Psi vylepšují emocionální i fyzické schopnosti dětí, tvrdí pediatrická studie
Nejnovější průzkum publikovaný v magazínu Pediatric Research dokázal, že pes má při dospívání dítěte jasně pozitivní vliv na jeho fyzický i emocionální vývoj. Vyrůstání po jeho boku a hraní si s chlupatým členem rodiny ovlivňuje už batolata.
Studie University of Western Australia a Telethon Kids Institute zase zjistila, že děti ve věku od dvou do pěti let v domácnosti se psem jsou o 30 % méně náchylné k asociálnímu chování než ty, které vyrůstaly bez psa. O 34 % se taky zvyšuje šance, že budou tolerantní k druhým. Kromě toho předškoláci ze psí domácnost mají o 23 % menší šanci, že je budou trápit psychické problémy a o 40 % menší pravděpodobnost špatné sociální interakce s vrstevníky.
Vědci došli k závěru, že mají psi na školáky blahodárný vliv už v minulosti, nejnovější výsledky studií ale hovoří jasně – chlupáči pozitivně ovlivňují vývoj dítěte už od batolete. „Přestože jsme věděli, že přítomnost psa v životě dítěte má určité výhody, netušili jsme, že i jenom to, že jsou spolu od narození v jedné domácnosti, ovlivňuje chování i emoce,“ nechal se slyšet hlavní autor studie Hayley Christian, docent a vědecký pracovník z Centre for Child Health Research.
„Naše studie naznačuje, že vlastnictví psa ovlivňuje dušení pohodu prcka, což lze přičíst poutu, které mezi dítětem a psem vznikne,“ doplňuje. Vybírat psa musíte samozřejmě pečlivě. Navíc, pokud si vezmete mladého psa nebo štěně z útulku, výrazně zlepšíte dospívání dvěma bytostem.