu na tu nešťastnou a zdevastovanou psí bábinku mi tekly slzy, a zas a znova jsem přemýšlela nad tím, kam až lidstvo se svojí zlobou, krutostí a nenávistí došlo.

V půlce května jsem přebrala do péče stařičkou a ochrnutou fenečku z útulku v Mariánských Lázních, kde nemají podmínky na péči o takto postiženého pejska, a chtěli jí uspat. Fenka byla nalezena u čističky v Lázních Kynžvart. Nemohla se postavit na zadní nohy, tam by sama nedošla. Někdo se jí takto krutým způsobem zbavil.

Chtěli ji uspat

Poprosila jsem útulek, aby jí ještě dali šanci. Vyšlo to, a převzala jsem jí do péče. A ta šance se vyplatila. Pan Kindl, který ji k nám z útulku převezl jí dal jméno Eliška. Od příjezdu k nám se ke mně chovala velmi přátelsky. Dostala jenom lehký oběd a pomaličku jsem ji rozkrmovala.

CT vyšetření prokázalo těžkou formu degenerativní artrózy meziobratlových kloubů hrudní a lumbální páteře a pokročilé degenerativní změny lumbosakrálního spojení. Prokázaly se staré zlomeniny. Celkově byla zanedbaná a podvyživená. Měla atrofii svaloviny trupu a pánevních končetin. Páteř pohmatem při manipulaci byla bolestivá a byla inkontinentní. Už dříve prodělala mozkovou příhodu. Tato bábinka musela být hodně bita, kopána a pravděpodobně dlouhodobě někde zavřená.

Stal se zázrak

A tak jsem se zase pustila do každodenní velmi náročné rehabilitace, podávala léky na bolest a výživové doplňky, Stále se na zadní nohy nepostavila. Počůrávala se a pokakávala, protože nedokázala jít ven. Věděla jsem, že se musí hýbat, jinak se už nikdy na ty zadní nohy nepostaví. A tak jsem zatnula zuby a na popruzích jsem jí tahala ven. U velkého nechodícího psa je to opravdu dřina. Jistila jsem jí zadní nohy popruhy, aby nepadala, a měla snahu chodit, a co nejvíce posilovat zadní svalstvo. Když visela na popruzích, tak jsem jí procvičovala nohy. Krůček po krůčku, několikrát denně. A zázrak se dostavil. Pomaličku se Eliška začala stavět na nohy.

Co dělá Eliška dnes

Eliška chodí a miluje každodenní procházky na louce v ranní rose, vidím na ní, jak je šťastná, že si může přečíst všechny novinky, co se udály. A že jich tu je. Kolem nás jsou daňci, srny, zajíci a nad hlavami nám tu krouží vládci nebes - orli mořští. Máme tady ráj pro všechny zlomené psí dušičky.

Ano, dokázala jsem to a neumím popsat, jaké štěstí prožívám.

Můžete se stát Eliščinymi virtuálními rodiči

Pokud budete chtít být její virtuální majitelé, můžete jí finančně přispívat na její léky, injekce a výživové doplňky, které stojí měsíčně přes 7.000 Kč. Má vše, abychom jí ulevili od bolesti a udrželi na nohou co nejdéle. Informace o Elišce najdete na stránkách organizace Rafael o.p.s."

Kam dál: 

Co majitelé psů pokazili, napravují útulky. Jak se pracuje s agresivní smečkou?

Sbírka na vybudování areálu se záchytnými kotci - azyl Dej Pac

Laboratoř v Česku pod palbou ochránců zvířat: Zbytečně zabíjíte psy pro zisk!

Proměna 8 statečných: Příběh od Ivy Volkové

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...