Publikováno: 15.2.2021
0Ohodnotit
Autor: Kateřina Kašparová
Zdroj: http://www.haf-mnau.eu
Foto: Kateřina Kašparová
Sekce: Chov psů a koček, Plemena

Oddaný mazlík a spolehlivý hlídač. Je krásný a silný, nade vše miluje svou lidskou smečku. Ale pozor – není to pes pro každého, byl vyšlechtěn ruskou armádou k ostraze objektů. Je velmi inteligentní, umí sám vyhodnotit situaci a podle toho zasáhne. Nezbytností pak je láskyplná výchova, důslednost a pevný řád už od prvního dne, kdy si štěně tohoto plemene přivezete domů.

Ruská novinka

Je to hodně mladé plemeno, vyšlechtěné po 2. světové válce v Sovětském svazu. Připomíná vám bernardýna? Ano, moskevák vznikl křížením bernardýna, kavkazského ovčáka a ruského strakatého loveckého psa. Cílem bylo získat velkého psa, nenáročného na podmínky, ostrého a dobře zvladatelného. Střežil vojenské objekty, věznice s nejvyšší ostrahou, raketové základny... vše, kde je nutný neúprosný zásah proti narušiteli. Standard plemene byl schválen a přijat Ruskou federací chovatelů služebních psů v roce 1985.

Mazlík i ostrý hlídač

Svého pána a jeho majetek brání s nasazením vlastního života. „Jejich naprostá spolehlivost hlídače ve spojení s přítulností a oddaností k členům rodiny od nejmenších po nejstarší je něco, co jsme u jiných plemen v takové míře nepoznali,“ uvádí dlouholetá chovatelka Jana Zemanová. „Má ostrou a neúplatnou povahu. Když zaútočí, následky bývají fatální. Pokud psa vedete od počátku správně, budete mít vše o dost jednodušší, v opačném případě vás čeká zápas s nevychovaným obrem (v dospělosti má až 80 kg!). Rozhodně to není pes do kotce nebo na řetěz. Chce být součástí vaší rodiny, a za to vás bude bezmezně milovat,“ doplňuje další chovatelka Kateřina Čiperová.

Snadno se cvičí

Moskevský strážní pes je dobře cvičitelný, ale vyžaduje jiný postup než třeba německý ovčák. Potřebuje hodně lásky a péče, výchova musí být důsledná, ale nikdy drsná (fyzické tresty a křik)! I moskevák rozmazlovaný od útlého mládí bude svého pána chránit, je to v něm. Svěřený objekt hlídá bez výcviku. Co se naučí, pamatuje si navždy, cviky nemusíte opakovat. Snadno se naučí základní povely, ale nebude ho moc bavit aportování či skoky přes překážky.

Miluje pohyb

Moskeváka nejde zavřít v bytě či malém kotci a odbýt ho krátkou procházkou. Pro svůj harmonický vývoj potřebuje dostatek pohybu. Velikost a stavba jeho těla není určena k dlouhodobé zátěži a sportům. Určitě od něj nečekejte, že s vámi bude dělat agility, dogdancing apod. „Většinou rádi plavou, věnují-li se majitelé turistice, pes je bude s radostí doprovázet, běhají i u kola, ale pozor: až jako dvouletí, po dokončení jejich vývoje,“ zdůrazňuje Zemanová.

Nenáročný pes

MSP je zcela nenáročný na klimatické podmínky, hustá srst ho dobře chrání před zimou i horkem, není náročná na údržbu, stačí občas pročesat. V době růstu a vývoje kostry potřebuje kvalitní krmivo s dostatkem minerálních látek a vitaminů, hlavně vápníku vyváženého fosforem. U takto velkých psů je třeba podávat i kloubní výživu. „Granule superprémiové kvality (určitě ne levné granule z marketu!), krmíte-li masem, pak jen kvalitním,  nezkaženým. Nikdy psa nekrmte zbytky! Výživa tak velkého psa rozhodně není levná – myslete na to, než si takové zvíře pořídíte,“ upozorňuje Čiperová.

