Publikováno: 2.2.2021
1Ohodnotit
Autor: Kateřina Kašparová
Zdroj: http://www.haf-mnau.eu
Foto: archiv CHS Istako
Sekce: Chov psů a koček, Plemena

Zdánlivě smutný až mrzutý pohled tohoto malého psíka zdaleka neodpovídá jeho skutečné povaze. Je velmi hodný, přátelský, hravý, veselý a k lidem bezmezně důvěřivý. Současně je to  inteligentní a šarmantní silná osobnost. U mopse nenajdete ani stopu agresivity, má šťastnou, vlídnou povahu. Je to nebojácný a odvážný pejsek, který je pro svoji roztomilost a hravost vítán jako velice příjemný společník člověka. Mopslíka si hned oblíbí všechny věkové kategorie.

Mops je nenáročný na prostor, oproti většině psů nevyžaduje příliš pohybu, je to bezproblémový pes pro rodinu s dětmi i osamělého člověka. Na lidech je velmi závislý a nikdy by neměl zůstávat dlouho o samotě. Třebaže je samostatný a soběstačný, potřebuje hodně lásky a pozornosti, takže může i žárlit, kdyby se jeho páníček věnoval nějak – podle toho, jak to vidí on – nadměrně někomu či něčemu jinému. Na co je rovněž třeba upozornit případné zájemce: mopslík funí a chrápe! Ale zase nebude vaše sousedy rušit typickými psími projevy – jednak nijak často neštěká, a když už, tak ne moc nahlas.

Srst a barvy - srst mopse je jemná, hladká a lesklá. Uznané barvy: stříbrná, apricot (meruňková), béžová nebo černá. Mops může mít tzv. „řemen“ (též zvaný úhoří pás), což je tmavá linie, která se táhne od týlu až k ocasu. 
Typické vrásky - vrásky musejí být dostatečně hluboké a symetrické. U béžových mopsíků jsou zbarveny tmavě, takže jsou výraznější než u černých, jejichž vrásky musejí být hlubší, aby byly dobře vidět. Psi-samci mají vrásky výraznější než fenky. Říká se, že neexistují na světě dva mopsi, kteří by měli stejné vrásnění (stejně jako je tomu u lidí s otisky prstů). Béžoví mopsíci mají uprostřed čela skvrnu z tmavší srsti, které se říká „otisk palce“ nebo také „diamant“. 
Stočený ocas - ocas musí být co nejtěsněji stočený na zádech, velmi žádoucí je dvojité zatočení. Ideální váha mopse je 6,3 až 8,1 kg.

Miniaturní mastif z Dálného východu

Vznik plemene se datuje někdy před 2400 lety. Jeho dávní předkové byli společníky buddhistických lámů. Do Evropy se z Orientu mops dostal v 16. století, kdy ho přivezli námořníci do Holandska, kde se – pro svoji společenskou povahu i vlastnosti – začal rychle šířit. Na dalších více než tři sta let se stal oblíbeným psíkem evropských královských dvorů a šlechty. Mopslíky si zamilovaly zejména dámy a brávaly si ho s sebou i do společnosti. Známou obdivovatelkou tohoto plemene byla mj. Marie Antoinetta (1755–1793), rakouská arcivévodkyně, francouzská královna a manželka krále Ludvíka XVI. Když se holandský protestantský princ stal anglickým králem Vilhelmem III. Oranžským, několik exemplářů mopsů cestovalo do Anglie s ním. A mopslík sklízel na anglickém královském dvoře stejné úspěchy jako v kontinentální Evropě. Traduje se, že Vilhelmovi III. Oranžskému zachránil  život při nečekaném přepadení španělskými vojáky. Když princův mops slyšel hluk vojska, štěkal a vyl (prý mu dokonce skočil na hlavu) tak dlouho, až prince probudil. V minulém století začal zájem o mopse trochu opadat, ale dnes přichází tento přátelský pes opět do módy.

Láskyplná výchova

Mopslíka je třeba vychovávat s mírností. Protože není agresivní, ale naopak hodný, citlivý a poslušný, velmi dobře vnímá i jen pouhý tón hlasu svého pána. Je naprosto zbytečné až nežádoucí ho nějak přísně trestat (už vůbec ne fyzicky!), jen by to narušilo jeho vztah s pánem. Mops potřebuje být co nejvíc se svým člověkem, rozhodně to tedy není pes do boudy nebo kotce. Nehodí se moc ani na sportování, i když se někteří majitelé věnují i základnímu výcviku a agility. Určitě nebude nikdy zářit na výcviku obran, ale zato s ním užijete kopec legrace, když začne dělat své pověstné ksichtíky. Mopslík byl cíleně vyšlechtěn na to, aby dělal člověku společnost, ne aby s ním běhal u kola, chodil na celodenní túry, nebo dokonce hlídal dům – na to si radši najděte vhodnější plemeno. Jeho životním údělem je vás pobavit a potěšit.

