Publikováno: 13.4.2021
0Ohodnotit
Autor: MVDr. Jitka Pfeifrová
Zdroj: https://www.animed.cz/
Foto: Veterinární klinika Animed
Sekce: Výživa psů a koček, Krmivo pro psy/kočky
Diskuze na téma, zda má pejsek nebo kočička alergii na krmivo, je v ordinaci velmi častá. Jak to tedy vlastně s těmi potravními alergiemi u zvířat je?

Na úvod je nutné říct, že informace, které byly doposud zjištěny vědeckým zkoumáním, nejsou zdaleka kompletní a spousta mechanismů v této problematice stále není objasněna. Nicméně, jsou informace, které již zjištěny byly a jsou prokázané, a právě o nich je tento článek.

Nežádoucí reakce na krmivo může být dvojího typu. Jedná se jednak o alergickou reakci – zde hraje velkou roli imunitní systém. Zvířata, kterých se to týká, mívají velmi často kožní potíže – zejména je trápí svědivost (drbou se, koušou si tlapky). Méně často se alergie na krmivo může projevit pouze průjmy nebo zvracením, bez kožních potíží. Dále se může vzácněji vyskytnout tzv. potravní intolerance – v tomto případě není zapojený imunitní systém, ale potíže nastávají špatnou funkcí trávicích enzymů přímo ve střevě. Zvířata s potravní intolerancí proto spíše trpí průjmy. Zda se v případě zažívacích potíží jedná přímo o alergii nebo intoleranci, nelze prohlédnutím zvířete nijak zjistit. Jedno je však pro oba případy společné – pokud zvířata tímto onemocněním trpí, pomůže jim změna diety. 

Výskyt alergie na krmivo u psů a koček

Bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo jsou mladí psi - mladší, než jeden rok. Jedná se tedy spíše o problém mladých zvířat (neznamená to ovšem, že se alergie nemůže objevit i u starých zvířat). U koček byl zjištěn průměrný věk výskytu potravní alergie 4 – 5 let (cca polovina koček onemocněla ve věku dvou let).  

Jaké jsou příznaky potravní alergie?

U psů jsou příznaky nejčastěji kožní – svědivost, kopřivka. Na těle psa jsou nejčastěji postiženy tlapky (meziprstí), hlava, břicho, podpaží a slabiny. Občas (v cca 10 – 30% případů) jsou tyto projevy doprovázeny zažívacími potížemi (průjmy, zvracení, plynatost). Velmi často se také setkáváme se záněty uší nebo i jen jednoho ucha. Tyto ušní záněty se projevují tím, že se i po přeléčení kapkami neustále vrací. Pokud problém trvá delší dobu, mohou se na kůži psa začít objevovat začervenalá místa se strupy, srst může zcela vypadat nebo může být abnormálně mastná.
U koček je velmi typická svědivost zejména v oblasti hlavy a krku. Kočky si mohou v důsledku svědivosti samy vážně ubližovat.

Pokud se u vašeho pejska nebo kočičky nevyskytují kožní potíže, ale spíše trpí na opakované průjmy, pak jsou čísla následující: u psů s chronickými průjmy, kde se nenašla příčina, bylo zjištěno, že u 54% z nich byla příčina potravní alergie. U koček to je pak 29%.

Jaké jsou nejčastější alergeny?

Dle 27 provedených studií z let 1967 – 2013:
Pes
Poté v malých procentech sója, kukuřice, vejce, vepřové maso, ryby a rýže.
 
Kočka
Poté v malých procentech pšenice, kukuřice, mléčné výrobky a jehněčí maso.
 
Často se setkáváme s názorem, že nejčastější alergen je kuřecí maso a majitelé často zkoušejí vyloučit z diety jako první právě kuřecí. Vědecké studie to ovšem nedokazují. Pokud se jimi budeme řídit a chtěli bychom vyloučit z potravy nejčastější alergen, pak by to mělo být u psa i kočky hovězí maso. 

Jak je to s tím lepkem...

Glutenová enteropatie (celiakie) je rozšířené onemocnění u lidí. Citlivost na lepek u psů a koček však není příliš častá a pokud se vyskytne, je mechanismus nemoci odlišný od lidské celiakie. Častěji mohou být postiženi irští setři, kde je popsána dědičná forma citlivosti na lepek. 

Diagnostika

Již bylo prokázáno, že alergické testy z krve jsou velmi nespolehlivé a v současné době by se majitelům psů a koček neměly doporučovat, přestože je laboratoře nabízejí. Jediným spolehlivým dostupným testem je tzv. eliminační dieta. Jak se provádí?

 
Jaké krmivo vybrat pro eliminační dietu?

Jsou dvě možnosti – komerční hypoalergenní krmivo (veterinární dietu) nebo domácí stravu.

1. komerční hypoalergenní krmivo

Opět dvě možnosti: Krmivo na principu tzv. hydrolyzované bílkoviny nebo nové bílkoviny (takové, se kterou se zvíře nesetkalo)
výhody: nevýhody: Doporučuje se vybrat takové krmivo, které jako zdroj hydrolyzované bílkoviny nemá to, na co se předpokládá alergie (např. pokud předpokládáme alergii na ryby, nevybrat granule, které obsahují hydrolyzované rybí maso).

2. domácí strava

výhody: nevýhody: Doporučuje se kombinace masa jako zdroje bílkovin + příloha jako zdroj sacharidů.

Maso:

Přílohy:

čerpáno z článku MVDr. Evy Štercové, Ph.D. uveřejněného v periodiku Veterinární klinika, 16/2018

Autor: MVDr. Jitka Pfeifrová

Úspěšné zvládnutí zdravotních potíží přeje tým veterinární kliniky ANIMED.

0Ohodnotit