Zdraví

Tak jako ostatní velká plemena je i MSP náchylný k nemocem pohybového aparátu – nejčastěji jde o dysplazii kyčelního kloubu (DKK) a dysplazii loketního kloubu (DLK). Četné jsou i vrozené vady očních víček, řas a třetího víčka (mžurky) – řeší se malou chirurgickou operací.

Na slovenském seznamu

Moskevák se objevil i na slovenském „černém seznamu“ plemen, která měla být zakázána či aspoň zpřísněn jejich chov. Je opravdu tak nebezpečný? Chovatelka Jana Zemanová: Takové seznamy nejsou správné, nebezpeční bývají majitelé, kteří psa špatně vychovávají, ne pes sám, a to bez ohledu na plemeno. Moskevák pána chrání, ale nikdy nenapadá bezdůvodně! I když je to ostrý pes, není bezhlavě agresivní, jeho umístění na „seznam“ je neopodstatněné. Chovatelka Kateřina Čiperová: Předně: ve statistikách kousnutí člověka psem nenajdete ani jediný případ, že by někoho pokousal právě moskevák. Jde o zbytečnou hysterii a antipatii k plemenům nespravedlivě a neodborně vyhodnoceným jako nebezpečná. Netvrdím, že moskevák je mazlíček, kterého si může každý pohladit... Problém nastane, když se pes dostane do nezodpovědných rukou. VŽDY, když pes napadne člověka nebo jiného psa, je to lidská chyba!

  Zkušenosti chovatelek

Jana Zemanová, CHS Ruský medvěd, www.ruskymedved.cz
Ruským plemenům se věnuje téměř 15 let, z toho 12 moskevákům. Několik let byla i poradkyní chovu.
 

V naší CHS je 14 moskeváků různého stáří, od 2 do 9,5 roku, máme importy i naše odchovance. Z ruských plemen (kavkazský ovčák a středoasijský pastevecký pes) máme ještě staré feny (10 až 15 let), které si užívají „zaslouženého odpočinku“. Cením si všech úspěchů, asi nejvíc ale těch, které na výstavách   vybojoval pes Zhelezny Blesk iz Viernyh Strazhei, kterého jsem si přivezla z Čeljabinsku. Mj. to bylo druhé místo na Světové výstavě v Poznani a vítězství na Mezinárodní výstavě ve Wroclawi; za své úspěchy získal tituly Český šampion krásy mladých a Český šampion krásy. Významné jsou pro nás i výborné výsledky našich psů v povahových soutěžích.

Haf a Mňau: Může tento velký chlupatý pes žít i v bytě, nebo by měl být raději u domku na zahradě?

Moskevák je vhodný k domku se zahradou, a to vzhledem k jeho osrstění i jeho povaze, ta se při hlídání pozemku může lépe rozvíjet. Také má možnost celodenního pohybu, který mu vycházky, kdyby byl v bytě, nemůžou vynahradit. 

Haf a Mňau: Jak byste tohoto psa porovnala s jinými plemeny?

Nerada srovnávám, každé plemeno má něco, kvůli čemu si ho člověk považuje a pořizuje. U moskeváka nás okouzlilo, jak dokáže být milý, mazlivý, hravý s dětmi, ale je-li potřeba, je to v okamžiku ostrý pes. Nejvíc si ceníme jeho obrovské učenlivosti a toho, že s ním nemusíme stále a stále cosi opakovat.

Haf a Mňau: Poraďte, na co si dát pozor při výběru štěněte?