Zdraví: dýchání, oči a obezita

Mopslík příliš netrpí dědičnými chorobami, a to ani přesto, že se spolu dost často kříží blízcí příbuzní. Nejčastější jsou problémy s očima, zejména záněty rohovky. Dále může onemocnět na brachycephalický syndrom (brachys = krátký, cephalos = hlava). Laicky řečeno jde o to, že se mu viditelně špatně dýchá – nadechuje se obtížně a hlučně a současně zatahuje břicho (způsobuje to kombinace zúžených nosních otvorů, zbytnění nosní sliznice a prodloužení měkkého patra). Jako všichni psi s podobnou stavbou obličeje jsou mnohem víc než jiná plemena ohroženi přehřátím, na což je třeba dávat pozor obzvláště v letních měsících. Hodně mopsů postihuje i vrozená porucha vývoje obratle, která vede k zakřivení páteře, tzv.  kolióze. Jako všechna krátkolebá plemena je i u mopsů větší pravděpodobnost problémů s porodem. Tento problém se většinou řeší císařským řezem. Je také třeba dbát na správné krmení, neboť může mít sklon k obezitě. Mops se obvykle dožívá 13 až 15 let. 

  

  Zkušenosti chovatelky

Alena Hromová, CHS Istako, ww.istako .eu
Mopsíci jí učarovali už před více než 20 lety, první vrh odchovala v roce 1997 a do dnešního dne měla celkem 35 odchovů. Největším výstavním úspěchem byl titul Světový vítěz mladých, který v Dortmundu vyhrál v roce 2003 pes Galway Pug Arcita. Tento velmi úspěšný pes získal i spoustu dalších titulů. Je členkou výboru Mops klubu ČR a také hlavní poradkyní chovu.
 

Toto plemeno mě provází už od roku 1993, kdy jsem se s ním setkala poprvé, a hned si mne získalo svojí milou a přátelskou povahou.

Haf a Mňau: Jsou to velmi oblíbení pejsci, a to bohužel s sebou nese i zvýšenou aktivitu množitelů... Jaký názor na tento problém máte?

To je velice palčivá otázka, s kterou se potýkáme každý den, ale bohužel neexistuje žádná možnost, jak něčemu takovému zabránit. Pro mnoho lidí je stále předností nízká cena. Kde je poptávka, je i nabídka. Stále se snažíme na různé množitele upozorňovat na sociálních sítích, ale je to málo. 

Haf a Mňau: Na co si dát pozor při výběru štěněte, co od chovatele požadovat?

Štěně je třeba vybírat opravdu uvážlivě. Musí být odchováno v domácím prostředí, fena-matka by měla být čistá a zdravá. Štěně má mít lesklou a hebkou srst, čisté oči, uši i okolí konečníku, nemělo by mít zjevné anatomické vady a rozhodně nesmí být vyhublé. Dále má štěně projevovat aktivní zájem o okolí a nebát se lidí. Kdo chce nadějného výstavního psa, měl by zvolit štěně s relativně silnýma nohama, masivní hlavou, delším ocáskem a tmavými drápky.

Haf a Mňau: S tímhle psem se určitě nedá příliš sportovat, ale měl by opravdu strávit život na gauči?

Mopslík není typický gaučový psík. I přes svůj možná poněkud neohrabaný vzhled by měl určitě žít jako každý jiný zdravý, aktivní pes. Rád s vámi půjde na procházku do přírody. Mopslík miluje dovádění a běhání venku, pozor je ale potřeba dávat na výkyvy počasí – nesmí být ani příliš horko, ani skutečný mráz; během veder musíte zkrátit venčení na hygienické minimum a nezapomenout mu najít nějaké stinné místo. Ale jinak náročný není – ačkoliv byl několik století zvyklý pobývat v honosných  palácích, rád s vámi bude žít ve skromnějším malém bytě.

Na co by se nemělo při péči o mopslíka zapomenout?

Já krmím granulemi, které odpovídají věku a potřebám jedince. Samozřejmostí jsou také nějaké ty pamlsky a piškoty. Určitě je vhodné občas ošetřit obličejové záhyby speciální pleťovou vodou. Uvolněné chlupy se dají snadno odstranit pomocí gumového kartáče. Pokud je to nutné, vykapat mu oči. Co je ale opravdu zásadní při péči o mopse – pořídit mu společníka, aby lépe snášel dobu, kdy je jeho zbožňovaný páníček mimo domov. Nejlépe mu samozřejmě bude s jiným mopslíkem, ale vezme zavděk i jiným společníkem – můžete mu jako parťáka pořídit třeba křečka nebo jiného hlodavce. Na rozdíl od většiny plemen psů totiž mopsovi zcela chybí lovecký pud.

Scházíte se s jinými majiteli, pořádáte nějaké společné akce...?

Každý rok pořádáme klubovou výstavu, která se letos uskuteční 14. června v Keltovně v Nižboru u Berouna – pro všechny zájemce o toto plemeno je vstup na výstavu volný. Dvakrát ročně, na jaře a na podzim, pořádáme chovatelskou přehlídku – zařazení jedinců do chovu. Začátkem října se chovatelé a milovníci mopsů scházejí na Dni mopse, kde  robíhají různé soutěže, tombola a hlavně přátelské popovídání.

 Tento článek vyšel v časopisu č. 3/2014.

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Mops - atlas plemen

Čivava - minipes s maxisrdcem

Fakta o vrazích

Výcvik štěněte 2.

Senioři v útulcích

Všechny články z této rubriky...

1Ohodnotit