Sherlock - křehký elegán, který vidí do lidí

Publikováno: 11.3.2021
Autor: Útulek Tábor
Foto: Radek Havlíček

Sherlock Holmes je literární postava soukromého detektiva z povídek a románů sira Arthura Conana Doyla. Elegán, který v lidech umí číst více než oni sami v sobě. A nepotřebuje k tomu ani svou pověstnou lupu. U našeho Sherlyho je tomu také tak. Bázlivý pejsek nám ukazuje, jak dobře vnímá lidské nálady a odhalí naše úmysly možná i dříve, než si je uvědomujeme my sami.

Naše detektivní práce nepřinesla žádné ovoce. O historii neznačeného pejska nebo jeho původním majiteli se nám nepovedlo nic vypátrat. Možná je to tak dobře. Neznáme okolnosti, ale známe stav při přijmu, který odpovídal dost těžkému a žalostnému životu. Sherlock byl kostra potažená kůží, měl hnisající proleženiny na četných místech na těle, byl to vyděšený a strachy paralyzovaný pes. Veterinární vyšetření naštěstí neodhalila závažné onemocnění, byl "pouze" velmi zubožený a do útulku se dostal na poslední chvíli.

Po pár dnech u nás, jsme zjistili, že Sherlock je jako kytara. Když si jen tak někdo, kdo nezná noty ani akordy, řekne, že zahraje písničku, nedopadne to dobře. To pak nesmyslné tóny budou tahat za uši. Když však zkušený muzikant vyzkouší jednotlivé struny, pak trpělivě a citlivě naladí a dočká se melodické písně.

Sherly se lidí bojí, jejich přítomnost nevyhledává. Už sice chápe, že člověk přináší benefity – jídlo, procházky, pohlazení, úlevu od bolesti a teplo. Nicméně to ještě nepřevážilo strach a to špatné, co s lidmi v minulosti musel zažít. Ve zkušených rukách však začíná hezky spolupracovat.

Je to pes velmi jemný, hodný, submisivní a oddaný. Vždy statečně zvládl jakoukoliv manipulaci, nandavání oblečků či ošetření, braní krve nebo čištění proleženin. Nezná vzdor a snad ani neví, jak zavrčet nebo použít zoubky. Prostě jen vždy čeká. Hledá sice cestu ven ze situace, ale za žádnou cenu se neobrátí proti člověku. Radost mu dělají procházky, pobyt venku a oblíbil si dobré jídlo. Neváhá taky potrestat rozcupováním jakéhokoliv plyšáčka, který se mu octne v pelíšku.

ZDRAVOTNÍ STAV: Sherlock je krásný velký kříženec připomínající menší německou dogu s chrtími rysy, ale jeho paleta plemen bude asi velmi pestrá. Z hlediska věku, je to pes dospělý, přibližně pět let starý. Sherlock je dle veterinárních vyšetření zdravý pejsek. Netrápí ho žádné onemocnění. Je připraven odejít do adopce, naočkovaný, ošetřený proti vnějším i vnitřním parazitům a označený mikročipem. Podmínkou adopce bude jeho kastrace po adaptaci v novém domově.

JAKÝ DOMOV HLEDÁ: Sherlock je životem a lidmi zrazený pes, který nezačíná od nuly, začíná tak od mínus padesáti. Hledá velmi klidné prostředí, kde bude moci variabilně trávit čas v domě nebo na zahradě, ale se spaním uvnitř. Potřebuje dobře zabezpečenou zahradu bez možností úniku. Určitě bude chtít chodit na procházky, které má moc rád, ale ideálně do přírody, ne do ruchu velkoměsta. Hledá menší rodinu, klidné lidi, se kterými si vytvoří pevné pouto. Potřebuje citlivé, vlídné a velmi trpělivé vedení. Zkušenosti se psy a empatie jsou u Sherlocka zcela nezbytné. Vztah k jiným zvířatům jsme zatím neměli možnost vyzkoušet, ale ze zkušenosti s jinými pejsky si myslíme, že vyrovnaný a pohodový psí parťák by mu byl tou nejlepší berličkou.

Máte-li o Sherlocka zájem, pošlete na e-mail utulek@tstabor.cz základní informace o Vás – nacionále, kontakt, adresu, důležité info o své rodině, dětech, dalších zvířatech, zázemí a zkušenostech se psy. Prostě takový zvířecí životopis, ať máme představu o tom, jaký život Sherlymu nabízíte. Na e-mail Vám odpovíme, zavoláme a domluvíme si první seznamovací návštěvu.

Sherlock má svou kartu i zde na PesWebu

Kam dál: 

Charlie - uhlově černý krasavec, který zůstal úplně sám

Dino bude parťák do nepohody. Nečeká právě na Vás?

V roce a půl má za sebou týrání a roční pobyt v útulku. Kazan nyní čeká na druhý, lepší start do života.

Zažije Ruby, co to je, mít domov?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...