Jsou budoucností domácích mazlíčků štěkací roboti?

Publikováno: 3.6.2020
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv Mazlíčci v pohybu

Trend chovu domácích mazlíčků je záležitostí posledních 150 let. Ale jak to bude vypadat v těch následujících sto padesáti letech? 

Domácí mazlíčci hýbou světem

V České republice je evidováno téměř 4,5 milionu koček a psů a každá druhá domácnost nějakého toho mazlíčka doma má. V Evropě to je pak 70 milionů domácností, které pečují o nějakého chlupáče. V USA si mnoho lidí přivydělává hlídáním a venčením psů a jejich majitelé utratí přes 5 miliard dolarů za služby pro své mazlíčky. No a když se podíváme do Asie, tak například v Japonsku je více domácích mazlíčků než dětí. Svět domácí zvířata prostě miluje.

Dělám vlastně správnou věc?

V posledních letech, přestože jsou naši mazlíčci právoplatnými členy naší rodiny a děláme pro ně první poslední, se objevují otázky, zda vlastně děláme správnou věc. Je správné mít doma zvířecího miláčka? Je správné být jeho majitelem? Děje se tak s ohledem na trendy naší společnosti, která se začala zajímat o práva zvířat v zoologických zahradách, plno lidí nejí maso apod. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že postavení domácích miláčků se za posledních sto let hodně posunulo. Dříve se jednalo o pracovní zvířata bez větších práv. A jaká je situace dnes? Našim mazlíčkům dáváme tu nejlepší péči. Kam se starost o mazlíčky ještě posune?

Pes, nebo pesrobot?

Také se můžeme v budoucnu dočkat toho, že dáme přednost robotickému mazlíčkovi, který bude mít umělou inteligenci a bude schopen naučit se mnohem více, než náš současný pejsek, a přitom nebude vyžadovat tolik naší péče a času. Kde končí hranice naší lidské fantazie a potřeb? Nyní si můžeme vybrat pejska živého, plyšového nebo třeba robopeta.

Možná se dočkáme i toho, že vědci ve svých laboratořích budou domácí mazlíčky produkovat jako na běžícím pásu v souvislosti s pokrokem, který dnešní společnost přináší.

Co si myslíte o robopetech? A myslíte, že je chování domácích zvířat záležitostí, která pomine? A jaké postavení by pak zvířata měla? Já osobně doufám, že zákon a postavení zvířat se dál bude měnit v jejich prospěch, ale v našich domácnostech zůstanou.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Proč může být smrt zvířete horší než ztráta člena rodiny?

Buďte vidět!

Psí venčení pro lidskou pohodu

Životní a zdravotní pojištění domácích mazlíčků: vyhozené peníze, nebo nezbytnost?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...