Je dobré včas navštívit víc chovatelských stanic. Chovatel by měl ukázat rodiče pro představu, co ze štěňátka vyroste – vzhledem i povahou. Při výběru štěněte pak sledovat, jak se chová (nesmí být bázlivé, ustrašené), nemá-li nějakou vadu nebo zdravotní problém, který je patrný na první pohled (nezdravě vyhlížející srst, výtok z očí nebo čenichu, nečistota v uších, kýla...). Štěňata by měla být hravá, veselá, čilá a „zvědavá“ na neznámé lidi. Ze štěněte vyroste člověku kamarád na mnoho let, proto je dobře nic neuspěchat a v klidu si štěňátka prohlédnout a vybrat.

 

Kateřina Čiperová, CHS Z Edmontova srdce, www.edmont.cz
Chovu MSP se intenzivně věnuje tři roky a provozuje také web věnovaný plemeni www.ruskypes.cz.
 

Chováme dva psy a jednu fenu. Trávíme s nimi veškerý volný čas a přizpůsobili jsme jim plně náš životní styl. Pokud člověk chová takové plemeno, může zapomenout na cestování i zahraniční dovolené. Přece jen je to velký pes a málokdy se najde někdo, kdo by vám ho ohlídal. Naši tři miláčci nám to ale vynahrazují naprostou oddaností, věrností a láskou. Pravidelně se s nimi účastníme pracovních soutěží povahy i výstav. Naši psí kluci hlavně vynikají neúplatnou a razantní povahou, která je pro toto plemeno specifická, získali už několik ocenění.

Haf a Mňau: Čím si vás získalo právě toto plemeno?

Před třemi lety jsme si od chovatelky z Českého Těšína přivezli první štěně moskevského strážního psa. Monty byl krásné, zdravé a úžasné štěně a vyrostl z něj silný a sebevědomý pes. Nadchly nás jeho povahové vlastnosti i vzhled, takže jsme si k němu po roce pořídili psí slečnu Gaiu, za další rok ještě Apollona. Zcela jsme kouzlu tohoto plemene propadli a víme, že nás bude provázet celý život, pokud to zdraví a okolnosti dovolí. Ten nádherný pocit, že ve svém psovi mám oddaného kamaráda, společníka a zároveň ochránce, který je v případě nebezpečí ochoten za mne položit život, je nenahraditelný.

Haf a Mňau: Máte zkušenost i s jinými plemeny a můžete srovnat?

Odjakživa jsme doma měli pejsky, ale jen malá plemena – jezevčíky či jejich křížence. Srovnávat se samozřejmě nedá, značný rozdíl je i ve velikosti. Ale musím říct, že moskevák se daleko lépe vžije do vaší nálady, víc vnímá atmosféru a lépe komunikuje, je daleko větší „psychický závislák“ na svém pánovi.

Haf a Mňau: Jak si dobře vybrat to správné štěně?

Pokud jste se skutečně rozhodli pro štěně moskeváka, myslete na to, že si pořizujete člena rodiny na 10–12 let. Vybírejte tedy pečlivě, informujte se na chovatele, prohlédněte si internetové  diskuze a názory pejskařů... Přijdete-li do chovu, kde vám odmítnou ukázat rodiče (matku) a prostředí, ve kterém štěňata žijí, raději si koupi rozmyslete. Obchod se psy je bohužel pro některé pseudochovatele jenom byznys – množí jakékoliv, někdy i zdravotně postižené jedince (např. s dysplazií), ti pak přenášejí vady na potomstvo. Krásný web, vyumělkované fotky psů a sladké řeči nezaručují, že jde o poctivého člověka. Uvidíte-li ale spokojenou psí mámu a štěňata, která se na vás zvědavě běží podívat, poznáte, že tu zacházejí se psí rodinou dobře a štěňata budou mít vyrovnanou povahu.

 Tento článek vyšel v časopisu č. 10/2013.

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Moskevský strážní pes - atlas plemen

Irský vlkodav - obr s něžným srdcem

Louisianský leopardí pes

Hrdý kliďas - Německá doga

Senioři v útulcích

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit