VODÍTKOVÝ SEMINÁŘOTRÉNINK

Místo konání: Choustníkovo Hradišti a Zdobín
Kontakt: bohmova.hana@tiscali.cz
Termín: 27.9.2014 - 28.9.2014

„VODÍTKOVÝ SEMINÁŘOTRÉNINK“ aneb jak se naučit vycházkovou chůzi se psem na vodítku


víkend 27.-28.9.2014 v Choustníkově Hradišti a na Zdobíně

Světem psích her, výchovy, výcviku a dovedností Vás bude provázet Hana Böhmová -
cvičí a žije s čivavkami Kamilkou a Májou, se kterými se věnuje nebo si vyzkoušela obedience, sportovní kynologii, agility, tanec se psem, canisterapii a dogtrekking (složené zkoušky ZZO, ZOP, OB-Z, A1, opakovaně povahové testy CT psů); instruktorka dogdance III. třídy a instruktor obedience;
výcviku a výchově psů se věnuje od roku 2008
mobil: 723 367 923
e-mail: bohmova.hana@tiscali.czProgram - co vás čeká a nemine:

Chodit se psem na procházku na vodítku je považováno za naprosto triviální samozřejmost, takže proč se této dovednosti učit? Protože se psem chodíme na vodítku na veřejnost každý den a mnohdy několikrát denně. A když už tím trávíme tolik času, určitě stojí za to, věnovat trochu úsilí tomu, aby to bylo pro nás i našeho psa příjemná záležitost. Protože co si budeme vykládat, je mnoho vycházek, které takové nejsou:

 • pes táhne, musíme s ním neustále škubat, dávat mu různé mechanismy na krk a furt „bejčí“...
 • pes lítá ze strany na stranu, dopředu dozadu, pořád se do vodítka zamotáváme, objímáme stromy, zábradlí...
 • pes zmizí pod gauč, když vytáhneme obojek nebo kšírky a musíme ho lovit a přemlouvat...
 • pes občas vůbec nechce jít, musíme ho kolikrát násilím táhnout nebo poponést...
 • jak potkáme jiné psy, tak se na vodítku vzpíná, děsně štěká, útočí, je to trapas...
 • pes skáče na jiné lidi a pořád vrčí, štěká, zmítá se na vodítku kvůli každé maličkosti...
 • neustále nás obtěžují jiní psi, nebo dokonce na nás útočí, nevíme jak se bránit...


Už když jsem to psala, stoupl mi krevní tlak. Takže je zřejmé, že místo toho, aby vycházka se psem byla relaxační chvilkou, která nám pomůže odpoutat se od starostí všedního dne, tak nás štve už jen to, že jí musíme zase absolvovat a setkávat se s těmi jinými „blbci na druhé straně vodítka“.
Přijďte, zkusíme se naučit, jak to změnit:

V teorii i v praxi budeme probírat:

 • jak naučit psa milovat (navléknout si) postroj (výbava na vycházky)
 • jak naučit psa chodit na prověšeném vodítku
 • jak to udělat a proč, abychom za vodítko netahali my lidé
 • jak udělat z vycházky společnou zábavu
 • malý kurz sebeobrany (jak řešit krizové situace)
 • malý kurz vycházkové prevence (jak předejít krizové situaci)
 • jak uklidnit psa a proč se vyplatí minimalizovat stres a být v klidu


Sobota: Teorie a hry ve vnitřních prostorách v Choustníkově Hradišti.
Neděle: Venkovní hry a trénink v areálu na Zdobíně.


Cena 1 000,-- pro cvičící tým
Více informací na www.minimaxipes.cz

Organizační informace:

Co s sebou:

 • psa s vodítkem a s POSTROJEM! Pes obojek mít může, ale vodítko bude připnuto k postroji. Používáte-li, můžete si přinést i ohlávku halty (vodítko připnuto buď k postroji, nebo k postroji a ohlávce - nikdy jen k ohlávce)
 • klec (nebo boudičku či přepravku) – během teorie a doby, kdy budou cvičit jiní, budou pejskové odpočívat
 • spoustu oblíbených pamlsků nakrájených na malé kousíčky v dostatečném množství (doporučujeme více druhů; ideálně NEDROBIVÉ a také doporučujeme sýr, který bude dobře vidět na hnědém koberci, bude-li žádoucí pamlsky odhazovat); má-li o ně pes zájem, tak samozřejmě i „hračkové“ odměny, např. přetahovací hračky, míčky apod.
 • poznámkový blok a něco na psaní
 • vlastní židličku nebo polštářek, na kterém budete sedět; deka na přikrytí se také šikne
 • bude-li venku zabláceno, vezměte si prosím do třídy na první den čistou obuv (ideálně tenisky); vezměte si pro jistotu něco teplého na nohy, protože od podlahy může zábnout
 • první den peníze na oběd ;-)


1. den - SOBOTA: Budova bývalé základní školy v Choustníkově Hradišti (č. p. 12). Sejdeme se ve vyklizené třídě v prvním patře, která bude přitápěna elektrickým topením (doporučujeme teplejší oblečení na cca 10 - 15 °C, zvláště bude-li venku mrznout – to byl doufám jen vtip). K dispozici bude WC, pitná voda, rychlovarná konvice a uvařený čaj. Cvičit budeme na koberci a na pěnové gumě o rozměrech cca 6 x 8 m.
Choustníkovo Hradiště se nachází na hlavním tahu Hradec Králové - Trutnov (cca 5 km od Dvora Králové n. L.). Pokud přijedete od Trutnova nebo od Dvora Králové, odbočíte za kostelem doleva. Pokud pojedete od Hradce a od Jaroměře, odbočíte před kostelem doprava. Hned jak zabočíte (směr Kohoutov), uvidíte před sebou bílou budovu Penzionu Doctor. Zabočíte jakoby k ní a školu budete mít po pravé ruce.

2. den - NEDĚLE: Areál na Zdobíně (s krytou halou s pískem pro případ nepříznivého počasí; prioritně se bude cvičit venku). V hale je wc, sprcha, elektřina i voda. Hala není vytápěná! Venku i uvnitř je k dispozici několik kotců. Máme tu menší "klubovnu", kterou je možné v případě celodenní akce mírně vytápět a lze tu uschovat malé psy. Zde se také bude konat teoretická část akce. Hala je osvětlená, sice ne dokonale, ale lze tu cvičit i večer. V okolí haly je dostatek místa na venčení. Dejte však pozor, aby psi nepobíhali bez dozoru po lese a aby nehonili zvěř!
Obec Zdobín leží na trase mezi Hořicemi a Dvorem Králové, cca 10 km od obou měst. Při příjezdu od Hořic projedete vesnicí po hlavní silnici a těsně před značkou označující konec obce odbočíte doprava (není to značené jako křižovatka). Odsud je to k hale cca 100m podél lesa.
Při příjezdu od Dvora Králové n. L. prosím začněte přibržďovat, jakmile uvidíte konec lesa. Budete odbočovat doleva hned u značky označující začátek obce. Odsud je to k hale cca 100m podél lesa.
U haly je dostatek místa na parkování. Neparkujte na příjezdové cestě, abyste nebránili sousedům v průjezdu.

Stravování: V neděli půjdeme na oběd společně do Hospůdky u dvou borovic (psy je možné vzít s sebou, nebo nechat ve třídě). Teplé nápoje bude možné si připravovat po celý den.
V pondělí převážně z vlastních zdrojů. Těsně před akcí Vás budeme informovat o tom, jaká bude k obědu společná krmě. Nejspíše bude k dispozici polévka nebo párky (nebo oboje). Máte-li chuť něco upéct pro společnou konzumaci, jen do toho! Během polední přestávky nebude problém uvařit čaj nebo kávu. Sušenky jsou zde ke koupi.


Ubytování (jde o návrhy, můžete bydlet kdekoliv; ubytování si každý zajišťuje sám):
Pension Doctor -  (cca 20 metrů od školy v Ch. Hradišti)

Rodinný Penzion na Hrubých lukách - (na půli cesty mezi Ch. Hradištěm a Dvorem Králové n. L.)


Máte-li v oblibě stanování, můžete zkusit kontaktovat kynologický areál Nový Svět ve Dvoře Králové n. L. 


Po oba dva dny budeme začínat v 9:00 hodin a končit v cca 17 hodin
(budeme respektovat případnou únavu psů; já osobně nikam nespěchám).
Na místě budu od cca 8:30 hodin.

Minimální počet přihlášených: 3 cvičící týmy
(Můžete přijet s libovolným počtem psů, ale budete si je muset během cvičení střídat, jako byste měli jen jednoho - tj. všem bude věnován stejný časový prostor.)

Maximální počet přihlášených: 6 cvičících týmů a 5 diváků

Cena Kč 1 000,-- za cvičící tým
Kč 100,-- za rodinného příslušníka doprovázejícího cvičící tým (osobní řidič, rodiče, vážná známost apod.)
Kč 500,-- za diváka

Přihlášky posílejte na bohmova.hana@tiscali.cz
Do přihlášky prosím uveďte své jméno, mobilní spojení, e-mail, popis psa (plemeno a jeho věk + popis vycházkových potíží)
Přihlášky jsou potvrzené až po zaplacení!

Vstupné prosím uhraďte na účet číslo 27-0675870207/0100 nejpozději do 19.9.2014 - jako variabilní symbol uveďte číslo svého mobilu (stejné jako v přihlášce); je-li to možné, uveďte do zprávy pro příjemce své jméno. Neúčast není důvodem pro vrácení již zaplaceného vstupného, můžete ale za sebe poslat náhradníka (o tom mne prosím informujte)!

Psovod se účastní na vlastní nebezpečí, je odpovědný za škody způsobené svým psem a je povinen dodržovat pokyny pořadatele a instruktorů.

Těšíme se na Vás!